Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomskie kamienice oczami Aleksandry Herisz. Inny wymiar architektonicznej magii

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Bytomskie kamienice oczami Aleksandry Herisz
Bytomskie kamienice oczami Aleksandry Herisz Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu - Hubert Klimek
Wernisaż Aleksandry Herisz to okazja by zobaczyć cykl trzymetrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Wystawa wielkoformatowych batików autorstwa Aleksandry Herisz, od wielu lat związanej z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów, zagościła w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Wielkoformatowe dzieła przedstawione przez Aleksandrę Herisz są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach możemy zobaczyć m.in. detale charakterystyczne dla kamienic przy ulicach: Dworcowej, Jainty, Krakowskiej, ale również na bytomskim Rynku. Prace artystki pokazują nie tylko piękno kamienic, ale również ukazują te same budowle w innych odsłonach.

Batik jest techniką malarską, która polega na nakładaniu wosku i kąpieli tkanin w barwniku, dzięki czemu farbowane są wyłącznie niepokryte woskiem. Właśnie w taki sposób powstały trzymetrowe dzieła stworzone przez Aleksandrę Herisz.

Twórczość znana w Polsce i za granicą

Aleksandra Herisz, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, zdobyła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej w 1996 roku. Kontynuowała swoją edukację na studiach podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie z wyróżnieniem ukończyła pracownię szkła pod kierunkiem prof. Kazimierza Pawlaka oraz pracownię witrażu prowadzoną przez Ryszarda Więckowskiego w 2005 roku.

W obszarze swojej twórczości skupia się głównie na tkaninie artystycznej i witrażu. Jej bogate portfolio obejmuje ponad 150 wystaw zbiorowych, 15 wystaw indywidualnych, 50 plenerów artystycznych i 40 projektów edukacyjno-kulturalnych. Jednym z ostatnich znaczących osiągnięć było jej uczestnictwo w prestiżowej wystawie Polskiej Tkaniny Artystycznej w Muzeum Narodowym w Dżakarcie w Indonezji, słynącej z tradycji batiku.

Obecnie Aleksandra Herisz mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie prowadzi własną pracownię artystyczną oraz Galerię pod Sztrychem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Aktywnie angażuje się w działalność edukacyjną, prowadząc kursy i szkolenia z zakresu sztuki i rękodzieła. Nawiązuje współpracę z podwarszawską Akademią Łucznica, uczelniami wyższymi i szkołami, między innymi z Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Od 2006 roku jest prezesem Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów, z którym zorganizowała już 14 edycji Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy zawodowej.

Wystawę w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można oglądać do 31 października 2023 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera