Telewizyjne debaty już nie mają takiej siły jak dawniej, kiedy na ostatniej prostej rywalizacji wyborczej potrafiły odwrócić diametralnie wynik głosowania. Wciąż jednak obserwowane są przez miliony widzów i potrafią zmienić narrację i dynamikę kampanii. Nic dziwnego, że sztaby wyborcze kandydatów udział i przygotowanie do nich traktują bardzo poważnie.
Świadkami takiego politycznego „show” będziemy jeszcze dzisiaj.
Gdzie oglądać debatę prezydencką?
W środę (17.06) o godzinie 21 zaplanowano debatę prezydencką w siedzibie Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza. Organizuje ją TVP. Będzie można ją śledzić na antenach TVP1 i TVP Info.
Co ciekawe, będzie to już druga debata prezydencka w TVP w tym roku. Pierwsza odbyła się 6 maja przed nieodbytą pierwszą turą wyborów 10 maja. Według danych Nielsena obserwowało ją wówczas 4,6 mln widzów.
Kto weźmie udział w debacie prezydenckiej?
Udział w debacie prezydenckiej potwierdziło 11 kandydatów, czyli wszyscy którzy zadeklarowali start w wyborach prezydenckich. Pierwsza tura odbędzie się 28 czerwca. Skład nieznacznie się zmieni od poprzedniej debaty w TVP. To za sprawą nowych kandydatów: Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej oraz Włodzimierza Witkowskiego z Unii Pracy. Kto weźmie udział w debacie?
Uczestnicy debaty prezydenckiej to:
- Robert Biedroń – poseł do Parlamentu Europejskiego. Działacz na rzecz LGBT. Ma 44 lata, wykształcenie wyższe politologiczne i mieszka w Warszawie. Jest liderem partii Wiosna, wspiera go Lewica.
- Krzysztof Bosak – poseł do Sejmu RP. Współzałożyciel i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość. Ma 38 lat, wykształcenie średnie i mieszka w Warszawie.
- Andrzej Duda – urzędujący prezydent RP. W przeszłości był posłem do Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego. Ma 48 lat, wykształcenie wyższe prawnicze, a jako miejsce zamieszkania wskazał Kraków. Jako urzędujący prezydent nie należy do partii politycznej, ale jest wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość.
- Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta. Prowadzi działalność gospodarczą. Ma 43 lata, mieszka w Otwocku i posiada wykształcenie średnie. Nie należy do partii politycznej.
- Marek Jakubiak – menadżer w Browarach Regionalnych Jakubiak. W przeszłości parlamentarzysta. Ma 61 lat, wykształcenie średnie i mieszka w Warszawie. Jest członkiem partii Federacja dla Rzeczypospolitej.
- Władysław Kosiniak-Kamysz – poseł na Sejm RP, a z zawodu lekarz. Ma 38 lat, wykształcenie wyższe medyczne i mieszka w Krakowie. Jest członkiem partii Polskie Stronnictwo Ludowe.
- Mirosław Piotrowski – nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej założonej przez o. Tadeusza Rydzyka. Ma 54 lata, wykształcenie wyższe historyczne i mieszka w Lublinie. Jest członkiem partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi.
- Paweł Tanajno – przedsiębiorca pracujący w IAM4U.pl. Jest organizatorem protestu przedsiębiorców. Ma 44 lata, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania i mieszka w Warszawie. Nie należy do partii politycznej.
- Rafał Trzaskowski – urzędujący prezydent Warszawy. W wyborach prezydenckich 2020 zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Ma 48 lat, wykształcenie politologiczne i mieszka w Warszawie. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej, wspiera go Koalicja Obywatelska.
- Włodzimierz Witkowski – zarządca w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego. Ma 66 lat, wykształcenie wyższe i mieszka w Poznaniu. Należy do partii Unia Pracy.
- Stanisław Żółtek – przedsiębiorca, prowadzi własną działalność gospodarczą. Ma 64 lata, wykształcenie średnie i mieszka w Krakowie. Należy do partii Kongres Nowej Prawicy.
Musisz to wiedzieć
Zasady debaty prezydenckiej w TVP
Debata składać się będzie z sześciu bloków. Pierwszych pięć to pytania prowadzącego z różnych dziedzin. Chodzi o politykę zagraniczną, wewnętrzną, społeczną, gospodarczą i o "świat wartości". Każdy z uczestników będzie miał 30 sekund na odpowiedź.
Kontrowersję wzbudza zapis regulaminu, że prowadzący będzie mógł przerywać wypowiedź kandydata w przypadku, kiedy uzna, że jest ona nie na temat. Sztaby wyborcze niezwiązane z obozem rządzącym kontrolującym TVP obawiają się prewencyjnej cenzury w sytuacji niekorzystnych opinii na temat urzędującego prezydenta.
Po serii pytań każdy z uczestników będzie miał 60 sekund na swobodną wypowiedź. Ostatnia minuta będzie należeć do prowadzącego Michała Adamczyka, który podsumuje debatę.
Kolejność odpowiedzi na pytania, swobodnych wypowiedzi, a także opuszczania garderób jest ustalana losowo.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?