Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Kolejne narodziny w chorzowskim zoo. To bliźniaki pigmejek, najmniejszych małp na świecie!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Maleńkie bliźniaki po wybiegu poruszają się na razie na grzbiecie ojca
Maleńkie bliźniaki po wybiegu poruszają się na razie na grzbiecie ojca ŚOZ / Aneta Furgalińska
Kolejne dobre wieści płyną z Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, gdzie urodziły się nowe zwierzęta. Tym razem to bliźniaczki - dwie pigmejki karłowate. To najmniejszy z żyjących na świecie gatunków małp. Co ciekawe, to już drugie w tym roku w narodziny pigmejek w chorzowskim zoo.

Narodziny bliźniaków pigmejek w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

W Chorzowie pigmejki mają się dobrze. Świadczy o tym tegoroczny baby boom tego gatunku. Przypomnijmy, 5 stycznia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziło się pierwsze młode Leona i Leokadii, czyli chorzowskiej pary hodowlanej pigmejek. Młoda małpka dostała imię Liczi, a po nieco ponad pół roku doczekała się rodzeństwa.

- Drugie w tym roku narodziny najmniejszych małp świata w naszym zoo. To znak, że pigmejki czują się u nas doskonale.
Tym razem na świat przyszły bliźnięta - informuje Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 gramów. Teraz są trochę większe, a zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć słodkie bliźniaki, ponieważ razem z rodzicami wychodzą na wybieg w wolierze.

- Maluchy możecie zobaczyć już w wolierze. Musicie wyostrzyć wzrok – są naprawdę niewielkie (w końcu pigmejki to najmniejsze małpy świata). Maluchy większość czasu spędzają wtulone w plecy taty – Leosia. Mama Leokadia przejmuje je tylko na czas karmienia. Płeć maluchów poznamy za jakiś czas, gdy zaczną samodzielnie poruszać się po wolierze - wyjaśnia chorzowskie zoo.

Zazwyczaj dopiero po 3 miesiącach małe pigmejki stają się bardziej niezależne i zaczynają przemieszczać się samodzielnie. Wtedy też poznamy ich płeć, a niedługo później także i imię. Podobnie jak w przypadku pozostałych członków rodzinki imiona bliźniaków będą zaczynać się na literę "L", zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp w śląskim zoo. Chorzowskie stado pigmejek liczy teraz 5 osobników.

Pigmejka, specyfika gatunku

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu Amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa. Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 gramów. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera