Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica strajku górniczego w KWK Piast w Bieruniu. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
40. rocznica strajku górników KWK Piast w Bieruniu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
40. rocznica strajku górników KWK Piast w Bieruniu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
40. rocznica strajku górniczego w KWK Piast w Bieruniu. Pod kopalnią stanął czołg, pojawiło się wojsko, koksiaki. Wróciły obrazy z 14 grudnia 1981 r., ożyły wspomnienia.

14 grudnia 1981 r., tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, zaczęły się strajki górników. W powiecie bieruńsko-lędzinskim strajkowali górnicy zarówno KWK Piast w Bieruniu, jak i KWK Ziemowit w Lędzinach.

Ziemowit i Piast jako jedyne kopalnie na Śląsku prowadziły strajk pod ziemią.

- Stan wojenny jest na górze, a na dole jest inne państwo - usłyszał jeden z nadsztygarów Piasta, gdy zjechał do strajkujących górników i nawoływał do wyjazdu na powierzchnię, bo jest stan wojenny i trzeba się dekretowi podporządkować. Pod ziemią była wolna Polska.

W Lędzinach górnicy zakończyli strajk w Wigilię, po dziewięciu dniach. W Bieruniu strajkowali do 28 grudnia 1981 r., pełne dwa tygodnie. Mówi się, że był to najdłuższy strajk podziemny nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przez dwa tygodnie na poziomie 650 przebywało ok. 2000 górników. Ich rodziny i przyjaciele, a nawet mieszkańcy przykopalnianego osiedla, organizowali dla nich żywność.

- Nigdy nie zapomnę tej Wigilii na dole. Bez rodzin i bez jedzenia, bo władza zatrzymała jedzenie. Mieliśmy tylko cukierki i na tych cukierkach "dojechaliśmy" do poświąt. Po raz pierwszy w życiu widziałem, jak górnicy płaczą. Chłopy płakały, jak się dzieliliśmy takimi resztkami opłatków. Tu święta, a my tylko na telefonach. Bo jednak pozwalali na telefoniczny kontakt, licząc, że się złamiemy, jak żony, dzieci czy matki będą do nas dzwonić. To był najcięższy moment w tym strajku - powiedział Andrzej Oczko, jeden ze strajkujących górników przybyły na uroczystości rocznicowe zza Oceanu.

Mija 40 lat od tych wydarzeń.

Strajk w KWK Piast po wprowadzeniu stanu wojennego przedstawiony został w komiksie pt. "Wolna Polska 650 m pod ziemią". Powiększone karty tego komiksu zawisły w tunelu pod Warszawską w pobliżu ronda, które nosi imię Strajku Górników KWK Piast 1981.

Nie przeocz

Górnicy pamiętają co roku i wtedy przy ołtarzu św. Barbary składają kwiaty. Jest tam też tablica upamiętniająca strajkujących górników. Natomiast co pięć lat obchody nabierają bardziej spektakularnego kształtu.
- Chcemy, by pamiętali o tym, przede wszystkim młodzi. Chcemy ich wciągnąć w to wspominanie. Tak naprawdę, to powinniśmy świętować 28 grudnia na zakończenie strajku. Górnicy wyjechali z dołu wolni. Nie było krzyży, nie było krwi. Natomiast co się działo potem, to wiemy. Jak się już wykąpali, przebrali i zostali przebadani przez lekarza, to potem gdzieś na moście w kierunku Oświęcimia czy tu na zajezdni autobusowej oni byli aresztowani. Niektórym się udało uciec i przez jakiś czas się ukrywać, ale jak się skończyło jedzenie, musieli wyjść. Przyszli tu, to dostali wilczy bilet - mówi Aleksander Wierzba, rzecznik prasowy obchodów 40-lecia strajku w KWK Piast, podkreślając, że trzeba pamiętać o bohaterach tamtych wydarzeń, zwłaszcza organizatorach, jak Andrzej Oczko czy Andrzej Urbańczyk, którzy musi emigrować i w tej chwili zza Oceanu co pięć lat przyjeżdżają na uroczystości rocznicowe.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera