MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powódź błyskawiczna w Beskidach. Prawie 80 milionów złotych strat tylko w powiecie bielskim!

JAK
Powódź błyskawiczna w powiecie bielskim z poniedziałku na wtorek (3/4 czerwca)
Powódź błyskawiczna w powiecie bielskim z poniedziałku na wtorek (3/4 czerwca) www.powiat.bielsko.pl
Prawie 80 mln zł – to wstępne szacunki szkód, jakie wyrządziła błyskawiczna powódź na terenie powiatu bielskiego w zeszłym tygodniu. Woda największe zniszczenia przyniosła w gminach: Jasienica, Porąbka, Wilamowice, Kozy i Czechowice-Dziedzice. Nadal pracują komisje ds. szacowania strat powołane przez burmistrzów i wójtów oraz starostę bielskiego.

Powódź błyskawiczna; ucierpiały drogi i mosty

Jeśli chodzi o własność powiatu bielskiego, największe szkody są na mostach i drogach w czechowickiej gminie. Ucierpiały trzy mosty: przy ul. Bestwińskiej na rzece Biała w Czechowicach-Dziedzicach, na ul. Zabrzeskiej w Ligocie (rzeka Iłownica) oraz na ul. Bielskiej w Ligocie (potok Jasieniczanka).

Roboty zabezpieczające trwają przy tym pierwszym. Wszystkie trzy przeprawy są przejezdne, ale na wszystkich obowiązuje ruch wahadłowy. Jeśli chodzi o drogi, w najgorszym stanie jest ul. Rolników w Ligocie, która w zeszłym tygodniu znalazła się w całości pod wodą. W przypadku kilkunastu innych dróg w całym powiecie chodzi o zniszczone pobocza i odwodnienie. Według szacunków Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej naprawa całości będzie kosztowała około 22 mln zł.

- W miniony wtorek woda zalała także piwnice kilku budynków dwóch naszych szpitali: Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oraz Bielskiego Centrum Psychiatrii „Olszówka”. Mowa o pomieszczeniach pomocniczych, gospodarczych, szatniach dla personelu i archiwach. Dodatkowo w „pediatryku" w zeszły weekend doszło do awarii windy w głównym budynku, co było wynikiem zalania. Dźwig jest już sprawny. W placówkach szacują, że usunięcie szkód będzie kosztowało w sumie ponad 230 tys. zł - poinformowała Magdalena Fritz, rzecznik prasowy bielskiego Starostwa Powiatowego.

W gminach powiatu wstępnie wyliczono straty

W największej gminie Jasienica we wszystkich 14 sołectwach uszkodzone zostały drogi, przydrożne rowy, mosty i kładki, a także prywatne posesje i domy. Woda wdarła się do piwnicy gminnej przychodni zdrowia w Jasienicy, zalane były obiekty sportowe. Według pierwszych ostrożnych szacunków straty w mieniu gminnym wyniosły nie mniej niż 20 mln zł. W gminie Porąbka uszkodzonych zostało 11 dróg we wszystkich czterech sołectwach. Chodzi głównie o nawierzchnię i system odwodnienia. Szkody wyceniono na około 12 mln zł.

O stratach w wysokości 10 mln zł mówią gospodarze gmin: Wilamowice i Kozy. W gminie Wilamowice to m.in. zalane piwnice i przeciekające dachy w szkołach podstawowych w Pisarzowicach i Dankowicach, a także podmyty most w centrum Pisarzowic oraz kładka pieszo-rowerowa w Hecznarowicach. Władze gminy niepokoi nadal potężny zator na potoku Pisarzówka w Hecznarowicach, w tej sprawie współpracują z PGW Wody Polskie. Z kolei w gminie Kozy to m.in. uszkodzone kładki na potokach: Kozówka i Pisarzówka.

- W powyższym zestawieniu nie ujęto strat w prywatnych posesjach i domach. Przypomnijmy, mieszkańcy mogą składać wnioski o pomoc finansową w gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Jest to pomoc rządowa dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych - dodała Magdalena Fritz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni