Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Skansenie. Co w programie?

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W czwartek 9 lutego w chorzowskim skansenie odbędą się regionalne obchody "Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej". To również okazja, aby zobaczyć górnośląski park etnograficzny w zimowej odsłonie.
W czwartek 9 lutego w chorzowskim skansenie odbędą się regionalne obchody "Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej". To również okazja, aby zobaczyć górnośląski park etnograficzny w zimowej odsłonie. Lucyna Nenow / Polska Press
Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej obchodzony jest w czwartek 9 lutego. W tym roku w chorzowskim skansenie wydarzenie odbędzie się pod hasłem „ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych”. To już czwarta edycja imprezy, której celem jest promowanie bibliotek posiadających w swoich zasobach pozycje z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych.

Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w chorzowskim skansenie

W czwartek 9 lutego w chorzowskim skansenie odbędą się regionalne obchody "Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej", których organizatorami są: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach, Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Bytomiu.

Zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Etnografii podczas chorzowskiej konferencji prezentowane będą zarówno przykłady zbiorów cyfrowych jak i publikacje popularyzatorskie i naukowe wydawane w sposób tradycyjny, drukowany. O projektach cyfrowych związanych z etnografią i etnologia mówić będą m.in. przedstawicielki Projektu EtnoWiki. Jest to grupa wikipedystek-antropolożek i wikipedystów-antropologów angażujących się w działania koncentrujące się na zadaniach związanych z tworzeniem, korygowaniem, uzupełnianiem i tłumaczeniem na język polski haseł związanych z antropologią kulturową, etnologią i etnografią.

Przedstawiciele Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach zaprezentują warsztat nieprofesjonalnej dokumentacji dziedzictwa kulturowego oraz Mobilne Centrum Digitalizacji. Na spotkanie w skansenie przyjedzie stworzony specjalnie dla tego projektu pojazd MobiDIG w którym nieodpłatnie utrwalane są w postaci cyfrowej zasoby instytucji, organizacji kulturalnych, izb regionalnych i prywatnych kolekcjonerów. Na zakończenie części poświęconej zasobom cyfrowym wystąpi przedstawicielka Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, która opowie o cyfryzacji etnomuzykologicznej kolekcji prof. Adolfa Dygacza.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dwie publikacje; pierwszą będzie książka Małgorzaty Pietrzak „Ciotka Nyszka i spółka” wydana przez Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach, drugą – „Tu sie wszysko zaczło” Edwarda Jona z serii „Jako downi bywało” wydana przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W konferencji uczestniczyli będą autorzy obydwu publikacji.

Program regionalnych obchodów „Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej” w chorzowskim skansenie:

10.00–12.30

  • Klara Sielicka-Baryłka, Stowarzyszenie Wikimedia Polska Projekty Etno Wiki w środowisku muzealniczym i cyfrowym;
  • Maria Weronika Kmoch, Stowarzyszenie Wikimedia Polska Etno Wiki w praktyce – projekt „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”;
  • Łukasz Dziuba, Robert Garstka, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach Przenosimy historię do Internetu – Mobilne Centrum Digitalizacji;
  • Łukasz Balczarek, Paweł Siodłok, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach Domowy etnolog – warsztat nieprofesjonalnej dokumentacji dziedzictwa kulturowego;
  • Agata Krajewska, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” Cyfryzacja etnomuzykologicznej kolekcji prof. Adolfa Dygacza – omówienie zasobów archiwalnych, cel projektu i obecny stan badań.

12.30–13.00

  • Przerwa kawowa.

13.00–14.00

  • Małgorzata Pietrzak, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach: Prezentacja książki „Ciotka Nyszka i spółka”;
  • Agnieszka Przybyła-Dumin, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Edward Jon Prezentacja książki „Tu sie wszysko zaczło” z serii „Jako downi bywało”.

14.00–14.30

  • Prezentacja Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach (przed budynkiem głównym) Dla chętnych zwiedzanie chorzowskiego skansenu oraz wystaw czasowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera