Bielsko-Biała: na starówce będzie mniej ogródków gastronomicznych. Powód? Chętnych mniej, niż dostępnych miejsc

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Rynek w Bielsku-Białej. Restauratorzy powoli przygotowują się do sezonu letniego. Wiadomo, że ogródków gastronomicznych będzie mniej, niż do tej poryZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rynek w Bielsku-Białej. Restauratorzy powoli przygotowują się do sezonu letniego. Wiadomo, że ogródków gastronomicznych będzie mniej, niż do tej poryZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Udostępnij:
Na Rynku w Bielsku-Białej będzie mniej ogródków gastronomicznych, bo do przetargu na dzierżawę 13 miejsc pod taką działalność zgłosiło się tylko 9 chętnych. Wiadomo, że miasto nie udzieli restauratorom bonifikaty za dzierżawę ogródków gastronomicznych, choć w bielskim Ratuszu analizują, czy nie wydłużyć okresu płacenia czynszu dzierżawnego sprowadzonego do 1 zł netto na czas pandemii.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przeprowadził przetarg na dzierżawę terenu pod działalność 13 ogródków gastronomicznych na Rynku bielskiej starówki. W przetargu wzięło udział tylko dziewięciu przedsiębiorców.

- Być może dlatego konkurencja wśród przedsiębiorców okazała się na tyle stonowana, że kwoty wyjściowe zostały przez nich podbite najczęściej o jedno tzw. postąpienie, czyli w tym wypadku 50 zł – zastanawiają się przedstawiciele bielskiego MZD.

Wylicytowane miesięczne stawki dzierżawy kształtują się od 1250 zł netto za moduł o powierzchni 27,4 m kw. do 2650 zł netto za największy moduł o powierzchni 58,7 m kw.

W MZD przyznają, że wyjściowa wysokość opłat za dzierżawę modułów (od 27,4m kw. do 58,7m kw.) jest analogiczna do wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego. Ostateczna cena dzierżawy wynika jednak z licytacji.

Z powodu pandemii w regulaminie przetargu znalazło się kilka zmian. Najważniejsza dotyczy okresu obowiązywania umowy. Zwycięzcy licytacji są uprawnieni do dzierżawy terenu pod ogródki przez okres trzech lat - od 1 kwietnia 2021 do 30 września 2023 z wyłączeniem miesięcy zimowych, wczesnowiosennych i późnojesiennych.

- Do tej pory przetarg odbywał się co roku, co umożliwiało częstszą zmianę ceny dzierżawy. Ważne również, że w sytuacji przedłużającego się sezonu (np. ciepłej i długiej jesieni) przedsiębiorcy będą mogli na pisemny wniosek dodatkowo wydłużyć okres dzierżawy o kolejne miesiące – wyjaśniają urzędnicy MZD.

Kwota dzierżawy została podzielona na miesięczne raty. Zdaniem urzędników dzięki temu w razie wprowadzonych nagle obostrzeń np. zakazujących handel, najemcy nie będą zobowiązani do wnoszenia opłat dzierżawnych za ten okres.

W MZD przypominają też, że prezydent miasta wychodząc naprzeciw postulatom bielskich przedsiębiorców, zarządzeniem z grudnia 2020 r., po spełnieniu określonych wymagań (m.in. udokumentowania spadku przychodów) do 31 marca tego roku obniżył czynsz dzierżawny do wysokości symbolicznego 1 zł netto. Nie wykluczył możliwości przedłużenia tego okresu.

W MZD podkreślają, że po spotkaniu samorządowców z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na Rynku bielskiej starówki, prezydent miasta zaproponował rozwiązanie ograniczające ich koszty do minimum. W ramach regulaminu przetargu dzierżawca otrzyma od Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej specjalnie przygotowane donice z kwiatami. Zakup donic i kwiatów oraz ich dostarczenie leżą po stronie miasta.

Do obowiązków dzierżawcy będzie należała jedynie pielęgnacja roślin oraz dbanie o wygląd i porządek powierzonych waz i donic oraz najbliższego ich otoczenia.

Zobacz koniecznie

Radni chcą bonifikaty dla bielskich restauratorów

W sprawie rozważenia zmiany wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego pobieranych od restauratorów prowadzących różnego rodzaju ogródki gastronomiczne na terenie miasta zwrócili się do prezydenta bielscy radni Roman Matyja, Karol Markowski i Maksymilian Pryga. W interpelacji przypomnieli, że zgodni z uchwałą rady miejskiej z maja 2020 r. nastąpiła zmiana stawek za zajęcie pasa drogowego, która w sposób bezpośredni dotyczy restauratorów prowadzących ogródki gastronomiczne.

- Taki stan rzeczy był wówczas uzasadniony m.in. z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną miasta, która była związana z pierwszą falą epidemii koronawirusa. Niestety kolejne obostrzenia doprowadziły do tego, że na przestrzeni ostatnich miesięcy działalność branży gastronomicznej została w sposób dramatyczny ograniczona, co spowodowało utratę miejsc pracy, znaczne problemy finansowe, a a w wielu przypadkach całkowite zamkniecie prowadzonej działalności gospodarczej - tłumaczyli.

Zaapelowali o rozważenie możliwości prawnych, organizacyjnych i finansowych, by udzielić przedsiębiorcom czasowej bonifikaty lub zmniejszyć stawki za dzierżawę ogródków gastronomicznych - przynajmniej na czas trwania pandemii.

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej przypomniał, że wyjściowa wysokość opłat za dzierżawę modułów (od 27,4m kw. do 58,7m kw.) jest analogiczna do wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego. A ostateczna kwota wynika z licytacji i zależy od wydzierżawiającego.

Nie przeocz

- Opłaty te nie zostały ujęte w katalogu zwolnień, jakie ustawodawca przewidział w znowelizowanej ustawie o o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19 - wyjaśnił Kamiński.

Przypomniał o zarządzeniu z grudnia 2020 r. w sprawie obniżenia czynszu dzierżawnego do wysokości symbolicznego 1 zł netto (po spełnieniu określonych warunków.

Dodał, że w chwili obecnej analizowana jest możliwość przedłużenia wsparcia dla dzierżawców. Warunkiem niezbędnym jest zmniejszenie obostrzeń, a co za tym idzie umożliwienie restauratorom prowadzenia działalności zgodnej z przepisami.

- Podkreślam, że w umowie pomiędzy MZD a dzierżawcą przewidziano sytuację, w której w przypadku oficjalnego zakazu prowadzenia działalności dla której zawarto umowę, dzierżawca nie będzie miał obowiązku zapłaty czynszu - dodał.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie