Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: Ogromna chłodnia kominowa runęła w Elektrowni Łagisza ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Kolejna chłodnia kominowa Elektrowni Łagisza w Będzinie została wyburzona w piątek 10 maja
Kolejna chłodnia kominowa Elektrowni Łagisza w Będzinie została wyburzona w piątek 10 maja Marzena Bugała-Azarko
Kolejna chłodnia kominowa Elektrowni Łagisza w Będzinie przestała istnieć. W piątek 10 maja trzecia i ostatnia z przeznaczonych do likwidacji chłodni kominowych terenie Elektrowni Łagisza została wyburzona metodą strzałową. Elektrownia Łagisza należy do Grupy TAURON.

Kilkusekundowa detonacja ponad 1800 metrów sześciennych zbrojonego betonu poprzedzona była kilkutygodniowymi pracami. W tym czasie w płaszczu chłodni wywiercono ponad 3 tysiące otworów, w których umieszczono ładunki o masie od 50 do 100 gramów każdy. Łączna waga ładunków wyniosła 200 kilogramów.

Zobacz zdjęcia:

Wyburzenie chłodni jest wynikiem wyłączenia z eksploatacji pięciu 120 MW bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Obiekty, ze względu na swój obecny stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.
Rozbiórki obiektów wysokich (kominów, wież) sposobem wybuchowym to najtańsza, najszybsza i najmniej czasochłonna metoda. Zastosowanie techniki strzałowej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym wszędzie tam, gdzie możliwe jest kierunkowe powalenie obiektu.

Nie przegapcie

To już czwarta chłodnia, która została w Łagiszy wyburzona właśnie w ten sposób. Podobnie jak poprzednie od wielu lat nie była już użytkowana.

Elektrownia Łagisza miała kiedyś siedem bloków po 120 megawatów. Obecnie pracują tylko dwa bloki, więc te obiekty są już zbędne i zużyte technicznie.

Przygotowanie obiektu i jego otoczenia do wyburzenia to długotrwały, wymagający precyzji proces, w którym najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Ustanowiona strefa zagrożenia, wynosząca 200 m, prawie w całości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych, strefa zagrożenia była zabezpieczona przez posterunki, patrole oraz blokady.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o robotach wyburzeniowych prowadzonych metodą strzałową powiadomione zostały jednostki Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz okoliczni mieszkańcy i firmy. Przedstawiciele służb mundurowych zabezpieczali akcję wyburzenia na terenie sąsiadującym z elektrownią.

W Elektrowni Łagisza w 2004 roku metodą strzałową wyburzono chłodnię numer 6, w sierpniu 2018 r. chłodnię numer 4, a kolejną w marcu tego roku. Do końca 2019 roku planowane jest jeszcze wyburzenie komina.

Elektrownia Łagisza produkuje dziś energię elektryczną oraz ciepło. - W przypadku energii elektrycznej mamy tu wyprowadzone trzy rodzaje mocy, napięcie 110 tysięcy kilowolt, 220 oraz 400. Tak więc praktycznie możemy dowolny obszar w Polsce zasilać tą energią. Natomiast jeżeli chodzi o ciepło to zasilamy duże miasta w regionie, takie jak Będzin i Dąbrowa Górnicza – informuje Szymon Jagodzik dyrektor oddziału Elektrownia Łagisza w Tauron Wytwarzanie.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo