Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej świętuje 5. urodziny – tu wypożyczysz książkę i posłuchasz muzyki z płyt winylowych. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej działa od 5 lat.
Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej działa od 5 lat. Paweł Kurczonek / Polska Press
To biblioteka? A może dworzec kolejowy? Okazuje się, że jedno nie musi wykluczać drugiego. Stacja PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu od 5 lat z powodzeniem pełni obie te funkcje jednocześnie. Można tu również posłuchać muzyki z płyt winylowych, a także przyjść na wystawę lub wykład. 21 marca o godz. 17.00, z okazji 5. urodzin Stacji Biblioteki, odbędzie się spotkanie jubileuszowe, na którym wystąpi Patrycji Zając, rudzka wokalistka i kompozytorka.

Spis treści

Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej świętuje 5. urodziny

Dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej – Chebziu do dziś pełni swoją pierwotną funkcję, obsługuje pasażerów jadących do Gliwic, Katowic czy Częstochowy. Jednak w 2018 r. budynek zyskał nowe oblicze i nową rolę. Ulokowana tu została placówka biblioteki miejskiej, która oferuje czytelnikom zbiory z przeniesionej filii nr 17.

Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej - zobacz ZDJĘCIA

Co prawda kompleksowa rewitalizacja budynku dworca została ukończona w 2018 roku, ale przeniesienie bogatych księgozbiorów zajęło kolejne kilka miesięcy. A było co przenosić – Stacja Biblioteka ma w swoich zbiorach przeszło 16 tys. książek i kilkaset czasopism oprawnych. Na zasoby centralnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej składa się również bogata mediateka licząca ponad 18 tys. egzemplarzy. Obejmuje audiobooki, filmy, gry i zbiory muzyczne.

- Do książek i czasopism rozlokowanych na parterze i antresoli czytelnicy mają wolny dostęp, multimedia można wybierać tylko za pomocą katalogu elektronicznego. Na miejscu można skorzystać z księgozbioru podręcznego oraz księgozbioru śląskiego – przekazuje rudzka biblioteka.

Stacja Biblioteka to również miejsce spotkań, koncertów, wystaw, warsztatów i imprez cyklicznych. Odbywa się tu m.in. Kakauszale - Fest literacki, a także Trakcja poetycka i Industriada. W ciągu pięciu lat działalności zorganizowano tu ponad 520 imprez, na których gościło łącznie ok. 20 tys. osób. Stacja kolejowa w Chebziu jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Dworzec PKP w Chebziu powstał w połowie XIX wieku

Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu powstał w 1859 r. Została wówczas zbudowana boczna linia kolejowa do Tarnowskich Gór. Obecne zabudowania dworcowe pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Dostępne źródła podają, że na planach z 1901 r. można zobaczyć ukształtowany zespół stacyjnych zabudowań. W jego skład, oprócz budynku głównego, wchodziła poczta, budynki administracji i warsztatu oraz zabudowania peronu.

- Charakterystyczna sylwetka dworca nawiązuje do typowych z tego okresu budowli przemysłowych – z jednej strony, z drugiej zaś jest na tyle charakterystyczna, iż nie można jej pomylić z innym obiektem tego typu w Polsce – czytamy na stronie internetowej obiektu.

Hala dworca w momencie powstania była bardzo nowoczesna. Ceglana elewacja przypomina tzw. mur pruski, jednak przy budowie, zamiast drewna, wykorzystano spawaną i nitowaną konstrukcję stalową. Przestronną halę główną przykryto metalowym łukowym dachem o rozpiętości 10 m. Obiekt został wyposażony w ozdobną kutą balustradę i maszt flagowy.

Jak podaje Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, z biegiem lat narosły różne rozbieżności i kontrowersje wokół daty powstania obecnego dworca. Rozwiała je notatka znaleziona w dzienniku „Zabrzer Anzeiger” wydanym 30 września 1899 r.

- W niedzielę 1 października tego roku nastąpi oddanie do użytku publicznego budynku dworca kolejowego. Pierwszy pociąg, który zatrzyma się na tej stacji o godz. 5.33 rano, to pociąg osobowy nr 225 z Kędzierzyna do Mysłowic – przytacza wpis Miejska Biblioteka Publiczna.

Stacja Biblioteka – kup bilet i wypożycz książkę

W ciągu ponad 100 lat funkcjonowania dworzec stopniowo niszczał i był wielokrotnie przebudowywany. Rewitalizacja z 2018 r. polegała głównie na zaadaptowaniu wnętrza budynku pod bibliotekę.

- W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostały regały biblioteczne oraz mieści się czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę – przypomina rudzki Urząd Miasta.

Prace obejmowały również utworzenie sali animacyjnej przystosowanej do spotkań i prelekcji. Ponadto zagospodarowano przestrzeń pod kawiarnię, a za halą dworca wybudowano parking na kilkadziesiąt samochodów. Z kolei w ubiegłym roku przed Stacją Biblioteką powstały nowe nawierzchnie jezdni i chodników, wybudowano również nowe zatoki autobusowe. Od skrzyżowania ulic Dworcowej i Przedtorze do ul. Zabrzańskiej poprowadzono ciąg pieszo-rowerowy.

Zabytkowa stacja PKP znajduje się przy ul. Dworcowej 33. Główny hol dworca dostępny jest całodobowo, ze zbiorów biblioteki można korzystać w godzinach otwarcia. Aktualnych informacji należy szukać na stronie internetowej stacjabiblioteka.r-sl.pl.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera