Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Fuszerka podczas remontu dachu i elewacji miejskiego Ratusza? Zobacz ZDJĘCIA

KL
Trwają prace budowlane na dachu bielskiego Ratusza.
Trwają prace budowlane na dachu bielskiego Ratusza.
Czy na remontowanym dachu ratusza w Bielsku-Białej doszło do fuszerki? Położone na nim płytki wyglądają nieestetycznie, a patrząc z dołu, widać, że odstają. Na marną jakość łupka i ułożenia wskazał jeden z czytelników. Dodał również zdjęcia, na których można zauważyć pewne niedoskonałości. O to, czy pokrycie zostało położone nieprofesjonalnie zapytaliśmy urzędników z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Ratusz w Bielsku-Białej - remont dachu i elewacji w toku

Remont dachu bielskiego Ratusza ma potrwać do końca kwietnia przyszłego roku. Trwają więc w dalszym ciągu prace budowlane, a na ich jakość już zwracają uwagę pierwsi zainteresowani. Według jednego z czytelników na dachu Ratusza widać niedociągnięcia i niedopatrzenia w pracach remontowych, a także braki w ich estetyce. Przypomnijmy, że zgodnie z planami ma wrócić historyczne pokrycie dachu zabytkowego budynku, które ponad 125 lat temu wykonane zostało z kamienia naturalnego.

Jak na razie zdaniem jednego z czytelników jakość wykonanych prac pozostawia wiele do życzenia.

- Dlaczego na obecnie remontowanym dachu nowo zamontowane płytki z łupka położono tak nieestetycznie i odstają? Na pewno jest to kwestia jakości samego łupka i jakości ułożenia. Ktoś znowu musiał zaoszczędzić na jakości kosztem ceny lub inspektor nadzoru odbierający roboty niekoniecznie się na tym zna - zwraca uwagę czytelnik.

Nie przeocz

Praca została wykonana nieprofesjonalnie?

Odpowiedź urzędników w tej sprawie jest zdecydowana.

- Na załączonych zdjęciach łupek ułożony jest prawidłowo - zaznacza Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

I wyjaśnia:

- Łupek jest materiałem naturalnym, formatki układane na dachu jako pokrycie pozyskiwane są metodą łupania (nie cięcia), co powoduje, że różnice w grubości płytek o wymiarze 40x25 cm zastosowanych w Ratuszu, dochodzą miejscowo do 3 mm. Na 1 mkw. ułożonych jest 25 płytek przy założeniu, że trzecia kryje pierwszą, ostatnia płytka leży na dwóch znajdujących się pod nią, nierówności mogą się sumować. Na budowie formatki przed ułożeniem są dodatkowo segregowane, a bardziej niejednorodne jeżeli chodzi o przegrubienia i wtrącenia materiału są wykorzystywane do innych celów (pokrycia gradów, ułożenie na docięciach).

Tak ułożone pokrycie jest przede wszystkim sprawne, a jak podkreślają urzędnicy - poprzez jego „niedoskonałości”, widać, że jest to produkt naturalny, układany ręcznie.

Odpowiedzialni za jakość prac na budowie są kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego posiadający wymagane uprawnienia konstrukcyjno-budowlane.

Musisz to wiedzieć

- Zapewniony jest także wynikający z ustawy o ochronie zabytków stały nadzór Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Te osoby czuwają nad prawidłowym wykonaniem pokrycia dachu. Prace realizowane są przez firmę dekarską specjalizującą się w pokryciach z łupka - dodaje rzecznik.

Remont pokrycia bielskiego Ratusza jest w toku. Planowany zgodnie z umową termin zakończenia prac to 30 kwietnia 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera