MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bajeczna fortuna Hochbergów, piękne kobiety, towarzyskie skandale - tym kiedyś żyła Europa

Jadwiga Jenczelewska
Piękna Klotylda i książę Hans Henryk XV tuż po ich ślubie
Piękna Klotylda i książę Hans Henryk XV tuż po ich ślubie reprodukcja DZ
Niezwykła historia rodziny Hochbergów stała się kanwą fabularnego filmu "Magnat" i jego serialowej, telewizyjnej wersji - "Biała wizytówka". W najnowszej "Naszej Historii" tajemnice kolejnego wielkiego śląskiego rodu.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy Polska pasjonowała się słynną "sprawą Gorgonowej", europejska arystokracja żywo komentowała skandal, jaki rozgrywał się w dolnośląskim Książu i górnośląskiej Pszczy-nie - wystawnych rezydencjach książąt Hochberg von Pless.

Oto bowiem hrabia Bolko Konstantyn von Pless, rodzony syn księcia Hansa Henryka XV, wielkiego bogacza i właściciela bezkresnych śląskich dóbr, postanowił uwieść jego drugą żonę, a zarazem własną macochę - ognistą Hiszpankę Klotyldę de Silva y González de Candamo, młodszą od swego śląskiego męża o - bagatela - 37 lat!

Nic dziwnego, że Londyn, Paryż, Berlin, a także kasyna Monte Carlo aż huczały od plotek. Wszak Hans Henryk XV był już znany europejskiej śmietance towarzyskiej z prestiżowego ożenku z piękną Daisy (ang. stokrotka), angielską arystokratką Marią Teresą Oliwią Cornwallis-West, co przy okazji powiększyło jego bajeczną fortunę słynną na całą Europę. A było czego zazdrościć. Hochbergowie mieli rękę do interesów. Ich majątek urósł do niebotycznych rozmiarów, stając się 4. największym w cesarstwie niemieckim.

Przed fortuną Hochbergów były tylko te wypracowane przez Kruppów, Donners-#marcków ze Świerklańca i księcia Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic.
Najważniejszymi częściami tej fortuny były m.in. kopalnia w Murckach, browar w Ty-chach, kopalnie w rejonie Wałbrzycha i olbrzymie majątki ziemskie. Dość powiedzieć, że już 100 lat temu majątek księcia Hansa Henryka XV szacowano na 95 milionów ówczesnych cesarskich marek. Rocznie przynosił ponad 1 milion marek zysku.

- Prastary ród Hochbergów jest notowany w śląskich dokumentach od 1290 r. W tej rodzinie imiona Hans Henryk stały się dynastyczne, zatem w każdym pokoleniu pojawia się Hans Henryk oznaczony kolejnym numerem. Współcześnie jest już np. Hans Henryk XXII urodzony w 1992 roku, potomek linii z Książa - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji.

- Hans Henryk X, hrabia von Hochberg i baron na Książu, otrzymał pruski tytuł książęcy "Fürst von Pless", czyli "Książę Pszczyński", co uprawniało do używania zwrotu: "Jaśnie Wielmożny Książę" - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

Więcej o śląskich Hochbergach - ich pochodzeniu, dziejach oraz losach współczesnych spadkobierców fortuny - można przeczytać w najnowszej, październikowej "Naszej Historii".


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!