MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj 75. rocznica śmierci kpt. Henryka Flame, ps. Bartek, dowódcy zgrupowania antykomunistycznego na Podbeskidziu

JAK
Grób kpt. Henryka Flame, ps. Bartek na czechowickim cmentarzu św. Katarzyny
Grób kpt. Henryka Flame, ps. Bartek na czechowickim cmentarzu św. Katarzyny JAK
Dzisiaj 1 grudnia przypada 75. rocznica śmierci kpt. Henryka Flame, ps. Bartek, dowódcy największego zgrupowania antykomunistycznego na Podbeskidziu, o którym się mówi, że był czarnym snem komunistów. Po południu w czechowickim kościele pw. św. Katarzyny zostanie odprawiona msza św. w intencji zamordowanego w skrytobójczym zamachu kpt. Flamego, po czym przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie Bartka.

- 1 grudnia w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic miejscowy milicjant skrytobójczo w restauracji strzałami w plecy zamordował kpt. Henryka Flamego ps. „Grot”, „Bartek”, pilota Wojska Polskiego, oficera Narodowych Sił Zbrojnych, komendanta zgrupowania oddziałów leśnych Okręgu VII Ślaskiego NSZ. Pośmiertnie mianowany został na stopień majora Wojska Polskiego - przypominają na swoim profilu na FB członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Urodzony we Frysztacie na Zaolziu Henryk Flame (w 1919 r. wraz z rodzicami przeprowadził się do Czechowic-Dziedzic) jako pilot 123. eskadry myśliwskiej brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku - walczył z Niemcami, walczył z Sowietami, zaliczył internowanie na Węgry, skąd w 1940 r. wrócił do okupowanego kraju, by oddać się działalności konspiracyjnej w założonej przez siebie organizacji HAK podległej Armii Krajowej.

Zagrożony dekonspiracją i aresztowaniem wraz z podkomendnymi uciekł na przełomie 1943 i 1944 r. do lasu, gdzie zorganizował samodzielny oddział partyzancki. Zauważony przez dowództwo NSZ otrzymał propozycję wejścia w szeregi tej organizacji. Z propozycji skorzystał - w październiku 1944 r. został zaprzysiężony na żołnierza NSZ. Po wejściu Armii Czerwonej do Polski, realizując zalecenia dowództwa NSZ, ujawnił się wraz z odziałem, ale niedługo później znowu uciekł ze swoimi ludźmi do lasu.

Przyjął pseudonim Bartek i od maja 1945 do lutego 1947 r. stał na czele największego zgrupowania niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim, którego liczebność w szczytowym okresie wynosiła ponad 300 dobrze uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy.
Zgrupowanie przeprowadziło około 340 akcji zbrojnych.

O jednej z akcji żołnierzy Bartka pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Ukoronowaniem tych działań były wydarzenia w Wiśle 3 maja 1946 r., gdzie na oczach sterroryzowanych komunistów, odbyła się defilada w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy NSZ, co było ewenementem w państwach "władzy ludowej".

Parada była dla władzy szokiem. Takie rzeczy nie mogły ujść Bartkowi na sucho. Do likwidacji zgrupowania UB posłużyło się grą operacyjną. We wrześniu 1946 r., w ramach operacji "Lawina", w trzech transportach przewieziono na Śląsk Opolski i tam zamordowano ponad 100 podkomendnych "Bartka".

Sam kpt. Flame ujawnił się w marcu 1947 r. w ramach ogłoszonej przez komunistów amnestii. Zginął w skrytobójczym zamachu - 1 grudnia 1947 roku wraz ze znajomymi zjawił się w Zabrzegu w ówczesnej restauracji u Czyloka. Tam znaleźli się też milicjanci. Późnym wieczorem jeden nich, Rudolf Dadak, strzelił w plecy siedzącego przy stoliku Bartka.

Henryk Flame został pochowany na cmentarzu w Czechowicach. Co roku na jego grobie przedstawiciele NSZ w rocznicę śmierci składają kwiaty. Tak też będzie dzisiaj. O godz. 15.30 odprawiona zostanie msza św. w intencji kpt. Henryka Flamego w kościele pw. św. Katarzyny, a następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie Bartka, który znajduje się na pobliskim cmentarzu parafialnym.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni