MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga S1 ma być cała ekspresowa. Jedynka to kręgosłup śląskiego. Jest przetarg na przebudowę odcinka Podwarpie - Dąbrowa Górnicza

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Obecnie na drodze ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic jest budowana druga jezdnia. Dzięki temu po ukończeniu inwestycji będzie to droga dwupasmowa w obu kierunkach. Zdjęcia z października 2019r.
Obecnie na drodze ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic jest budowana druga jezdnia. Dzięki temu po ukończeniu inwestycji będzie to droga dwupasmowa w obu kierunkach. Zdjęcia z października 2019r. GDDKiA
Ekspresowa droga S1, która ma biec docelowo od Zwardonia do węzła Pyrzowice, na niektórych odcinkach ekspresowa nie jest. Na przykład na odcinku Dąbrowa Górnicza - Podwarpie, gdzie pełno kolizyjnych skrzyżowań, a nośność drogi pozostawia sporo do życzenia. Teraz ma się to zmienić. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na projekt i przebudowę drogi do parametrów drogi ekspresowej, która zmieni nazwę na S1 w tym miejscu.

Na prawie siedmiokilometrowym odcinku obecnej drogi krajowej nr 1, między Dąbrową Górniczą i Podwarpiem sporo się zmieni. Najważniejszą zmianą będzie wzmocnienie nośności drogi, do parametrów obowiązujących obecnie na nowo budowanych odcinkach dróg ekspresowych. Po przebudowie droga bez problemu wytrzyma nacisk 115 kN/oś.

Ekspresowa, czyli bezkolizyjna

To nie wszystko, bo droga ekspresowa ma być drogą bezkolizyjną, pozwalającą przemieszczać się po niej szybko i bezpiecznie. By tak się stało z DK 1, muszą stamtąd zniknąć jednopoziomowe, kolizyjne skrzyżowania. Przyszły wykonawca wybuduje tu nowy węzeł Ząbkowice oraz przebuduje istniejący węzeł Pogoria. Do tego, w ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto powstaną drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt.

Po ukończeniu tej inwestycji DK1 zmieni także nazwę na S1. "S" to oznaczenie dróg ekspresowych.
Projektowana droga ekspresowa S1 na odcinku od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej przebiegać będzie po istniejącym śladzie DK1.

Cała S1 w Śląskiem

Docelowo cała S1 będzie mieć długość 135 km.

- Przebudowa S1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej to kolejny odcinek, na który w tym roku ogłaszamy przetarg. Wcześniej ogłosiliśmy przetargi na trzy odcinki S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą. Trwa już budowa drugiej jezdni S1 od Pyrzowic do Podwarpia oraz tzw. obejście Węgierskiej Górki - informuje Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Zakończenie tych inwestycji sprawi, że trasa S1 będzie bezpieczną i wygodną drogą oraz ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu aż do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1 - dodaje Krynicki.

Umowa z wykonawcą w połowie 2020 roku

Przetarg ogłoszony przez GDDKiA obejmuje projekt i wykonanie drogi.
- Na oferty czekamy do 28 lutego 2020 roku - informuje rzecznik GDDKiA.
Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na połowę 2020 roku. Wyłoniony w przetargu wykonawca zrealizuje zadanie w formule „Projektuj i buduj”, co oznacza, że w ramach zadania zaprojektuje i przebuduje istniejący odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej oraz uzyska wszystkie niezbędne decyzje pozwalające na użytkowanie trasy.

Budowa drugiej nitki drogi ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic. Stan na sierpień - wrzesień 2019.

Budowa drugiej nitki ekspresowej S1 w Śląskiem dostała prawi...

Dzięki przebudowie DK 1 do parametrów drogi ekspresowej od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej, mieszkańcy południowej części województwa zyskają szybkie połączenie z autostradami A1 i A4 oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach.

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni