Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie zabiegów in vitro w Częstochowie. Wkrótce nabór wniosków

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dofinansowanie zabiegów in vitro w Częstochowie. Wkrótce nabór wniosków
Dofinansowanie zabiegów in vitro w Częstochowie. Wkrótce nabór wniosków UM Cz-wa
Bezdzietne pary z Częstochowy ponownie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zabiegów in vitro. Będzie ku temu okazja w najbliższą sobotę, 10 lutego, w Urzędzie Miasta przy ul. Ślaskiej 11/13. Pracownicy będą czekać na zainteresowanych w godzinach od 9.00 do 12.00.

Dofinansowanie zabiegów in vitro w Częstochowie. Kto może skorzystać z programu?

Program dofinansowania do zabiegów in vitro w tym roku będzie realizowany po raz dwunasty. Jego głównym celem jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Częstochowy.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu in vitro, w wysokości do 5 tys. zł – pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Chętni na dofinansowanie muszą złożyć odpowiedni wniosek. Okazja ku temu będzie w najbliższą sobotę, 10 lutego, w godzinach 9.00-12.00 w Urzędzie Miasta przy ul. Ślaskiej 11/13. Przy naborze decyduje kolejność zgłoszeń.

A oto kryteria kwalifikacji do programu:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat w/g rocznika urodzenia – dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (wg rocznika urodzenia) jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml,
  • pozostają w związku małżeńskim lub w związku partnerskim,
  • są mieszkańcami zameldowanymi w Częstochowie,
  • poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego,
  • zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Wnioski o objęcie dofinansowaniem wraz z oświadczeniami dostępne są na stronie: https://www.czestochowa.pl/in-vitro .

Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego jest prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia, dysponują odpowiednią, doświadczoną kadrą oraz odpowiednią aparaturą medyczną i w ostatnich latach wykonały co najmniej 200 programów zapłodnienia pozaustrojowego rocznie.

Realizatorami programu są obecnie: Provita Sp. z o.o. Katowice, Medi Partner Sp. z o.o Warszawa, Gyncentrum Sp. z o.o., Centrum Leczenia Niepłodności Novomedica Sp z o.o., Centrum Bocian Sp. z o.o. Sp.k., Gameta-Szpital Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k. Pacjenci sami wybierają, z usług której kliniki chcą skorzystać.

In vitro w Częstochowie

Częstochowa w 2012 roku jako pierwsze miasto w Polsce przyjęła program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Częstochowy. Była to pionierska inicjatywa samorządu lokalnego w tej dziedzinie.

Program został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Sławomira Wołczyńskiego. Przyjęcie go przez Częstochowę zapoczątkowało działania rządu oraz innych samorządów w zakresie stosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Oficjalna nazwa programu w naszym mieście brzmi "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015 - 2017". W kolejnych latach był on kontynuowany na podstawie zaktualizowanej wersji w latach 2018-2020, 2021-2023 i teraz jest przewidziany na lata 2024-2026.

Od początku realizacji częstochowskiego programu in vitro złożono prawie 400 wniosków o dofinansowanie terapii. Po medycznej weryfikacji, czekające na potomstwo pary przeszły ponad 300 procedur. Urodziło się już 79 dzieci, w tym 8 par bliźniaków.

- Relacja zysków społecznych do kosztów finansowych, jakie miasto ponosi w związku z tym programem, nie pozostawia wątpliwości co do jego opłacalności – przez te wszystkie lata na dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta wydano niecałe 1,5 mln zł - mówi Tomasz Jamroziński, kierownik biura prasowego częstochowskiego magistratu. - To koszty bardzo umiarkowane, z którymi Częstochowa radziła sobie nawet w okresie najbardziej intensywnego osłabiania samorządowych finansów przez rozwiązania fiskalne i inne działania w sferze gospodarczej - podkreśla.

Co ciekawe, od pierwszej edycji program wspiera częstochowska firma Deltim, która każdemu dziecku (a właściwie to jego rodzicom) funduje wózek własnej produkcji. Nie stawiała ona żadnych warunków i nie wymagała ani publicznego, ani marketingowego zaangażowania ze strony par, które otrzymają te praktyczne dla młodych rodziców prezenty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera