Żory. Uczczono pamięć bohatera powstań śląskich. Grób Bolesława Wieczorka odznaczony

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM w Żorach
W piątek 21 października, na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Żorach, uroczyście odznaczono grób zmarłego w 1987 roku w Żorach śp. sierż. Bolesława Wieczorka.

Wyjątkową uroczystość zorganizowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, we współpracy z Urzędem Miasta Żory. Na żorski cmentarz przybyli urzędnicy, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Żorach oraz uczniowie klas mundurowych z żorskich szkół średnich. W uroczystości wzięli także udział najbliżsi śp. sierż. Bolesława Wieczorka.

- Chciałbym podziękować Instytutowi Pamięci Narodowej za wspaniałą inicjatywę, która spowodowała, że otwarliśmy nasze archiwa i wydobyliśmy wspomnienia o naszych dziadkach, ojcach, pradziadkach. Dzięki temu możemy pokazać młodemu pokoleniu, że tacy ludzie byli i walczyli za Polskę – mówił Leszek Brodala, mąż wnuczki powstańca.

Znak pamięci „Tobie Polsko” jest proporczykiem, który wykonano z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

- Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny - przypominają żorscy urzędnicy.

Jak wskazywał będący na miejscu zastępca prezydenta Żor Daniel Wawrzyczek, w Żorach zidentyfikowano w sumie około 200 grobów mieszkańców miasta, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich.

Walczył w trzech powstaniach

Bolesław Wieczorek urodził się w 1903 roku w Gliwicach. Mając zaledwie 16 lat, został zaprzysiężony do zakonspirowanej Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie pierwszego Powstania Śląskiego, działa jako kurier, by kolejno wziąć udział w zdobywaniu broni. Brał także udział w drugim i trzecim Powstaniu Śląskim, uczestnicząc w walkach pod Małym i Wielkim Kamieniem, Szymiszowem, Raszową, Dziewkowicami, Suchodańcem, Błotnicą i Izbiczką.

W późniejszych latach uczestniczył także w Kampanii Wrześniowej Służył również w Wojsku Polskim na Środkowym Wschodzie pod dowództwem brytyjskim. Brał czynny udział w bitwie pod Tobrukiem oraz w kampanii włoskiej w bitwie o Monte Cassino, Bolonię i Ankonę. Po wojnie wrócił do Żor, gdzie objął stanowisko sekretarza miejskiego w Zarządzie Miejskim w Żorach.

Bolesław Wieczorek zmarł 22 października 1987 roku. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Żorach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie