MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żory. Uczczono pamięć bohatera powstań śląskich. Grób Bolesława Wieczorka odznaczony

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM w Żorach
W piątek 21 października, na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Żorach, uroczyście odznaczono grób zmarłego w 1987 roku w Żorach śp. sierż. Bolesława Wieczorka.

Wyjątkową uroczystość zorganizowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, we współpracy z Urzędem Miasta Żory. Na żorski cmentarz przybyli urzędnicy, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Żorach oraz uczniowie klas mundurowych z żorskich szkół średnich. W uroczystości wzięli także udział najbliżsi śp. sierż. Bolesława Wieczorka.

- Chciałbym podziękować Instytutowi Pamięci Narodowej za wspaniałą inicjatywę, która spowodowała, że otwarliśmy nasze archiwa i wydobyliśmy wspomnienia o naszych dziadkach, ojcach, pradziadkach. Dzięki temu możemy pokazać młodemu pokoleniu, że tacy ludzie byli i walczyli za Polskę – mówił Leszek Brodala, mąż wnuczki powstańca.

Znak pamięci „Tobie Polsko” jest proporczykiem, który wykonano z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

- Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny - przypominają żorscy urzędnicy.

Jak wskazywał będący na miejscu zastępca prezydenta Żor Daniel Wawrzyczek, w Żorach zidentyfikowano w sumie około 200 grobów mieszkańców miasta, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich.

Walczył w trzech powstaniach

Bolesław Wieczorek urodził się w 1903 roku w Gliwicach. Mając zaledwie 16 lat, został zaprzysiężony do zakonspirowanej Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie pierwszego Powstania Śląskiego, działa jako kurier, by kolejno wziąć udział w zdobywaniu broni. Brał także udział w drugim i trzecim Powstaniu Śląskim, uczestnicząc w walkach pod Małym i Wielkim Kamieniem, Szymiszowem, Raszową, Dziewkowicami, Suchodańcem, Błotnicą i Izbiczką.

W późniejszych latach uczestniczył także w Kampanii Wrześniowej Służył również w Wojsku Polskim na Środkowym Wschodzie pod dowództwem brytyjskim. Brał czynny udział w bitwie pod Tobrukiem oraz w kampanii włoskiej w bitwie o Monte Cassino, Bolonię i Ankonę. Po wojnie wrócił do Żor, gdzie objął stanowisko sekretarza miejskiego w Zarządzie Miejskim w Żorach.

Bolesław Wieczorek zmarł 22 października 1987 roku. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Żorach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera