Bielsko-Biała: na starówce będzie mniej ogródków gastronomicznych. Powód? Chętnych mniej, niż dostępnych miejsc

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Na Rynku w Bielsku-Białej będzie mniej ogródków gastronomicznych, bo do przetargu na dzierżawę 13 miejsc pod taką działalność zgłosiło się tylko 9 chętnych. Wiadomo, że miasto nie udzieli restauratorom bonifikaty za dzierżawę ogródków gastronomicznych, choć w bielskim Ratuszu analizują, czy nie wydłużyć okresu płacenia czynszu dzierżawnego sprowadzonego do 1 zł netto na czas pandemii.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przeprowadził przetarg na dzierżawę terenu pod działalność 13 ogródków gastronomicznych na Rynku bielskiej starówki. W przetargu wzięło udział tylko dziewięciu przedsiębiorców.

- Być może dlatego konkurencja wśród przedsiębiorców okazała się na tyle stonowana, że kwoty wyjściowe zostały przez nich podbite najczęściej o jedno tzw. postąpienie, czyli w tym wypadku 50 zł – zastanawiają się przedstawiciele bielskiego MZD.

Wylicytowane miesięczne stawki dzierżawy kształtują się od 1250 zł netto za moduł o powierzchni 27,4 m kw. do 2650 zł netto za największy moduł o powierzchni 58,7 m kw.

W MZD przyznają, że wyjściowa wysokość opłat za dzierżawę modułów (od 27,4m kw. do 58,7m kw.) jest analogiczna do wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego. Ostateczna cena dzierżawy wynika jednak z licytacji.

Z powodu pandemii w regulaminie przetargu znalazło się kilka zmian. Najważniejsza dotyczy okresu obowiązywania umowy. Zwycięzcy licytacji są uprawnieni do dzierżawy terenu pod ogródki przez okres trzech lat - od 1 kwietnia 2021 do 30 września 2023 z wyłączeniem miesięcy zimowych, wczesnowiosennych i późnojesiennych.

- Do tej pory przetarg odbywał się co roku, co umożliwiało częstszą zmianę ceny dzierżawy. Ważne również, że w sytuacji przedłużającego się sezonu (np. ciepłej i długiej jesieni) przedsiębiorcy będą mogli na pisemny wniosek dodatkowo wydłużyć okres dzierżawy o kolejne miesiące – wyjaśniają urzędnicy MZD.

Kwota dzierżawy została podzielona na miesięczne raty. Zdaniem urzędników dzięki temu w razie wprowadzonych nagle obostrzeń np. zakazujących handel, najemcy nie będą zobowiązani do wnoszenia opłat dzierżawnych za ten okres.

W MZD przypominają też, że prezydent miasta wychodząc naprzeciw postulatom bielskich przedsiębiorców, zarządzeniem z grudnia 2020 r., po spełnieniu określonych wymagań (m.in. udokumentowania spadku przychodów) do 31 marca tego roku obniżył czynsz dzierżawny do wysokości symbolicznego 1 zł netto. Nie wykluczył możliwości przedłużenia tego okresu.

W MZD podkreślają, że po spotkaniu samorządowców z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na Rynku bielskiej starówki, prezydent miasta zaproponował rozwiązanie ograniczające ich koszty do minimum. W ramach regulaminu przetargu dzierżawca otrzyma od Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej specjalnie przygotowane donice z kwiatami. Zakup donic i kwiatów oraz ich dostarczenie leżą po stronie miasta.

Do obowiązków dzierżawcy będzie należała jedynie pielęgnacja roślin oraz dbanie o wygląd i porządek powierzonych waz i donic oraz najbliższego ich otoczenia.

Zobacz koniecznie

Radni chcą bonifikaty dla bielskich restauratorów

W sprawie rozważenia zmiany wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego pobieranych od restauratorów prowadzących różnego rodzaju ogródki gastronomiczne na terenie miasta zwrócili się do prezydenta bielscy radni Roman Matyja, Karol Markowski i Maksymilian Pryga. W interpelacji przypomnieli, że zgodni z uchwałą rady miejskiej z maja 2020 r. nastąpiła zmiana stawek za zajęcie pasa drogowego, która w sposób bezpośredni dotyczy restauratorów prowadzących ogródki gastronomiczne.

- Taki stan rzeczy był wówczas uzasadniony m.in. z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną miasta, która była związana z pierwszą falą epidemii koronawirusa. Niestety kolejne obostrzenia doprowadziły do tego, że na przestrzeni ostatnich miesięcy działalność branży gastronomicznej została w sposób dramatyczny ograniczona, co spowodowało utratę miejsc pracy, znaczne problemy finansowe, a a w wielu przypadkach całkowite zamkniecie prowadzonej działalności gospodarczej - tłumaczyli.

Zaapelowali o rozważenie możliwości prawnych, organizacyjnych i finansowych, by udzielić przedsiębiorcom czasowej bonifikaty lub zmniejszyć stawki za dzierżawę ogródków gastronomicznych - przynajmniej na czas trwania pandemii.

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej przypomniał, że wyjściowa wysokość opłat za dzierżawę modułów (od 27,4m kw. do 58,7m kw.) jest analogiczna do wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego. A ostateczna kwota wynika z licytacji i zależy od wydzierżawiającego.

Nie przeocz

- Opłaty te nie zostały ujęte w katalogu zwolnień, jakie ustawodawca przewidział w znowelizowanej ustawie o o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19 - wyjaśnił Kamiński.

Przypomniał o zarządzeniu z grudnia 2020 r. w sprawie obniżenia czynszu dzierżawnego do wysokości symbolicznego 1 zł netto (po spełnieniu określonych warunków.

Dodał, że w chwili obecnej analizowana jest możliwość przedłużenia wsparcia dla dzierżawców. Warunkiem niezbędnym jest zmniejszenie obostrzeń, a co za tym idzie umożliwienie restauratorom prowadzenia działalności zgodnej z przepisami.

- Podkreślam, że w umowie pomiędzy MZD a dzierżawcą przewidziano sytuację, w której w przypadku oficjalnego zakazu prowadzenia działalności dla której zawarto umowę, dzierżawca nie będzie miał obowiązku zapłaty czynszu - dodał.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie