Dąbrowa Górnicza. Mają powstać dwa nowe, masowe punkty szczepień. Dziś zaszczepimy się w mieście w dziewięciu miejscach

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dwa masowe punkty szczepień mają powstać w Dąbrowie Górniczej w hali sportowej oraz w ZCO Szpitalu Specjalistycznym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dwa masowe punkty szczepień mają powstać w Dąbrowie Górniczej w hali sportowej oraz w ZCO Szpitalu Specjalistycznym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE P.Relikowski Polska Press/L. Nenow, CSiR, PAS/zdj.ilustracyjne
Udostępnij:
Zgodnie z planami rządowymi w każdym mieście powinien powstać dodatkowy masowy punkt szczepień, co miałoby znacznie przyspieszyć podawanie kolejnych dawek szczepionki. W Dąbrowie Górniczej mają powstać dwa takie dodatkowe masowe punkty szczepień.

Dwa dodatkowe punkty, w ZCO i w hali sportowej

W Dąbrowie Górniczej od 22 marca 2021 roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii działa populacyjny punkt szczepień, który aktualnie ma limit na poziomie 800 szczepień miesięcznie.

- 1 kwietnia br. ZCO zadeklarowało natomiast do Śląskiego OW NFZ w Katowicach możliwość wykonywania 1000 szczepień tygodniowo i tym samym przekształcenie dotychczasowego punktu szczepień populacyjnych w punkt szczepień masowych – mówi Natalia Wierzelewska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

- Jednocześnie 2 kwietnia Dąbrowa Górnicza zadeklarowała do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego gotowość utworzenia dwóch punktów szczepień masowych na terenie miasta. Pierwszy z nich zlokalizowany będzie na terenie szpitala, drugi zaplanowano w Hali Widowiskowo- Sportowej Centrum. Jak wynika z wideokonferencji, dotyczącej organizacji masowych szczepień zorganizowanej w czwartek 8 kwietnia przez wojewodę, w poniedziałek 12 kwietnia podjęta będzie decyzja, które gminy otrzymają zgodę na utworzenie na swoim terenie masowego punktu szczepień – dodaje.

Zgodnie z przekazanymi podczas wideokonferencji informacjami w przyszłym tygodniu, po weekendzie, ukaże się rozporządzenie dotyczące szczegółowych zasad organizacji masowych punktów szczepień.

Dziewięć miejsc, gdzie zaszczepimy się w Dąbrowie Górniczej

Dotychczas, zgodnie z danymi na 9 kwietnia, w Dąbrowie Górniczej zaszczepionych zostało 13 tysięcy 783 osób.

- W przypadku szczepień nie ma rejonizacji, co oznacza, że w punktach szczepień znajdujących się na terenie Dąbrowy Górniczej mogą szczepić się również osoby, które nie są mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, a tym samym mieszkańcy naszego miasta mogą mieć wykonane szczepienie w dowolnie wybranym punkcie zlokalizowanym na terenie całego kraju – wyjaśnia Natalia Wierzelewska.
 
Aktualnie w Dąbrowie Górniczej działa dziewięć punktów szczepień:

 • Betania-Med Sp. z o.o., ul. Konstytucji 58A, kontakt: 32 4320193
 • Kardio.Clinic Poradnie Specjalistyczne, ul. Wyszyńskiego 1, telefon: 664 466 005
 • NZOZ Sante Sp. z o.o., ul. ul. Kasprzaka 26A, telefon: 32 264 38 74/32 729 51 51/32 729 51 50
 • NZOZ Unimed, punkt szczepień, ul. Piłsudskiego 92, telefon: 32 792 94 94
 • Poradnia POZ, ul. Morcinka 31, telefon: 506 774 144
 • Przychodnia Rejonowa Poliklinika Dąbrowska, ul. Piłsudskiego 91, telefon: 32 757 01 20
 • Insieme Centrum Sp. z o.o., ul. Wyspiańskiego 22, telefon: 536 548 548
 • Poliklinika Dąbrowska PRINN Sp. z o.o., punkt szczepień, ul. Królowej Jadwigi 25A, telefon: 885 599 660
 • Zagłębiowskie Centrum Onkologii, ul. Szpitalna 13, telefon: 32 621 20 00


Szpital szczepi mieszkańców, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej

W dąbrowskim ZCO Szpitalu Specjalistycznym funkcjonuje punkt szczepień zlokalizowany obecnie w nowym budynku ZCO, a wjechać można tam od ul. Struga. Od grudnia 2020 r. ZCO aktywnie bierze w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Zgodnie z zasadami określonymi w tym programie, dąbrowski szpital - jako tzw. „szpital węzłowy” w pierwszej kolejności wykonywał szczepienia przeciw COVID-19 wśród personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą, aptek, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracowników pomocy społecznej oraz nauczycieli.  

Jednocześnie dąbrowski szpital zgłosił swoją gotowość do udziału w akcji szczepień populacyjnych pośród wszystkich uprawnionych i zainteresowanych pacjentów. W efekcie tych starań 19 marca br. NFZ włączył dąbrowski szpital do punktów szczepień.  Obecnie mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą rejestrować się i szczepić przeciw COVID-19 również w dąbrowskim szpitalu. Co ważne, nie trzeba przychodzić wcześniej na szczepienie, wystarczy, kiedy pojawimy się 15 minut przed wyznaczoną godziną podania szczepionki. Ważne też by nosić maseczkę, zachować odpowiedni dystans oraz dezynfekować dłonie.

W dąbrowskim ZCO Szpitalu Specjalistycznym dotychczas wykonano tyle szczepień:

 • Grupa" "0" II dawki- 2324 osób 
 • Grupa " 0" I dawka-  194 osób 
 • Grupa " Nauczycieli" I dawka- 1255 osób 
 • Grupa "1b " I dawka- 60 osób 
 • Grupa populacji - 327 

[lista]

Miasto pomoże w dowozie na szczepienie

Zgodnie z decyzjami wojewody śląskiego w Dąbrowie Górniczej od 15 stycznia 2021 r. osoby, które są uprawnione do nieodpłatnego transportu realizowanego przez gminę, mogą zgłaszać taką potrzebę, dzwoniąc pod numer telefonu 32 262 44 10. Telefon dostępny jest dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej przez całą dobę. 

Zgodnie z decyzjami wojewody śląskiego nieodpłatny transport do punktów szczepień realizowany jest dla:

 • osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami
 • osób powyżej 70 roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.

Zgodnie z decyzjami Wojewody Śląskiego transport powinien być organizowany na obszarze gminy, a w wyjątkowych przypadkach poza granicami gminy w obrębie 10 km od granic miasta na prawach powiatu. 

Dąbrowa Górnicza realizuje transport do punktów szczepień dla swoich mieszkańców, będących w kręgu uprawnionych osób na terenie miasta, a w miarę możliwości także do punktów szczepień zlokalizowanych w ościennych miastach. 

Przypominamy również o zasadach rejestracji na szczepienie, która możliwa jest poprzez:  

 • Infolinię nr tel.: 989 
 • Internetowe Konto Pacjenta i stronę pacjent.gov.pl 
 • pod numerami telefonów w szpitalu 530 483 414, 795 961 148 lub 530 573 734 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie