Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2023 w regionie. Górnicze orkiestry obudzą mieszkańców na wieść, że to już Dzień Górnika!

RL, AK, PS
Obchody barbórkowe zawitają także do Tarnowskich Gór
Obchody barbórkowe zawitają także do Tarnowskich Gór UM Tarnowskie Góry
Niech żyje nam górniczy stan! To słowa, które tradycyjnie już wybrzmią 4 grudnia, kiedy obchodzona jest Barbórka, czyli Dzień Górników. Biesiady górnicze, przemarsze ulicami miasta czy poranne pobudki z orkiestrą górniczą - to wszystko dzieje się i wydarzy się w najbliższych dniach, by podkreślić znaczenie górniczej tradycji na Śląsku.

Barbórka 2023. Święto Braci Górniczej

4 grudnia, górnicy znów podziękują świętej Barbarze za ostatni rok szczęśliwej pracy pod ziemią. O tym, jak niebezpieczna jest to praca, świadczą liczne wypadki, w tym ten tragiczny, który miał miejsce we wtorek 28 listopada. Nie bez powodu więc życzy się górnikom "wiela zjazdów, tela wyjazdów". Choć górnicy kochają swoją pracę, z tyłu głowy mają zawsze świadomość, że jest to praca podwyższonego ryzyka.

Tradycyjnie, początek grudnia to czas podziękowań górnikom za dotychczasową ich pracę, gdy odbywają się biesiady piwne, zaś porankiem pod oknami przygrywa orkiestra górnicza.

Instytucje górnicze obchodzą Barbórki

Bankiet, nadanie odznaczeń i szabli. Podczas Barbórki Wyższego Urzędu Górniczego, która odbyła się 24 listopada w Centrum Kultury w Katowicach, rozmawiano o bezpieczeństwie na kopalniach, odczytano listy premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera aktywów państwowych i głównej inspektor pracy.

W piśmie, szef rządu zwrócił uwagę na znaczenie obchodów tradycyjnej Barbórki. Wskazywał, że uroczystości barbórkowe odzwierciedlają przynależność do górniczej wspólnoty, łączącej wszystkich pracowników branży wydobywczej.

- Uroczystości barbórkowe są świadectwem siły wielowiekowej tradycji, współtworzą tożsamość górniczego stanu. Przekazywany przez pokolenia etos pracy jest skarbnicą wartości; aktualnych, mimo zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych - napisał Morawiecki, dziękując wszystkim górnikom za ich pracę i poświęcenie oraz składając barbórkowe życzenia. - Barbórka to prawdziwa perła naszej narodowej kultury; to wielkie święto górników i ich najbliższych, pracowników zaplecza przemysłu wydobywczego oraz nadzoru górniczego - wskazywał premier.

Doroczna Akademia Barbórkowa odbyła się już także w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. W poniedziałek 27 listopada, w trakcie wydarzenia podsumowano tegoroczną działalność GIG-u.

- Dla nas, jako dla Głównego Instytutu Górnictwa był to szczególny rok, ponieważ otrzymaliśmy status państwowego instytutu badawczego. W związku z tym, od przyszłego roku będziemy realizować ważne dla państwa zadania - podkreślał Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

W trakcie wystąpienia, dyrektor GIG-u mówił o realizacji wielu międzynarodowych projektów związanych z transformacją regionu oraz tych, które ukierunkowane są na techniki i technologie wodorowe.

- To obszary, które są przed nami, dlatego, że jesteśmy w procesie transformacji zarówno przemysłu wydobywczego, jak i energetyki. To między innymi wdrażanie energetyki jądrowej. Proces transformacji i zmian na pewno jest procesem, który trwa i będzie trwał w przyszłości - mówił dyrektor GIG-u.

Wydobycia nie ma, tradycja została. Barbórkowe obchody w regionie

Decyzje polityczne, transformacja energetyczna i coraz większa presja dotycząca dbałości o klimat. Efektem tych działań było zamknięcie wielu kopalń, które nieodwracalnie utraciły status zakładów pracy. Tam gdzie nie ma już wydobycia, wciąż żywe pozostają górnicze tradycje i sięganie pamięcią do lat, gdy codziennie rano zjeżdżało się na dół. Tak bywa chociażby w Dąbrowie Górniczej czy w Tarnowskich Górach, gdzie corocznie odbywają się barbórkowe uroczystości.

Tradycyjnie w trakcie uroczystości i przemarszu przez Dąbrowę Górniczą, zagra wszystkim orkiestra górnicza, a w parku Hallera przedstawiciele Muzeum Miejskiego „Sztygarka” rozłożą pokazowe stoisko. Będzie można między innymi przymierzyć mundur górnika czy zapoznać się ze sprzętem górniczym. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie odsłonięcie w parku obelisku upamiętniającego śmierć górników w katastrofie w kopalni Reden w 100. rocznicę tej tragedii. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się natomiast pokaz filmu dokumentalnego na temat katastrofy. Wydarzenia zaplanowano na 3 grudnia.

Także w Tarnowskich Górach, gdzie tradycja górnicza jest głęboko zakorzeniona, odbędą się uroczystości barbórkowe. W sobotę 2 grudnia, zostanie odsłonięta figura kolejnego, bo jedenastego już Gwarka. Z kolei w niedzielę 10 grudnia, ulicami miasta przejdzie pochód, który w dźwiękach górniczej orkiestry dotrze na tarnogórski rynek.

Wcześniej, bo 1 grudnia, w Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się z kolei uroczystość barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej.

Barbórkowe obchody dotrą również do innych miejscowości województwa. W sobotę 2 grudnia, w cechowni kopalni "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych odbędzie się akademia barbórkowa. Podobne wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 4 grudnia w Gliwicach. Z kolei w Dniu Górnika nad ranem, w wielu górniczych miejscowościach znów wybrzmią dźwięki orkiestr dętych.

W niedzielę 3 grudnia w Rybniku, odbędą się także specjalne pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej, które uświetnią występy górniczej orkiestry dętej "Marcel". Wydarzenie będzie miało miejsce w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

BarbórkoweLOVE w Zabrzu

To, że Barbórka różne ma oblicza, potwierdza kolejna edycja wydarzenia, które odbędzie się w Zabrzu. - Z miłości do tradycji i w duchu nowoczesności... już po raz kolejny spotkamy się z początkiem grudnia, w zrewitalizowanej strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu na BarbórkoweLOVE - zapowiadają organizatorzy.

- Tegoroczny Jarmark Barbórkowy będzie wyjątkowy! Trzecią edycją jarmarku będziemy świętować zakończenie projektu, dzięki któremu strefa Carnall Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, zyskała obecny wizerunek. Projekt skupiony na rewitalizacji pokopalnianych zabudowań i stworzeniu największej strefy kultury w Polsce dobiega końca! - słyszymy.

W piątek 1 grudnia, na scenie pojawi się zespół Sorry Boys oraz Kayah. W sobotę zaśpiewa Sara James, a po niej Majka Jeżowska. Z kolei w niedzielę 3 grudnia, odbędzie się Biesiada z Happy Jędrowski Show, koncert Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz koncert zespołu Zakopower.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera