Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa ma swój hejnał. Zatwierdzono go podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Skomponował go Mateusz Pospieszalski

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowa ma swój hejnał
Częstochowa ma swój hejnał arc
Częstochowa ma swój hejnał. Podczas ostatniej sesji częstochowscy radni podjęli uchwałę w sprawie zasad jego używania. To kolejna, historyczna inicjatywa, wpisująca się w obchody 800-lecia pisanych dziejów miasta. Kompozytorem hejnału jest Mateusz Pospieszalski.

Częstochowa ma swój hejnał. Posłuchajcie!

Propozycja częstochowskiego hejnału została skomponowana przez Mateusza Pospieszalskiego. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się spotkanie ,,Zespołu do spraw uroczystości i ceremoniału miejskiego”. Przewodniczył mu zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, a uczestnikami byli m.in. naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny oraz – w charakterze zaproszonego eksperta – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek.

Przez aklamację zdecydowano, że jako potencjalny hejnał Częstochowy prezydentowi miasta przedstawiony zostanie właśnie utwór znanego w Częstochowie kompozytora. Prezydent – po zapoznaniu się z utworem – zaproponował go z kolei Radzie Miasta, która podjęła intencyjną uchwałę, zatwierdzającą pomysł. Kolejnym krokiem było przedstawienie propozycji Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wskutek braku zastrzeżeń ze strony Komisji możliwe stało się podjęcie właściwej uchwały, zatwierdzającej hejnał oraz zasady jego używania.

Zasady używania hejnału

Hejnał Miasta Częstochowy jest jednym z symboli samorządowych Miasta Częstochowy. Hejnał jest utworem muzycznym, którego autorem jest Mateusz Pospieszalski.

Hejnał Miasta Częstochowy może być używany wyłącznie w sposób zapewniający mu należyty szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą prawem dla symboli miejskich. Stanowi on własność Miasta Częstochowy, zasady reguluje umowa o przeniesieniu praw autorskich z autorem.

Nie przeocz

Hejnał może być wykonywany osobiście przez muzyka lub odtwarzany publicznie z zapisu cyfrowego, za pomocą urządzeń emitujących dźwięk.

Hejnał wykonuje się lub odtwarza podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i samorządowych; podczas imprez i uroczystości o szczególnym znaczeniu dla Gminy Częstochowy i jej mieszkańców.

Odtwarzanie hejnału podczas uroczystości o charakterze państwowym następuje na początku każdej uroczystości bezpośrednio po Hymnie Państwowym.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera