Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 emocji. Pandemia to zapewne najważniejsze doświadczenie pokoleniowe po 1989 roku. W DZ próbujemy o nim opowiedzieć poprzez emocje

Tomasz Bocheński
Minął rok od pierwszego lockdownu, a pandemia trwa. Zmieniła świat, zmieniła nas. Każdy radzi sobie z nią inaczej. Albo nie radzi sobie wcale. Ale to, co nas wszystkich łączy, to emocje, jakie przeżywamy od roku. I o tych emocjach chcemy Państwu opowiedzieć na łamach Dziennika Zachodniego i w serwisie Dziennikzachodni.pl, pokazując jednocześnie, co naprawdę wydarzyło się od marca 2020 roku. Oto nasz redakcyjny projekt „7 emocji. Inne spojrzenie na pandemię”.

Pandemia koronawirusa to zapewne najważniejsze doświadczenie pokoleniowe po 1989 roku. Część ekspertów skłania się nawet ku tezie, że to jedno najważniejszych wydarzeń od czasów II wojny światowej. Nigdy wcześniej państwa demokratyczne nie przechodziły kryzysu, który byłby tak dotkliwy dla więzi społecznych, gospodarczych i politycznych. Pandemia dotyka wszystkich, na wszystkich kontynentach. Przekracza granice krajów, podziały społeczne, regularnie wywraca rynek i nasze życie do góry nogami.

Koronawirus jako zjawisko teoretycznie nas łączy, ale w praktyce coraz bardziej dzieli i pogłębia kryzysy w skali makro i mikro: w światowej gospodarce, w poszczególnych krajach, w kulturze, ale też w rodzinach. Przyspiesza nawet zmiany w Kościele.

Wczoraj minął rok od pierwszego lockdownu. 11 marca 2020 roku premier Mateusz Morawiecki zamknął szkoły i przedszkola, 15 marca - granice państwa. Utknęliśmy w kraju i we własnych domach na prawie dwa miesiące.

Czegoś takiego pewnie nie bylibyśmy w stanie sobie wyobrazić i opisać, gdybyśmy sami tego nie doświadczyli. A jednak zastanawialiśmy się w redakcji, w jaki sposób podsumować rok pandemii, rok lockdownu. Jak opowiedzieć o tym, że tak bardzo zmienił się nasz świat, by nie popaść w banał? Jak pokazać, że zmieniliśmy się także my, ludzie, unikając wielkich słów? Bo największe zmiany dzieją się przecież w sprawach małych.

Inspiracją okazała się dla nas Fundacja Iskierka i jej kalendarz na 2021 rok. To fotograficzna opowieść o emocjach i wartościach. Tym razem na kartach kalendarza znalazły się niezwykłe zdjęcia autorstwa Tomasza Sikory. Twarzom małych podopiecznych chorzowskiej Iskierki towarzyszą słowa - symbole. Są tutaj: szczęście, niepewność, bliskość, miłość, szaleństwo, przyjemność, spokój, przyjaźń, czułość, tęsknota, ciekawość i radość.

Czy to nie katalog tego, co w życiu najważniejsze? Tego, czego powinniśmy szukać, czym się kierować w naszym codziennym działaniu? Co pogubiliśmy dawno temu, przed lockdownem, żyjąc w biegu? O czym przypomniała nam pandemia?

Minął rok od pierwszego lockdownu, a pandemia trwa. Zmieniła świat, zmieniła nas. Każdy radzi sobie z nią inaczej. Albo nie radzi sobie wcale. Ale to, co nas wszystkich łączy, to właśnie emocje, jakie przeżywamy od roku. I o tych emocjach chcemy Państwu opowiedzieć na łamach DZ i w serwisie Dziennikzachodni.pl, pokazując jednocześnie, co naprawdę wydarzyło się od marca 2020 roku. I tak powstał projekt „7 emocji. Inne spojrzenie na pandemię”.

Wybraliśmy siedem emocji spośród dwunastu, które zatrzymał w kadrze Tomasz Sikora, a pokazała je na kartach kalendarza Fundacja Iskierka. Są to: bliskość, tęsknota, radość, szczęście, szaleństwo, niepewność i spokój. Za każdą z tych emocji stoją ludzie, ich historie, przeżycia, doświadczenia z ostatniego roku. Nasi dziennikarze przygotowali reportaże, wywiady, analizy polityczne, materiały wideo. Fotoreporterzy zrobili świetne zdjęcia. Siedem emocji, siedem dobrych historii. Oto nasz projekt „7 emocji. Inne spojrzenie na pandemię”.

Zapraszamy do lektury!

Maria Olecha-Lisiecka, szefowa Newsroomu DZ
Dorota Niećko, szefowa Magazynu DZ
Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ

1. Bliskość

Dotyk i bliskość są nam niezbędne do życia, do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Jesteśmy stworzeni do czułości i do bliskości.

2. Niepewność

Straciła miejsce pracy, które zbudowała z mężem, dochód i pomysły na przyszłość, a za chwilę miała urodzić pierwsze dziecko. COVID-19 wokół zgarniał coraz więcej ofiar.

3. Tęsknota

Nikt już nie gra tutaj na gitarze. Nikt nie śpi na podłodze, nie śmieje się na cały głos. Skończyły się nocne Polaków rozmowy, kolejki pod prysznic i pytania, czy można pożyczyć karimatę.

4. Spokój

Spokój to nie jest słowo, które kojarzy się z portem lotniczym. W 2020 mało kto oglądał malownicze zachody słońca nad lotniskiem w Pyrzowicach. Pasażerowie nie wili się przed świtem w długich kolejkach do kontroli.

5. Radość

Każdy dzień pracy tutaj to jak wyścig z czasem. Z czasem i chorobami krwi, w tym ostrą białaczką. Pacjenci nie mogą czekać czterech czy pięciu miesięcy.

6. Szaleństwo

W Polsce rządzący nie zdali egzaminu. Polegli zarówno na realnym zarządzaniu, jak i nawet na doraźnych działaniach, które faktyczną nieporadność miały przykryć.

7. Szczęście

Narodziny dziecka rzeczywiście zmieniły całe moje życie. Bardzo trudno jest zdefiniować szczęście jednym słowem. Sądzę, że składa się ono z wielu elementów. Różnych odczuć, związanych z rozmaitymi sytuacjami w życiu.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera