Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Awaria w Elektrociepłowni Będzin została usunięta. Ciepło znów płynie stąd do mieszkańców kilku miast Zagłębia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Usterka wymiennika ciepła, która miała miejsce w instalacjach EC Będzin, została usunięta. Ciepło znów płynie stąd do mieszkań w Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Usterka wymiennika ciepła, która miała miejsce w instalacjach EC Będzin, została usunięta. Ciepło znów płynie stąd do mieszkań w Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W Elektrociepłowni Będzin, wytwarzającej ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, od kilku dni trwała naprawa uszkodzonego wymiennika ciepła. W czwartek 30 listopada spółka poinformowała, że prace zostały zakończone, a ciepło wytwarzane w Będzinie powinno systematycznie wracać do systemu dystrybucyjnego.

EC Będzin Wytwarzanie sp. z o.o. poinformowała, że usterka wymiennika ciepła, która miała miejsce w jej instalacjach, została skutecznie usunięta w środę 29 listopada, do godziny 16:00.

- Po dokonaniu niezbędnych napraw, z sukcesem przeprowadziliśmy proces rozruchu kotła parowego oraz przynależnych instalacji parowych, co umożliwiło także uruchomienie turbozespołu. Aktualnie potwierdzamy, że dystrybutor sieci dokonuje przełączania sieci cieplnych na zasilanie ciepłem wyprodukowanym przez EC Będzin Wytwarzanie sp. z o.o. To krok naprzód w zapewnieniu ciągłości i stabilności dostaw ciepła do naszego operatora - przekazał Sławomir Kucharski, pełnomocnik zarządu ds. komunikacji w EC Będzin Wytwarzanie.

Problemy pojawiły się w miniony weekend. EC Będzin Wytwarzanie poinformowała jednak, że awaria kotła parowego, zgłoszona przez spółkę 27 listopada, była niezależnym zdarzeniem i nie wpływała bezpośrednio na dostawy ciepła dla mieszkańców Sosnowca, ponieważ obsługa miasta została przejęta przez lokalnego operatora systemu ciepłowniczego.

- Pragniemy zapewnić, że nasze zespoły techniczne pracują nieustannie, wykorzystując wszelkie dostępne środki, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie zakładu - przekazała spółka EC Będzin Wytwarzanie w poniedziałek 27 listopada.

Sławomir Kucharski przyznał, że w związku z problemami technicznymi elektrociepłownia czasowo zaprzestała dostaw ciepła. Jego dostarczanie do mieszkańców w całości przejęli operatorzy, czyli lokalne przedsiębiorstwa ciepłownicze, posiadające również własne źródła ciepła. Tym samym mieszkańcy nie powinni odczuwać przestoju w elektrociepłowni.

W czasie awarii w EC Będzin to Tauron Ciepło przejął dostawy ciepła do mieszkańców Sosnowca, choć w niektórych dzielnicach były problemy z bieżącą, ciepłą wodą. Chodziło o osiedle przy ul. Narutowicza i osiedle Piastów. W przypadku Środuli i Zagórza problemy na tamtejszych osiedlach udało się rozwiązać szybciej.

Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji.

Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera