Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Ekonomik i ZSZ "Sztygarka" zmieniają się w CKZiU. Co to oznacza dla uczniów i nauczycieli?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Główną siedzibą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będzie od września 2022 roku budynek obecnego Ekonomika przy ulicy Piłsudskiego 5. W 2016 roku Ekonomik świętował swoje 100-lecie.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Główną siedzibą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będzie od września 2022 roku budynek obecnego Ekonomika przy ulicy Piłsudskiego 5. W 2016 roku Ekonomik świętował swoje 100-lecie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Duże zmiany na edukacyjnej mapie Dąbrowy Górniczej. Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Zawodowych „Sztygarka” będą od września funkcjonować w całkiem innym kształcie. Zostaną połączone i będą funkcjonować w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Co to oznacza dla uczniów oraz nauczycieli? W jakich kierunkach zawodowych będzie się można teraz kształcić w mieście?

Obecnie w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje Zespół Szkół Zawodowych „Sztygarka” im. Stanisława Staszica, w skład którego wchodzi Technikum nr 1 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 3. Na Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego składa się natomiast Technikum nr 3 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 5. Od września 2022 roku nie będzie już formalnie Ekonomika oraz „Sztygarki”, a wspólne dla obu dotychczasowych szkół Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Zobacz zdjęcia:

- Połączenie obu zespołów szkół w ramach jednej struktury organizacyjnej umożliwi ich dalszy rozwój oraz możliwość wzajemnego wykorzystania bazy kadrowej i materiałowej tych jednostek, co służyć będzie dalszemu rozwojowi edukacji zawodowej w Dąbrowie Górniczej. Podkreślić należy, że żadna z tych szkół nie zostaje zlikwidowana, a co więcej umożliwienie im działania w ramach CKZiU zabezpiecza możliwość funkcjonowania tych szkół na kolejne lata – tłumaczy Małgorzata Durbacz, naczelnik Wydziału Oświaty w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Nie przeocz

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest szczególnym typem zespołu, uregulowany w art. 93 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082, z późn. zm.), w ramach którego łączy się tylko szkoły prowadzące kształcenie zawodowe. Zarówno Zespół Szkół Ekonomicznych jak i Zespół Szkół Zawodowych nie są szkołami, ale jedynie jednostkami organizacyjnymi łączącymi szkoły wchodzące w ich skład pod względem organizacyjnym.

- Połączenie w zespół ułatwia administrowanie szkołami i wzajemne wykorzystanie bazy kadrowej i materiałowej. Rozwiązanie ZSE i ZSZ oznacza, że od nowego roku szkolnego te zespoły nie będą już funkcjonować, ale będą nadal działać wszystkie szkoły, które w skład tych zespołów wchodziły, więc z perspektywy uczniów nic w tym zakresie się nie zmienia. Zamiast dotychczasowych dwóch zespołów szkoły zostaną jednak połączone w jeden, czyli CKZiU. Jednostkę przewidzianą w Prawie oświatowym jako szczególny typ zespołu, obejmujący wyłącznie szkoły zawodowe – wyjaśnia Małgorzata Durbacz.

Zajęcia nadal będą prowadzone w budynkach przy ul. Legionów Polskich 69 (była „Sztygarka”) oraz Piłsudskiego 5 (były Ekonomik), choć to właśnie siedziba byłego Ekonomika przy ul. Piłsudskiego 5 będzie główną dla połączonych zespołów szkół. Obecnie w Ekonomiku można kształcić się m.in. na kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik obsługi turystycznej, technik przemysłu mody, technik ekonomista. W przypadku "Sztygarki" są to m.in. kierunki: technik budownictwa, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik teleinformatyk, technik spedytor czy magazynier - logistyk.

Jak informuje miasto utworzenie CKZiU wymaga spełnienia dodatkowego wymogu, wynikającego z treści art. 93 ust. 2 Prawa oświatowego. Zgodnie z tym przepisem w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) wchodzi co najmniej jedna szkoła prowadząca kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, oraz co najmniej jedno Centrum Kształcenia Zawodowego. Po utworzeniu jednostka ta uzupełniać będzie zatem możliwość prowadzenia kształcenia zawodowego w Dąbrowie Górniczej w formie szkoleń, kursów.

W CKZ utworzony zostanie Dąbrowski Zespół Doradztwa Zawodowego. Zespół ma umożliwić uczniom dąbrowskich szkół zdobywanie wiedzy i umiejętności, a także kształtowanie postaw i zachowania niezbędnego do realizowania drogi zawodowej, a ponadto promowanie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych postaw przedsiębiorczości.

- Zespół będzie poszerzał wśród młodych ludzi wiedzę o sobie, rynku pracy i edukacji, a także tworzył system współpracy pomiędzy instytucjami oświatowymi i instytucjami działającymi w obszarze doradztwa zawodowego, oraz dąbrowskimi firmami, Inkubatorem Przedsiębiorczości i Powiatowym Urzędem Pracy – wyjaśnia naczelnik Wydziału Oświaty.

CKZ działa w ramach struktury organizacyjnej CKZiU, zatem nie powołuje się dyrektora tej jednostki. Rolę dyrektora dla wszystkich szkół i placówek wchodzących w skład CKZiU pełni dyrektor CKZiU, dlatego wyłącznie na to stanowisko organizowany jest właśnie konkurs. Dyrektor CKZiU obejmie stanowisko 1 września 2022 roku, zatem do tego czasu konkurs musi być rozstrzygnięty.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera