MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwcowa sesja rady miasta w Chorzowie. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala z absolutorium. Raport o stanie miasta

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Sesja Rady Miasta w Chorzowie
Sesja Rady Miasta w Chorzowie fb. Andrzej Kotala/UM Chorzów
Sesja rady miasta w Chorzowie odbyła się 18 czerwca. W trakcie czerwcowej sesji prezydent Chorzowa przedstawił raportu o stanie miasta. Z kolei chorzowscy radni, udzielili prezydentowi Andrzejowi Kotali, absolutorium.

Absolutorium dla prezydenta Chorzowa i raport o stanie miasta

Z powodu pandemii koronawirusa sesja w Chorzowie, 18 czerwca, została przeprowadzona częściowo zdalnie. Część radnych obradowała online. Na początku obrad prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, zaprezentował główne wnioski płynące z „Raportu o stanie miasta za 2019 rok”. To dokument, który już drugi rok z rzędu został przygotowany przez chorzowskich urzędników.
Raport to ponad 250 stron najnowszych informacji dotyczących Chorzowa. W całości dostępny jest on TUTAJ.

Radni nie mieli zastrzeżeń do raportu. Pozytywnie ocenili także wykonanie budżetu miasta w 2019 roku udzielając prezydentowi Chorzowa absolutorium oraz wotum zaufania.

- Można podsumować rok 2019 jako dobry. Był dobry budżet i nadwyżka operacyjna. Niepokojące jest jednak to, że rząd zaczął wpływać na wysokość naszego budżetu. Coraz więcej wydajemy, a coraz mniej środków otrzymujemy. Chociażby rządowa subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Mimo to robimy wszystko, by nasz budżet był dobrze skonstruowany. Bardzo dziękuję radnym za udzielone mi absolutorium i wotum zaufania - mówił Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Dwukrotnie zbadano wiarygodność kredytową oraz zdolność Miasto Chorzów do wywiązywania się ze zobowiązań finansowych i dokonano oceny ratingowej Miasta. Agencja Fitch, jedna z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie, potwierdziła długoterminowy rating międzynarodowy Chorzowa na poziomie BBB-, co oznacza dobrą wiarygodność finansową i wystarczającą zdolność do obsługi zobowiązań w dłuższym terminie.

Krajowy rating długoterminowy został oceniony na poziomie A, oznaczającym niski poziom ryzyka kredytowego i wysoką wiarygodność finansową oraz zdolność do obsługi zobowiązań.

- Przez cały rok czyniliśmy starania, aby zmniejszyć planowany deficyt. Ostatecznie, poprzez zmiany w budżecie, udało nam się zmniejszyć go aż o 17 mln zł. Niestety przez rządowe zmiany miasto ma coraz mniejszy procent udziału w podatkach. Coraz mniej niezależne są budżety miast - ocenia Małgorzata Kern, skarbnik miasta Chorzów.

Musisz to wiedzieć

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni