MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Pielgrzymka OHP na Jasnej Górze. Przybyła młodzież z różnych województw

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Pielgrzymka OHP na Jasnej Górze. Przybyła młodzież z różnych województw
Pielgrzymka OHP na Jasnej Górze. Przybyła młodzież z różnych województw Katarzyna Gwara
Już po raz 31. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży i Kadry OHP na Jasną Górę. W sanktuarium modliły się reprezentacje młodzieży z różnych województw, komendanci wojewódzcy, dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie i duszpasterze OHP.

Pielgrzymka OHP na Jasnej Górze

Doroczna Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy zgromadziła na Jasnej Górze młodzież ze wszystkich województw, komendantów wojewódzkich, dyrektorów, wychowawców, nauczycieli, opiekunów i duszpasterzy OHP. W sumie w wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób z różnych jednostek OHP z terenu całego kraju.

W czwartek, 25 maja, pątnicy wyruszyli z Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, przeszli alejami Najświętszej Maryi Panny i dotarli na Jasną Górę. W bazylice mszę świętą dla młodych pielgrzymów odprawił biskup Andrzej Przybylski.

- Tłumy ludzi przyjeżdżają na Jasną Górę. Tysiące maturzystów, uczniów, studentów, reprezentantów różnych zawodów... Każdy z nich ma jakąś prośbę do Boga, każdy ma jakiś problem - mówił w czasie homilii biskup Andrzej Przybylski. - Każdy z nas ma różne potrzeby i pragnienia. Dlatego ludzie tutaj przychodzą. To miejsce szczególnego spełniania się próśb. Pewnie wy również macie własne intencje i chce powiedzieć Matce Bożej o swoich konkretnych sprawach. Dlatego dobrze wykorzystajcie swoją obecność na Jasnej Górze i powiedzcie Bogu o wszystkim, co leży w waszych sercach, co was niepokoi, co was boli... - zachęcał młodzież.

Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy potrwa do piątku, 26 maja. Uczestnicy wezmą jeszcze udział w Apelu Jasnogórskim oraz wyjątkowym koncercie.

Społeczność OHP na Jasnej Górze

OHP tradycją sięgają do czasów przedwojennych, do 1936 r. Pierwszym duszpasterzem OHP po wojnie był bp Antoni Długosz z Częstochowy. Obecnie - nieprzerwanie od 2006 r. - duszpasterzem krajowym jest ks. prał. Jarosław Sroka, również z Częstochowy.

Pielgrzymowanie społeczności OHP rozpoczęło się w 1991 r. od spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas VI Światowego Dnia Młodzieży.

Wydarzenie jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także jest dziękczynieniem za pomyślne ukończenie zajęć w bieżącym roku szkolnym. Podczas spotkania opiekunowie młodzieży oraz księża współpracujący z kadrą OHP podsumują efekty całorocznej pracy wychowawczej i duszpasterskiej.

Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja państwowa, która zajmuje się młodzieżą między 15. a 25. rokiem życia. Proponuje zatrudnienie, przeciwdziała marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, podejmuje zadania w sferze kształcenia i wychowania.

Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.

OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych, rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni