Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza dopłaci 5 tys. zł do zbierania deszczówki i zielonych dachów

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zbieranie deszczówki może stać się dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej opłacalne Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zbieranie deszczówki może stać się dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej opłacalne Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay/LOTA
Miasto zamierza dopłacać mieszkańcom Dąbrowy Górniczej do zbierania deszczówki oraz zagospodarowywania wód opadowych. Wsparcie finansowe może być całkiem spore i sięgnąć aż 5 tysięcy złotych. Decyzję w tej sprawie, podczas środowej sesji (23 czerwca br.), podejmie dąbrowska Rada Miejska.

Projekt uchwały zakłada przyznanie dotacji na system zagospodarowania deszczówki i wód roztopowych. Finansowe wsparcie obejmie wykonanie ogrodu deszczowego w glebie, dachu zielonego, podziemnego zbiornika retencyjnego, studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających i komór drenażowych. Dotowanie zakupu naziemnego wolnostojącego zbiornika będzie możliwe jedynie w połączeniu z wykonaniem dachu zielonego.

Musisz to wiedzieć

Dąbrowianie będą mogli otrzymać dotacje na różne formy retencjonowania wody. Łączna kwota dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 5 tys. zł i jednocześnie stanowić więcej niż 50 procent kosztów zakupu materiałów.

Dofinansowanie dla mieszkanców

  • do wykonania ogrodu deszczowego w glebie wyniesie 150 zł/m sześcienny, maksymalnie do 1,5 tys. zł;
  • do wykonania dachu zielonego 300 zł/m kw., maksymalnie do 4 tys. zł;
  • do budowy podziemnego zbiornika retencyjnego do 1,5 tys. zł;
  • do wykonania studni chłonnych/skrzynek retencyjno-rozsączających/komór drenażowych do 2 tys. zł;
  • do naziemnego wolnostojącego zbiornika zbierającego wody opadowe do 500 zł.

Zobacz koniecznie

W budżecie miejskim, w tym roku, na te cele zabezpieczonych zostanie 200 tys. zł.
O te fundusze będą mogli się ubiegać właściciele i osoby posiadające inny tytuł prawny do nieruchomości. Dotacje obejmą te posesje, na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Miejskie wsparcie nie będzie mogło pokrywać się z innymi bezzwrotnymi źródłami finansowania przeznaczonymi na tę samą formę gromadzenia wody, pochodzącymi m.in. z programów unijnych, krajowych czy wojewódzkich.

Nie dostaniemy więc dwóch dotacji np. na ten sam podziemny zbiornik. Nie będzie jednak wykluczone otrzymanie dąbrowskiej dotacji np. na zbiornik i zielony dach, a wsparcia z innego źródła na studnię chłonną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uchwała wejdzie w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Mając na uwadze ten termin, po pozytywnej decyzji Rady Miejskiej nabór wniosków o dofinansowanie mógłby rozpocząć się na początku sierpnia 2020 roku. Wsparcie obejmie wydatki poniesione po zawarciu z Urzędem Miejskim umowy dotacyjnej.
Dzięki systemom retencjonowania, woda opadowa nie marnuje się i nie „ucieka” do kanalizacji. W sytuacji intensywnych opadów, systemy takie zmniejszają także ryzyko zalań i podtopień. Urządzenia, z których są wykonane, pozwalają na magazynowanie wody, jej późniejsze wykorzystanie, a także stopniowe i równomierne rozprowadzenie w gruncie.

Mieszkańcy mogą również skorzystać z dofinansowania przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu „Moja Woda”.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera