MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka na Politechnice Śląskiej. Wydział Górniczy uczelni obchodzi najważniejsze górnicze święto

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Barbórka na Politechnice Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Barbórka na Politechnice Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Już w najbliższą niedzielę, 4 grudnia, przypada najważniejsze święto górnicze – Barbórka. Do obchodów dołącza Politechnika Śląska. Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej 2 grudnia odbyło się Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków. - Niech św. Barbara nieustannie otacza ochroną górnicze rodziny, Szczęść Boże – zwrócił się do górników prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska świętuje Barbórkę

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Patronka dobrej śmierci i trudnej pracy opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Z okazji nadchodzącego święta górników na Politechnice Śląskiej odbyło się Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków.

Zgodnie z tradycją, obchody Barbórki rozpoczęły się mszą świętą w intencji górników. Później, w holu Wydziału Górniczego odbył się koncert orkiestry górniczej KWK Sośnica. Kolejnym punktem obchodów była akademia barbórkowa z udziałem Senatu Politechniki Śląskiej.

- Będąc przedszkolakiem, ubrany w mundur górniczy również śpiewałem „Ja, śląski górnik” – zwrócił się do gości prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Prof. Mężyk podkreślił, że obchody Barbórki są wyrazem najwyższego uszanowania tradycji górniczej Górnego Śląska i Politechniki Śląskiej.

- Z dumą staję przed Państwem w mundurze górniczym, który na stałe wpisał się w historię mojej rodziny. Nie przypadkowo spotykamy się w murach naszej uczelni. 77 lat temu Politechnika Śląska została powołana, jako kuźnia kadry inżynierskiej realizująca misję budowania naukowego zaplecza dla gospodarki Śląska – mówił rektor uczelni.

Prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że przemysł ciężki i wydobywczy były źródłem rozwoju i sukcesów Politechniki Śląskiej. Dodał, że uczelnia zmienia się wraz ze zmianami społecznymi zachodzącymi na świecie.

- Współczesne realia niosą ze sobą wiele wyzwań dla rozwoju technologicznego i społecznego. Wiążą się m.in. z koniecznością transformacji energetycznej – podkreślił prof. Mężyk.

Dodał, że kryzys energetyczny spowodowany wojną na Ukrainie ponownie zwiększył rolę górnictwa węglowego i pokazał, że nie jesteśmy gotowi to całkowitej transformacji energetycznej.

- Jednak ze względu na dobro przyszłych pokoleń musimy patrzeć perspektywicznie oraz być świadomymi nieuchronności przeprowadzenia transformacji i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – zaznaczył prof. Mężyk.

W dalszej części wystąpienia rektor Politechniki Śląskiej zwrócił się do górników.

- Nie tylko węgiel, ale i ludzie i ich ciężka, uczciwa praca są największymi skarbami tej ziemi. W imieniu całej wspólnoty akademickiej składam Państwu najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Wszystkim górnikom i osobom pracującym w sektorze wydobywczym składam wyrazy najwyższego uszanowania. Niech praca zawodowa przynosi Państwu jak najwięcej zadowolenia – zwrócił się do górników prof. Mężyk.

Obchody Barbórki na Politechnice Śląskiej zorganizowali: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Krajowy Sekretariat Energetyki i Górnictwa NSZZ Solidarność oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera