MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Basen w Żarkach Letnisku odzyska świetność dzięki modernizacji. Obiekt pośrodku sosnowego lasu ma być znowu mekką turystyczną. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Powiat Myszkowski jest w trakcie opracowywania programu funkcjonalno-użytkowego, dzięki któremu zostanie ogłoszony przetarg na gruntową modernizację basenu w Żarkach Letnisku oraz terenu jemu przyległego. Ma to nastąpić w drugiej połowie czerwca 2024 roku. Miejsce niegdyś tętniące życiem, tłocznie odwiedzane przez mieszkańców Śląska i Zagłębia, dzięki temu ma powrócić do dawnej świetności turystycznej oraz służyć mieszkańcom powiatu jako kluczowe i reprezentacyjne miejsce wypoczynku i rekreacji. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 2 mln zł. Zobaczcie WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA z basenu.

Basen w Żarkach Letnisku przejdzie modernizację

Basen w Żarkach Letnisku w ostatnie wakacje został wyłączony z użytkowania z powodu braku odpowiedniej infrastruktury technicznej zabezpieczającej czystość wody, która pochodzi z przepływającej przez obiekt rzeki Czarki oraz braku możliwości zabezpieczenia obiektu przez ratowników WOPR. Sam stan techniczny wykonania basenu wymaga też gruntownej modernizacji.

Powiat Myszkowski po nakreśleniu koncepcji i wizualizacji obiektu oraz pozyskaniu dofinasowania z rządowego programu Polski Ład, jest w trakcie sporządzania PFU.

-To zadanie będzie obejmowało w głównej mierze modernizację niecki basenowej, budowę ciągów komunikacyjnych, zabudowę urządzeń małej architektury oraz zagospodarowanie terenu (jesteśmy w trakcie opracowywania PFU). Przewidywany okres realizacji Inwestycji: powyżej 12 miesięcy - mówi Marcin Pilis z Biura Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myszkowie.

Zobaczcie WIZUALIZACJE i ZDJĘCIA BASENU

Dzięki modernizacji te problemy mają zostać rozwiązane. Basen położony po środku sosnowego lasu z własną plażą, ma być wyposażony w drewnianą architekturę, prowadzącą do wyspy na jego środku oraz drewnianą przystań umożliwiającą pływanie po nim kajakiem czy wypoczywanie na jego brzegu, dzięki drewnianym siedziskom. Teren ma być także wyposażony w altany czy plac zabaw.

-Przewidywana wartość Inwestycji to 2.040.800,00 zł. Inwestycja została dofinansowana z rządowego programu Polski Ład w kwocie 2 mln zł. Przetarg na realizację zadania zostanie ogłoszony przed 2024-06-21. Obecnie opracowywany jest Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) na potrzeby realizacji projektu - mówi Marcin Pilis z Biura Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myszkowie.

Z tego faktu cieszą się mieszkańcy.

-Pamiętam czasy kiedy do tego miejsca od bladego świtu tłumnie pociągiem przyjeżdżali turyści ze Śląska, Zagłębia i Częstochowy. Wypoczywający tutaj, już przed śniadaniem, rezerwowali sobie miejsce, o które było później trudno. Niepowtarzalny klimat miejscowości, miasta-ogrodu, pośrodku sosnowego lasu i budowli z okresu dwudziestolecia stwarza idealne warunki do regeneracji. Przykro było patrzeć, jak obiekt marnieje. Wierzę, że władze powiatu rzetelnie zrealizują tę inwestycję - mówi Zofia Druh, mieszkanka miejscowości.

Celem inwestycji jest także przywrócenia możliwości uprawiania sportu i rekreacji oraz promowanie zdrowego styl życia dla mieszkańców miejscowości oraz odwiedzających z pobliska. Opracowanie PFU prowadzi spółka AGRARIA z Warszawy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni