MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże straty po powodzi w powiecie bielskim – zalane mieszkania i domy. Gdzie poszkodowani mieszkańcy mogą zgłosić się po pomoc?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Poszkodowani mieszkańcy zgłaszają szkody w swoich gminach – gminnych ośrodkach pomocy społecznej.
Poszkodowani mieszkańcy zgłaszają szkody w swoich gminach – gminnych ośrodkach pomocy społecznej. OSP w Jasienicy
Pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich 10 gminach powiatu bielskiego, które nawiedziła powódź błyskawiczna po nawalnych deszczach zostało w czwartek rano odwołane. Poszkodowani mieszkańcy mogą zgłaszać szkody w swoich gminach – gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Ich pracownicy weryfikują sytuację na miejscu w terenie, a także służą informacją – poinformowała rzecznik starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz.

Duże straty po powodzi w powiecie bielskim. Most w Czechowicach-Dziedzicach wymaga naprawy

W wyniku powodzi spowodowanej przez nawalne deszcze najbardziej ucierpiały w powiecie bielskim: gmina Jasienica, gmina Czechowice-Dziedzice, gmina Wilamowice oraz gmina Kozy. W trzech pierwszych obowiązywał w związku z tym alarm przeciwpowodziowy ogłoszony przez starostę bielskiego, w pozostałych gminach – pogotowie przeciwpowodziowe.

Obecnie trwa szacowanie szkód. Burmistrzowie/wójtowie powołali komisje ds. szacowania szkód w swoich gminach, które pracują w terenie. Starty na mieniu powiatowym także będą szacowane przez komisję powiatową. Chodzi m.in. o drogi, przepusty i mosty. Wszystkie mosty i drogi powiatowe są przejezdne, także most w Czechowicach-Dziedzicach w ciągu ul. Bestwińskiej na rzece Biała, gdzie woda uszkodziła umocnienie przyczółka przeprawy (cały czas przejezdny, ale będzie wymagać naprawy) oraz most na ul. Zabrzeskiej w Ligocie na rzece Iłownica, który był wyłączony z użytkowania na czas wysokiego stanu wód. Wszystkie te obiekty są na bieżąco monitorowane, oceniany będzie ich stan techniczny.

Gmina Jasienica: wstępne i bardzo ostrożne szacunki, jeśli chodzi o straty w mieniu gminnym to nie mniej niż 20 mln zł

Jak mówi Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica (największej gminy w powiecie) szacowanie strat będzie trwało co najmniej przez tydzień.

- Trudno powiedzieć, gdzie jest najgorzej ponieważ po zejściu wody wychodzą wyrwy na drogach, sprawdzamy przepusty i mosty. Jeśli chodzi o mienie prywatne, mówimy o zalanych autach i domach to rozpoczęliśmy dopiero zbieranie danych – mówi wójt Pierzyna.

Samorządowiec apeluje do firm ubezpieczeniowych, by jak najszybciej odpowiadali na zgłoszenia mieszkańców. Zaznacza, że jest problem, bo ubezpieczyciele nie chcą by cokolwiek ruszać, aby mieć dokumentację zdarzenia, a wysoka temperatura powoduje nieprzyjemny zapach, rozwój bakterii i inne niedogodności.

- Wstępne i bardzo ostrożne szacunki, jeśli chodzi o straty w mieniu gminnym to nie mniej niż 20 mln zł, co na pewno się zmieni, ponieważ gminna komisja ds. oszacowania strat po nawalnym deszczu ciągle pracuje. W gminie Jasienica szacują, że mieszkańców, którzy będą się ubiegali o jednorazową pomoc na usuwanie skutków powodzi będzie około 130. To też ostrożne wstępne szacunki – dodaje.

Z kolei na terenie gminy Porąbka uszkodzonych zostało 11 dróg we wszystkich 4 sołectwach. Mowa o nawierzchni i systemach odwodnienia. Wstępne straty to ponad 12 mln zł.

Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani mieszkańcy?

Starosta bielski Andrzej Płonka przypomina, że w krytyczny wtorek cały dzień spędził na południu województwa Marek Wójcik, wojewoda śląski i takie pytania już padały.

- Mówimy o pomocy rządowej. Na doraźne bytowe sprawy można otrzymać 6 tys. zł, natomiast jeśli chodzi o szkody w infrastrukturze (zalane mieszkania, domy itp.) są to kwoty do 100 tys. zł lub do 200 tys. zł. W gminach powstały zespoły, które weryfikują w terenie te sytuacje i przesyłają do wojewody śląskiego. Następnie służby wojewody przeprowadzają oględziny – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

- Co istotne, poszkodowani mieszkańcy zgłaszają szkody w swoich gminach – gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Tam też uzyskają wszelkie informacje – dodaje Magdalena Fritz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni