MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: miejska wigilia na 230 osób w "Jedenastce" [ZDJĘCIA]

p.sobierajski
Miejska wigilia w "Jedenastce" to dąbrowska tradycja
Miejska wigilia w "Jedenastce" to dąbrowska tradycja p.sobierajski
Po raz 18 dąbrowski oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej zadbał o to, by w Dąbrowie Górniczej potrzebujący wsparcia mieszkańcy mogli spotkać się na wigilijnej wieczerzy. Spotkanie tradycyjnie odbyło się w sobotę w stołówce „Jedenastce” przy byłej Hucie Katowice. Tym razem przy wspólnym stole zasiadało aż 230 osób, w tym mieszkańcy miasta, a także zaproszeni goście, przedstawiciele sejmu, władz samorządowych, miejskich instytucji oraz duchowieństwa.

– Przez te 18 lat zmieniło się miasto, zmieniła się stołówka. Wszystko zmieniło się pozytywnie. A nie zmieniło się to, że chcecie tutaj do nas przychodzić, że czekanie na tę wigilię miejską. Przychodzicie do nas już od końca listopada. I ten fakt bardzo cieszy. Nie zmieniła się potrzeba spotkania ludzi, ale kiedyś naczelnym hasłem PKPS przyświecającym wigilii było ubóstwo. Stawialiśmy zawsze na pierwszym miejscu, że jest to wigilia dla ubogich, chorych, niepełnosprawnych. Natomiast te 18 lat zmieniło to, że jest to dziś świąteczne lekarstwo na samotność. Przychodzicie do nas, bo największą bolączką ostatnich lat jest samotność. To nie tylko kobiety, które narzekają na to, że dzieci wyjechały, że w wigilię będą same, ale coraz częściej panowie. Im także dokucza ta samotność. W momencie, kiedy państwo przychodzicie tutaj do nas, zasiadacie przy tym wigilijnym stole, łączy nas jedno. Obok siebie też mamy osobę samotną, która tak bardzo tego ciepła rodzinnego, tego drugiego człowieka potrzebuje. Zależy nam na tym, by ta osoba siedząca obok poczuła się waszym prawdziwym przyjacielem. Nie zmieniło się także to, że władze naszego miasta zawsze są z nami, składają nam życzenia – mówiła Henryka Cecha, prezes dąbrowskiego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent miasta Zbigniew Podraza, wiceprezydent miasta Iwona Krupa, posłanka Ewa Małecka-Libera, przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pasternak, ojciec gwardian proboszcz parafii św. Antoniego w Gołonogu Radosław Kramarski, naczelnik wydziału zdrowia UM Joanna Mizera, dyrektor MOPS-u Agata Róg, dyrektor PKZ-u Małgorzata Majewska, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka, Arkadiusz Rybak, dyrektor zarządu wojewódzkiego PKPS Alina Wichór i prezes zarządu wojewódzkiego PKPS Marek Drożyński, radny RM Edward Bober, radny Zbigniew Łukasik, dyrektor Dąbrowskich Wodociągów Andrzej Malinowski. Przybyły też zarządy PKPS-u z Tychów, Będzina i oczywiście Dąbrowy Górniczej.

– To dla mnie ogromna radość, że mogę z państwem być, bo to wielka dąbrowska rodzina. Potrzebują kontaktu, radości, wspólnota, ale nie byłoby tej wigilii gdyby nie pani Henryka Cecha i jej współpracownicy, którzy działają przez cały rok. Ta wigilia pozwala nam wspólnie usiąść przy stole i stworzyć taką rodzinną atmosferę, zaśpiewać kolędy, podzielić się opłatkiem przy tych szczególnych świętach. Z nadzieją, że kolejny rok będzie lepszy. Z nadzieją, że będzie to rok bardziej radosny, z mniejszymi ilościami problemów – podkreślił prezydent Zbigniew Podraza. – Dziękuje za kolejne zaproszenie na wigilię. Dzisiaj dzień radości. To piękna tradycja, piękny zwyczaj, że możemy tutaj wspólnie sobie składać życzenia, że możemy wspólnie ze sobą pobyć. Życzę państwu tych przyjaźni obok, żeby wszyscy byli sympatyczni. Życzę jak najwięcej tych chwil radosnych i serdecznych, nie tylko dzisiaj. Dużo zdrowia i wszelakiej pomyślności. Oby nam się dobrze działo – mówiła Beata Małecka-Libera.

– W imieniu własnym i moich koleżanek i kolegów radnych chciałabym życzyć państwu dużo, dużo zdrowia. Dużo przyjaźni, dużo życzliwych osób wokół siebie. Nie tylko w ten świąteczny piękny okres, ale przez cały nadchodzący rok. I żeby ten 2016 rok był taki piękny i słoneczny jak dziś nie tylko w temperaturze i słońcu, ale również w waszych duszach – życzyła wszystkim Agnieszka Pasternak.

– Takie nietypowe życzenia mam dla państwa. To właśnie tego wieczoru, kiedy wiatr dmucha w serca złamane i smutne cicha wstępuje otucha. To właśnie tego wieczoru od bardzo wielu już wieków pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku. Wszystkiego dobrego. Życzę państwu, aby te święta były nie tylko dzisiaj, ale żeby były przez cały rok – życzyła Agata Róg. – Na nowy rok i te święta chciałbym serdecznie życzyć, żeby państwu niczego nie brakowało. Wesołych świąt i szczęśliwego nowego, 2016 roku życzę – mówił Edward Bober. – Życzę państwu zdrowych, pogodnych, radosnych świąt, spędzonych bez trosk i zmartwień. A w nowym roku częstych spotkań z ludzką życzliwością – podkreśliła Alina Wichór. Słowa otuchy i wiary w lepsze jutro przekazał także wszystkim ojciec Radosław Kramarski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Gołonogu

Nie zabrakło w sobotę łamania opłatkiem, modlitwy, szczerych życzeń, wspólnego kolędowania z Miejską Orkiestrą Dętą oraz Elżbietą Kazimierską i jej zespołem z Klubu Osiedlowego Helikon. Uczestnicy wigilii odebrali także świąteczne paczki.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni