MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne Grupy Wsparcia w śląskich miastach. Doświadczasz przemocy? Nie jesteś sama!

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Jeśli zastanawiasz się, czy doświadczasz przemocy, możesz skorzystać z Bezpiecznych Grup Wsparcia.
Jeśli zastanawiasz się, czy doświadczasz przemocy, możesz skorzystać z Bezpiecznych Grup Wsparcia. Bezpieczne Grupy Wsparcia
To nie chce przejść przez usta. Wstyd, upokorzenie, myśli „może coś się zmieni, może to moja wina”, brak poczucia własnej wartości, siniaki maskowane makijażem. A gdyby ktoś powiedział ci, że nie jesteś sama? Że możesz przerwać krąg przemocy i porozmawiać z kimś, kto nie ocenia, kimś, kto może przeżył podobne piekło, jak ty? W województwie śląskim działają Bezpieczne Grupy Wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej.

Przemoc domowa - gdzie znaleźć pomoc?

Pomoc dla ofiar przemocy domowej oferują policja i ośrodki interwencji kryzysowe – niezależnie od pory dnia i nocy. Po zmianach w prawie policja może zakazać wstępu do mieszkania agresorowi na pewien czas, który może wydłużyć sąd. Trudno jest jednak podjąć wysiłek, uznać, że ktoś nas skrzywdził i poczynić odpowiednie kroki. Odpowiednie, czyli jakie?

— Osoba molestowana może uzyskać pomoc w walce z przemocą poprzez zgłoszenie się do ośrodków wsparcia lub kontaktu na infolinii telefonu zaufania dla osób doświadczających przemocy. Głównym instrumentem walki z przemocą jest „Niebieska karta”, która stanowi indywidualny plan pomocy osobie pokrzywdzone – informuje Fundacja Klaster Innowacji Społecznych która założyła kilka Bezpiecznych Grup Wsparcia.

Celem grup jest stworzenie bezpiecznej społeczności dla kobiet, które mogą doświadczać przemocy domowej. Tego typu grupy zaczęły funkcjonować np. na terenie Chorzowa i Siemianowic Śląskich. W przypadku Świętochłowic uczestniczkami warsztatów są panie korzystające równocześnie z pomocy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Przystań” działającego na terenie miasta.

Ukrywanie blizn - przemoc psychiczna to też przemoc

Jak przekazuje fundacja, wiele osób doświadczających przemocy nie postrzega siebie jako ofiary i nie zgłasza się do odpowiednich instytucji. Wyraźnie podkreśla, że przemoc to nie tylko bicie i popychanie. W wielu przypadkach molestowanie psychiczne pozostawia blizny w psychice, jakimi są obniżenie samooceny i wycofanie społeczne. Na całe szczęście, można z tego wyjść. Trzeba tylko pozwolić sobie pomóc.

— Kobiety biorące udział w projekcie mają możliwość skorzystania z darmowych konsultacji z psychologiem i prawnikiem. W każdym miesiącu odbywa się około 35 godzin doradztwa specjalistycznego. Dodatkowo uczestniczki brały udział w spotkaniach z policjantami z pobliskich komisariatów, którzy poruszali tematy związane z procedurą Niebieskiej Karty oraz sposobami zgłaszania przemocy domowej.

Więcej o grupach na stronie internetowej.

Sztuka, która wspiera

Jednym z elementów warsztatów w Bezpiecznych Grupach Wsparcia jest arteterapia. Dlaczego jest taka ważna? Uczy ona skupienia, pozwala nawiązać relacje, czerpać radość. Poza tym czasem pozwala opowiedzieć to, co wymyka się słowom. Każda grupa uczestniczy w cyklu 44 warsztatów z arteterapii, gdzie każda uczestniczka ma możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami z osobami o podobnych doświadczeniach.

— W trakcie warsztatów z arteterapii kobiety zapoznały się z wieloma rodzajami rękodzieła. Wśród poznanych prac, najbardziej spodobały im się techniki: quilling, decoupage, szydełkowanie i origami. Najczęściej w trakcie zajęć wykonują kartki okolicznościowe, aranżacje kwiatowe, kwiaty ze wstążek, robótki na szydełku i ozdoby świąteczne. Uczestniczki tworzą bardzo przyjazną i miłą atmosferę, a dzieki warsztatom integrują się i zawiązują trwałe więzi. Kobiety znalazły wspólną pasję i poprzez udział w warsztatach mogą uciec od codziennych trosk i obowiązków - mówi opiekunka grupy w jednym ze śląskich miast.

Dla kogo są Bezpieczne Grupy Wsparcia?

Przemoc to nie tylko cierpienie – to także dotkliwa samotność. Dla osób, które chcą wyjść na prostą i stać na nogi bardzo ważne jest wsparcie innych. Jak pokazują organizatorzy, Bezpieczne Grupy Wsparcia są tak naprawdę dla każdej potrzebującej kobiety. Jeśli masz wątpliwości – nie wahaj się i po prostu zobacz, czy to dla ciebie.

— Część pań to kobiety, które zakończyły już karierę zawodową. Większość uczestniczek to osoby samotne. Kilka pań to mamy opiekujące się dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi. Jedna jest mamą dziecka z autyzmem, która uciekła od przemocowego partnera. Warsztaty są często dla nich ucieczką od samotności i codziennych kłopotów. Dzięki uczestniczeniu w warsztatach, chronią się przed wykluczeniem społecznym – opowiada jedna z opiekunek.

Projekt finansowany jest z programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni