Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CINiBA w Katowicach. Imponująca biblioteka wewnątrz nowoczesnej bryły architektonicznej. Jak wygląda wewnątrz? Zobacz WIDEO i ZDJĘCIA

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to unikatowa instytucja biblioteczna, powstała we współpracy dwóch renomowanych katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego. To jedyna taka biblioteka w Polsce. Zajrzeć do niej można w centrum miasta Katowice, przy ulicy Bankowej. Jak wygląda? Zobaczcie zdjęcia!

CINiBA w Katowicach. Imponująca biblioteka wewnątrz nowoczesnej bryły architektonicznej

CINiBA reprezentuje nowoczesne podejście do funkcji biblioteki, będąc tzw. "biblioteką hybrydową". Ta innowacyjna koncepcja umożliwia gromadzenie i udostępnianie równocześnie różnych typów dokumentów, niezależnie od nośnika, na którym się znajdują. Oznacza to, że czy to książki, artykuły, czy materiały elektroniczne - wszystko jest dostępne w jednym miejscu.

Bogactwo zasobów imponuje, obejmując około 1,8 miliona woluminów. To prawdziwy skarbiec wiedzy, który jest otwarty dla studentów, naukowców i wszystkich zainteresowanych. Biblioteka zaczęła funkcjonować w 2012 roku.

Projekt CINiBA został sfinansowany m.in. przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013. Wsparcie finansowe przyszło także ze środków samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Cały projekt miał wartość imponującą sumę 79 453 600,00 PLN.

CINiBA, oprócz pełnienia tradycyjnej funkcji biblioteki uniwersyteckiej, staje się także miejscem licznych wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu dla społeczności akademickiej oraz wszystkich mieszkańców Katowic.

To dynamiczne centrum nauki i kultury, które wpisuje się w nowoczesne trendy biblioteczne, tworząc przestrzeń sprzyjającą wymianie idei i rozwijaniu intelektualnych pasji.

Jak wewnątrz wygląda CINiBA?

Na parterze mieści się hol główny, do którego przylegają czytelnie i wypożyczalnie, sala konferencyjna na około 90 osób, sala dydaktyczna na około 30 osób oraz pomieszczenia towarzyszące.

Na I i II piętrze ulokowano otwarte jednoprzestrzenne księgozbiory, stanowiące zarazem wypożyczalnie przeznaczone dla czytelników pod nadzorem bibliotekarzy, czytelnie główne i specjalistyczne oraz pomieszczenia dla bibliotekarzy i pracowników zaplecza administracyjnego.

Nad tą częścią budynku zlokalizowana jest mniejsza bryła, która obejmuje na III piętrze pomieszczenia dla pracowników działu gromadzenia i opracowania zbiorów, na IV i V piętrze magazyny zwarte zamknięte dla czytelników, w tym na IV piętrze pomieszczenia zbiorów nietypowych, a na V piętrze zbiorów chronionych.

Zobacz zdjęcia z wnętrza Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera