Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziadul: Pójdźmy niemiecką drogą

Jan Dziadul
Jan Dziadul
Jan Dziadul arc.
Za trzy lata Niemcy zamkną ostatnią kopalnię węgla kamiennego - tym samym zakończy się trwający prawie pół wieku proces wygaszania wydobycia. Do końca przyszłego roku ostatnią głębinową kopalnię zlikwiduje Wielka Brytania - zostaną tylko odkrywki, bo tylko one są w stanie sprostać konkurencji na rynku.

Węgiel budował potęgę tych państw przez wieki. Pod koniec ubiegłego przyszedł jednak czas, żeby się z nim pożegnać. Właśnie w imię dobrze pojętej polityki gospodarczej. Niemcy wybrali spokojną, długofalową i niezwykle konsekwentną drogę rozstania z czarnym kruszcem. Była ona możliwa dzięki porozumieniu i wzajemnemu zaufaniu - związków zawodowych, pracodawców, władz federalnych i landów. Solidarność pełną gębą. Anglia postawiła (lub została zmuszona) w tej mierze na konfrontację, której skutkiem były wielkie i dramatyczne spięcia społeczne w latach 1984-1985. Pierwsza droga wymagała żmudnych negocjacji, kompromisów, empatii i perfekcyjnych górniczych ekspertyz. Druga - oprócz tego ostatniego - determinacji szefa rządu, który skupił na sobie wściekłość górników.

A na Śląsku? Jaką drogą powinno pójść wygaszanie - albo optymalne ograniczenie - górnictwa? Bo nikt rozumny nie powinien mieć wątpliwości, że w tym stanie rzeczy i w tej formie (w państwowych rękach) śląskie górnictwo głębinowe nie ma racji bytu. Już dziś nie mieści się w rynkowych regułach gry. Jeżeli natychmiast systemowo i rozumnie czegoś nie zaczniemy zmieniać, to strajki będą gonić strajki, a awantury uliczne staną się codziennością.

Proszę zauważyć, że w ubiegłym roku Lubelski Węgiel Bogdanka zlikwidował jedną kopalnię Brzeszcze, bo prawie o milion ton wzrosło wydobycie na wschodzie kraju. W tym roku Bogdanka planuje zwiększenie produkcji o 2 mln ton (do ponad 11 mln rocznie) - co wypchnie z rynku kopalnie wielkości Bielszowic czy Halemby. A że węgiel z Bogdanki jest marnej jakości? A kogo to obchodzi? Przecież nasza energetyka przez lata nastawiała się na takie właśnie gatunki - stąd m.in. inwestycje w jego odsiarczanie. To po cholerę jej lepsze, ale drogie, śląskie sorty! Reasumując - jedna Bogdanka, która już sprzedaje węgiel śląskim elektrowniom, to prawie jedna trzecia wydobycia Kompanii Węglowej, naszej dumy.

Kolejną śląską kopalnię zlikwidowała w ubiegłym roku energetyka, która spaliła o 1,2 mln ton węgla mniej niż rok wcześniej (w sumie na prąd z węgla kamiennego poszło ok. 35 mln ton). Łagodna zima, obowiązek spalania biomasy (do kotłów trafia ok. 6 mln ton rocznie) - zrobiły swoje. Swoje dokładają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które "dziwnym trafem" wolą wpuszczać do sieci prąd z elektrowni na węgiel brunatny niż kamienny. Wydziwiają? Nie - po prostu biorą tańszy.

Ilość spalanej biomasy to prawie roczne wydobycie takich kopalń jak Ziemowit i Chwałowice do kupy. Do tego w miksie energetycznym coraz bardziej liczy się energia odnawialna. Do tego ceny węgla energetycznego w Europie lecą na łeb na szyję i interes polskiego węgla mają gdzieś. O węglu rosyjskim czy amerykańskim na krajowym rynku nie ma co wspominać, bo jest i dobry, i tańszy od naszego.

A tu górnicy żyły sobie wypruwają, żeby zachować miejsca pracy i klimat Haimatu. Jeżeli wiemy, że jest źle, a w tunelu ciemno, choć oko wykol i światełka jak na lekarstwo - to może spróbujmy pójść niemieckim traktem? Solidarnie. Późno, ale niech ktoś wskaże lepsze wyjście. Podpiszmy rozumny pakt, którego jedną stroną będą węglowe spółki, związki zawodowe i samorządy, a drugą państwo - właściciel. Pakt o wygaszeniu w ciągu np. 25 lat wydobycia węgla na Śląsku. Pakt zaopiniowany przez węglowych ekspertów, pozwalający finansować ten proces z budżetu państwa. Jeżeli w tym czasie znalazłby się prywatny inwestor chętny na kupno tej czy innej kopalni - to proszę bardzo. Czym szybciej wyrwiemy je spod państwowej kurateli - tym lepiej.

A bezpieczeństwo energetyczne? - już słyszę "Nie idźcie tą drogą!" W 2015 r. Niemcy kupią za granicą do swoich węglowych elektrowni ponad 60 mln ton surowca. W większości pochodzić będzie z kopalń rozsianych po świecie, o dominującym kapitale niemieckim. Z węglem się nie rozstają - żegnają się tylko z tym drogim surowcem.

Niedawno spotkałem się z zarzutem, iż zachwycony jestem Bogdanką. Niekoniecznie. Zachwycony jestem każdą dobrze funkcjonującą kopalnią. Problem w tym, że takich Bogdanek mamy na Śląsku kilka. Jeżeli w proponowanym pakcie dano by im możliwość samodzielnego rozwinięcia skrzydeł - należałoby tylko przyklasnąć.

Jan Dziadul, publicysta


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty