Na pomysł stworzenia Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego wpadł mediewista ks. dr Szymon Tracz, duszpasterz z diecezji bielsko-żywieckiej.
Głównym celem powołania takiego muzeum było ratowanie popadających w nieodwracalną ruinę, nieużywanych, ale bezcennych dla polskiej kultury drewnianych kościółków znajdujących się w Grojcu, Nidku, Osieku i Polance Wielkiej oraz drewnianego budynku dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi. Dodatkowo w ramach projektu przeprowadzono konserwację dwóch drewnianych świątyń parafialnych - w Gilowicach i Łodygowicach. Projekt został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ponad 16 mln zł, wkład własny wynosił 15 procent sumy dofinansowania - pieniądze zebrali wierni poszczególnych parafii.
Beskidzkie Muzeum Rozproszone tworzy kilkanaście budowli
- Muzeum składa się z trzech modułów, stąd idea rozproszona - stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej ks. Tracz. Dodał, że pierwszy moduł tworzy pięć budynków, drugi - kościoły w Gilowicach i Łodygowicach, a trzeci moduł - 14 kościołów drewnianych diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały wpisane do rejestru zabytków. - Zostały one połączone za pomocą aplikacji multimedialnej w jeden wspólny szlak - dodał ks. Tracz.
Podczas tworzenia muzeum zostało przeprowadzonych wiele prac budowlano-konserwatorskich, dzięki którym udało się przywrócić zabytkowym budowlom dawny blask. Na przykład w kościele w Gilowicach wymieniono poszycie dachowe na modrzewiowe, przeprowadzona została konserwacja wnętrza świątyni. Kościół w Polance Wielkiej od końca lat 80. u. wieku nie był w ogóle ogrzewany, od 30 lat nie odprawiano w nim nabożeństw, więc jego bryła była bardzo zniszczona. Świątyni groziło zawalenie, dlatego została wzmocniona konstrukcja budowli, udało się wymienić poszycie dachu z eternitu na gont, zadbano o detale architektoniczne w środku i na zewnątrz. Z kolei w kościele w Nidku m.in. wymieniono całe poszycie dachu.
- W kościele w Grojcu przeprowadzono ogromnym nakładem pracy konserwację wnętrza, polichromii ściennych, ołtarzy, które były zniszczone przez wilgoć - wyjaśnił ks. Tracz. Dodał, że wyremontowany został także budynek starej szkoły parafialnej w Starej Wsi, gdzie utworzono klasę lekcyjną i mieszkanie nauczyciela.
Dzięki tym działaniom obiekty odzyskały swój niepowtarzalny, historyczny charakter. Po zakończeniu prac konserwatorskich w wymienionych świątyniach, obok zachowania pierwotnych funkcji liturgicznych, urządzono ekspozycje muzealne skupione na konkretnym temacie przewodnim.
Odkrywanie tajemnic drewnianych świątyni
Wielką wartością dodaną przeprowadzonego projektu było odsłanianie skrywanych przez wieki tajemnic drewnianych świątyń, które w znacznej mierze poszerzyły wiedzę o sztuce sakralnej Podbeskidzia. Między innymi odkryto nieznane krypty grzebalne w kościele w Polance Wielkiej. Tam także oraz w Nidku odsłonięto fragmenty polichromii ściennych z XVII wieku, a na strukturze ołtarza głównego w Osieku oryginalną dekorację malarską, naśladującą cesarski porfir, która nie występuje w tej części Polski. Równocześnie w Osieku, dzięki specjalistycznym badaniom, była możliwa rekonstrukcja późnorenesansowej dekoracji malarskiej stropu w prezbiterium i nawie z drugiej połowy XVI wieku, imitującej kasetony z rozetami.
Ks. Tracz stwierdził, że tworzenie muzeum trwało i długo, i krótko. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2019 roku i były prowadzone w trudnym okresie pandemii. Prace projektowe przebiegały w szybkim, wręcz szalonym tempie. To, że udało się doprowadzić projekt do końca w tak krótkim czasie, to - jak podkreślił duchowny - zasługa wielu ludzi, którzy zaangażowali się w tworzenie Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego.
- Świątynie będą normalnie otwarte dla zwiedzających - podkreślił ks. Tracz, zapraszając do odwiedzenia Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego.
Nie przeocz
- Najdroższe psy świata. Znasz te rasy? Niemal dwa miliony dolarów za szczeniaka
- Tak mieszka Piotr Żyła i Marcelina Ziętek. Basen, jasne wnętrza i galeria na trofea
- Miejsca jak z postapokaliptycznego horroru. Gdzie są? Oczywiście w...Bytomiu
- Sanatorium miłości. To uczestnicy, którzy po programie stanęli na ślubnym kobiercu
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki