Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn. Wreszcie rusza Kino na Granicy. Miasto nad Olzą stolicą dobrych filmów od 30 lipca

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Kino na Granicy to nie tylko okazja do obejrzenia filmów, a le także do spotkania się z ich twórcami. Takie - wzorem ubiegłych lat - będą m.in. w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie
Kino na Granicy to nie tylko okazja do obejrzenia filmów, a le także do spotkania się z ich twórcami. Takie - wzorem ubiegłych lat - będą m.in. w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie kinonagranicy.pl
Wreszcie! W piątek, 30 lipca, w Cieszynie rozpoczyna się wyczekiwane po pandemicznej przerwie 23. Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji, w którym widzowie nie tylko oglądają filmy, ale i spotykają się z twórcami, biorą udział w debatach i bawią się na koncertach. Podczas trwającego do 4 sierpnia przeglądu nad Olzą pojawią się m.in. Tomasz Kot, Janusz Gajos, Andrzej Chyra i Magdalena Łazarkiewicz, na scenie wystąpi Pablopavo, a w ramach przeglądu upamiętniona zostanie postać Václava Havla.

Istotą Kina na Granicy są nie tylko filmy, ale i rozmowy o nich z udziałem twórców – podkreślają organizatorzy rozpoczynającego się w piątek 30 lipca w Cieszynie filmowego przeglądu wskazując jednocześnie, że podczas 23. Kina na Granicy widzowie będą mieli kilkadziesiąt okazji do spotkania z filmowcami. I tak, jak w ostatnich latach, to w dużej mierze właśnie te spotkania, debaty i retrospektywy z udziałem ludzi kina przyciągają setki widzów z różnych stron Polski i Czech tworząc klimat cieszyńskiego przeglądu.

Pandemia koronawirusa wymusiła nie tylko zmianę terminu 23. Kina na Granicy (przegląd w Cieszynie organizowany zwykle na przełomie kwietnia i maja w 2021 r. został przeniesiony na termin wakacyjny), ale też w naturalny sposób podsunęła temat do dyskusji. Czy widzowie wrócą do kin na polskie filmy? Czy niektóre premiery będą odbywać się tylko online? – z takimi zagadnieniami zmierzą się w Cieszynie reżyserzy, aktorzy, krytycy i inni polscy filmowcy.

W głównej debacie tegorocznej edycji Kina Na Granicy w Cieszynie (zaplanowanej we wtorek 3 sierpnia w Teatrze im. A. Mickiewicza po przedpremierowym pokazie filmu „Quo vadis, Aida?”), wezmą udział m.in. Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Kot, Anna Jadowska, Janusz Zaorski, Olaf Lubaszenko, Małgorzata Imielska i Bartłomiej Topa.

– Półtora roku po wybuchu pandemii zadajemy sobie mnóstwo pytań dotyczących teraźniejszości, ale i przyszłości polskiego kina. Chodzi o kwestie artystyczne, a więc naszą obecność na festiwalach, obowiązujące trendy, ale i produkcyjne czy strategiczne, jak dystrybucja, premiery online, produkcje od razu przeznaczone do streamingu – tłumaczy Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

Wskazuje, że podobnych pytań jest mnóstwo, a wątpliwości sporo. Na przykład: z jakiego powodu polscy widzowie nie wrócili jak dotąd do kin na polskie filmy i jak będzie w przyszłości? - Jestem szczęśliwy i dumny, że w Cieszynie zbiorą się wybitni artyści polskiego kina, reprezentanci wszystkich pokoleń twórców, żeby rozmawiać o naszym kinie, o przyszłości, o tym, dokąd to kino podąża. Quo vadis... – dodaje Maciejewski.

Na tegoroczny program Kina na Granicy składają się premiery i nowości filmowe z Polski, Czech i Słowacji, a także retrospektywy twórców, cykle tematyczne, dyskusje i spotkania literackie.

Atrakcyjnie zapowiada się retrospektywa filmów z udziałem Janusza Gajosa.

O sile aktorstwa Gajosa rozmawiać będą z nim samym Andrzej J. Jaroszewicz, Olaf Lubaszenko, Janusz Zaorski, Jacek Petrycki i Dorota Roqueplo (po filmie „Przesłuchanie” , w poniedziałek 2 sierpnia o 12.15 w Kinie Piast). A widzowie w Cieszynie obejrzą nie tylko najbardziej rozpoznawalne filmy z Januszem Gajosem, ale i te mniej znane szerszej publiczności. Będą m.in. „Bigda idzie!” , „Body / Ciało”, „Czas zdrady”, „Jasminum”, „Piłkarski poker”, „Przesłuchanie” oraz „Wahadełko” i „Żółty szalik”.

Fenomen kina Andrzeja Żuławskiego

W ramach retrospektywy przeanalizują i powspominają pracę z tym reżyserem Andrzej Korzyński, Andrzej J. Jaroszewicz, Andrzej Chyra oraz syn reżysera Xawery Żuławski. W Cieszynie widzowie obejrzą m.in. „Błękitną nutę” , „Diabła”, „Kosmos”, czy „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Będzie także retrospektywa poświęcona Milošowi Formanowi

Formanowi, czeskiemu reżyserowi, twórcy „Lotu na kukułczym gniazdem” i „Amadeusza”, laureatowi dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów. Nad Olzą widzowie zobaczą wszystkie klasyki Formana, a oprócz najbardziej znanych filmów także jego wczesne obrazy, jak „Czarny Piotruś”, czy „Pali się moja panno”.

Uwagę uczestników z pewnością przyciągnie także debata o erotyce w polskim kinie. Choć organizatorzy tuż przed inauguracją przeglądu poinformowali, że poprzedzająca tę debatę projekcja filmu „Erotica 2022" została odwołana z przyczyn niezależnych, to dyskusja odbędzie się (jej początek o godzinie rozpoczęcia planowanej projekcji, 19.00 w czeskim Centralu).

- To będzie jedna z ciekawszych debat tegorocznej edycji Kina na Granicy. Chcemy porozmawiać o Erotyce Pl. Czyli jak polskie kino pokazuje erotykę, seks i cielesność. Oraz czego pokazać nie potrafi – zaznacza Łukasz Maciejewski. W tym spotkaniu wezmą udział min. reżyserki Olga Chajdas, Anna Jadowska, Anna Kazejak i Jagoda Szelc oraz aktorzy Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski i Piotr Witkowski.

Tegoroczna edycja Kina na Granicy uczci pamięć Václava Havla w 10 rocznicę śmierci tego czeskiego artysty i polityka.
Widzowie w Cieszynie zobaczą filmy skupione wokół Havla, ale nie tylko – jednym z akcentów upamiętnienia tej postaci będzie… kolacja skomponowana z ulubionych przepisów Václava Havla. Nad Olzą zapowiadają, że będzie to jedyne takie wydarzenia w Polsce.

- Chyba wszyscy wiedzą, że prezydent Václav Havel był wybitnym dramatopisarzem i eseistą, że od połowy lat 70. powszechnie uznawano go za lidera czechosłowackiej opozycji. Niektórzy słyszeli, że był fanem muzyki rockowej i przyjaźnił się z najwybitniejszymi artystami. Ale poza gronem najbliższych przyjaciół raczej niewiele osób ma świadomość, że Havel odnosił sukcesy także w kuchni – mówi Andrzej S. Jagodziński, tłumacz i przyjaciel Havla.

Nie przeocz

Były czeski prezydent przez całe życie lubił gotować i gdy tylko miał czas, własnoręcznie przygotowywał posiłki dla gości. Jesienią 2019 roku przyjaciele Havla wydali ilustrowaną książkę „Havel od kuchni” zawierającą ponad 50 przepisów kucharskich Havla, ubarwionych anegdotami. W Cieszynie będzie okazja wypróbować kilka zawartych w niej havlowskich przepisów. Organizatorzy Przeglądu Kino na Granicy organizują kolację wg Václava Havla, która odbędzie się w sobotę 31 lipca w jednej z cieszyńskich restauracji na Rynku (zapisy do udziału w niej zakończyły się 26 lipca).

Kino na Granicy to nie tylko filmy, ale i koncerty. Pokazom i spotkaniom towarzyszyć będą artyści z obu stron Olzy. Z Polski na festiwalowych scenach zaprezentują się Pablopavo i Ludziki, Henry No Hurry oraz sskjegg, a o czeskie akcenty zadbają Jablkoň i Moonshye. Pierwszy koncert w ramach Kina na Granicy w sobotę 31 lipca - o 20.00 na cieszyńskim rynku wystąpi grupa Pablopavo i Ludziki

Kino na Granicy odbywa się po obu stronach Olzy. Dlatego w dobie pandemii nie można zapominać o bezpieczeństwie i obostrzeniach – aktualnie polsko-czeską granicę mogą przekroczyć mogą osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu antygenowego (do 48 godzin od wystawienia). Dla osób posiadających ubezbieczeni zdrowotne w Czechach testy są darmowe.

Organizatorzy deklarują, że codziennie od 12.00 do 15.00 w KaSS (ul. Střelniční 256/1) chętni mogą zrobić sobie testy antygenowe w cenie 200 Kč (35 zł).

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera