Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Trzy kolejne ważne drogi do remontu. Po 10 marca drogowcy pojawią się na ul. Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Trwa remont ronda przed wjazdem do Parku Zielona Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa remont ronda przed wjazdem do Parku Zielona Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak UM DG
Dąbrowa Górnicza ma od niedawna całkowicie przebudowane i wyremontowane główne drogi biegnące przez miasto, a więc Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego do ronda Budowniczych Huty Katowice. Teraz przyszedł czas na nieco mniejsze remonty, ale są one równie ważne, bo dotyczą nawierzchni ulic, których naprawę od dawna postulowali sami dąbrowianie. Gdzie zatem wkrótce będzie się lepiej jeździło?

Trzy kolejne drogi w Dąbrowie Górniczej z nową nawierzchnią

W najbliższych tygodniach całkowicie nowa nawierzchnia pojawi się na częściach ulic Morcinka i Tysiąclecia, a przede wszystkim na ulicy Młodych. Wszystkie te lokalizacje łączy jedno. Są pełne dziur, łat, a do tego pofałdowany asfalt sprawia, że trudno mówić w tym przypadku o komfortowej jeździe. Teraz ma się to wszystko zmienić na lepsze.

Wydział Inwestycji Drogowych na marzec zaplanował bowiem całkowitą wymianę nawierzchni na ulicy Tysiąclecia (odcinek między skrzyżowaniami z al. Piłsudskiego i ul. 11 Listopada) i ulicy Morcinka (jezdnia północna między wjazdem w kierunku Kauflandu a al. Zagłębia Dąbrowskiego).

- Prace na obu ulicach rozpoczną się po 10 marca i będą prowadzone jednocześnie – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Także na marzec planowany jest początek prac przy remoncie ulicy Młodych.

– W trakcie przebudowy głównej osi miasta mieszkańcy często pytali między innymi o nasze plany wobec ulic Młodych, Podlesie czy Myśliwskiej. Odpowiadaliśmy wtedy, że gdy skończymy prace na głównej osi miasta, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, zajmiemy się kolejnymi ulicami. Słowo się rzekło i w Gołonogu zaczynamy od ulicy Młodych – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Prace na ul. Młodych rozpoczną się od remontów przykanalików i wpustów deszczowych. Po ułożeniu nowej nawierzchni po obu stronach szerokiej na 10 metrów ulicy wyznaczone zostaną również miejsca postojowe.

Jak przypomina Damian Rutkowski dąbrowskie drogi powstawały w latach 70. i 80. minionego wieku w ekspresowym tempie w technologii utwardzonej gleby i wylania na to warstwy 4-8 cm asfaltu.

- Od 40 lat w takim stanie te drogi były utrzymywane i obecnie trzeba je sukcesywnie odbudowywać zgodnie z najnowocześniejszą technologią i podbudową, co wiąże się jednak z olbrzymimi nakładami finansowymi. W kadencji 2018-2024 podjęliśmy się naprawy wielu dróg od podstaw, jak aleja Zagłębia Dąbrowskiego, ulice Legionów Polskich, Letnia, Staszica czy Strzemieszycka i zaplanowaliśmy już kolejne – podkreśla Damian Rutkowski.

Wkrótce drugi etap przebudowy ulicy Staszica

W najbliższych tygodniach rozpocznie się także drugi etap całkowitej przebudowy ulicy Staszica. Obejmie odcinek od ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Inwestycją zajmie się Drogopol, a więc ta sama firma, która wykonała już pierwszą część prac drogowych, związanych z przebudową ul. Staszica. Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy, projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera.

Pojawi się także nowy chodnik. Dotychczas w ramach zmian na ul. Staszica powstało nowe rondo, które zastąpiło nielubiane przez kierowców skrzyżowanie z łącznikami DK94 oraz S1. Teraz kierowcy mogą bezpiecznie i szybko wyjechać z ul. Staszica na obie te drogi. Nowa nawierzchnia pokryła prawie 2-kilometrowy odcinek jezdni, powstał nowy chodnik, a do tego pojawiła się droga rowerowa. Nie zabrakło także ekologicznego oświetlenia.

Przebudowa układu komunikacyjnego w tej części Dąbrowy Górniczej wyczekiwana była od dawna, bowiem wąska droga, obciążona ruchem ciężkich tirów oraz samochodów ciężarowych była już mocno zniszczona. Do tego ciasne skrzyżowanie, będące połączeniem DK94 i S1 z ulicą Staszica, prowadzącą do dzielnicy Strzemieszyce, nie gwarantowało komfortu wykonywania manewrów skrętu w żadnym z kierunków. Dlatego często dochodziło tutaj do groźnych sytuacji na jezdni, kończących się rozbitymi pojazdami.
Na wartą prawie 10 mln zł inwestycję miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Dziury i ubytki w drogach w Dąbrowie Górniczej usuwają bardziej trwałą metodą

W ostatnich tygodniach kierowcy mieli sporo zastrzeżeń do tego, jak wyglądają miejskie drogi. Zima, choć stosunkowo niezbyt mroźna i zimna, zdążyła jednak zrobić swoje. Na większości dąbrowskich dróg pojawiły się ubytki, dziury, czasem popękało całe pobocze. Dotychczas drogowcy doraźnie usuwali ubytki w drogach. W tak zwanych miesiącach zimowych przy dziurach wymagających szybkiej interwencji najczęściej stosowali metodę układania asfaltu na zimno. Pozwala to jednak tylko na krótki czas usunąć zagrożenie. Docelowo konieczne jest użycie rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej, czyli zastosowanie tzw. metody na ciepło.

- Wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza sprawiła, że już w ostatnim tygodniu lutego przystąpiliśmy do długoterminowej naprawy dróg w mieście. Brygady remontowe będą najpierw rozcinały i wykuwały większe fragmenty zniszczonej nawierzchni, a następnie układały gorącą masę – mówi Józef Bochnak, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Takie właśnie prace rozpoczęły się 27 lutego i na początek objęły ulice Cieszkowskiego, Grynia, parking przed Technicznymi Zakładami Naukowymi oraz łącznik ulic Kasprzaka i Laski. W kolejnych dniach i tygodniach brygady remontowe będą sukcesywnie naprawiały kolejne ulice w mieście. Na liście są między innymi Ludowa, Starościńska, Mickiewicza, Norwida i 11 Listopada.

Nowa nawierzchnia układana jest także na rondzie przy Parku Zielona. Prace prowadzone są tam połówkowo z wykorzystaniem wahadłowej sygnalizacji świetlnej. W trakcie remontu jednej połówki ronda, po drugiej ruch odbywa się w obu kierunkach.

- Do czerwca główne drogi we wszystkich dzielnicach powinny zostać naprawione, a potem przyjdzie czas na boczne ulice – podkreśla Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera