MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fatalny stan ulicy Traktorzystów w Częstochowie. Mieszkańcy mają dość!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Fatalny stan ulicy Traktorzystów w Częstochowie. Mieszkańcy mają dość!
Fatalny stan ulicy Traktorzystów w Częstochowie. Mieszkańcy mają dość! mat. pryw.
- Będziemy zmuszeni kupić łódki, nauczyć się żeglarstwa i transmitować nasze przeprawy w internecie. Innej opcji nie ma - ironizują mieszkańcy ulicy Traktorzystów w Częstochowie. Droga, z której korzystają każdego dnia, po nawet drobnych opadach deszczu, zmienia się w potok. Walka o naprawę nawierzchni trwa już kilkanaście lat! Na razie jednak prośby, apele, interpelacje, pisma na nic się zdają...

Fatalny stan ulicy Traktorzystów w Częstochowie

- Od kilkunastu lat nasza ulica wygląda jak leśny dukt, wypełniony dziurami. Dziurami, które po deszczu zmieniają się jeziora - mówią mieszkańcy ulicy Traktorzystów w Częstochowie.

Walka o nową nawierzchnię - najlepiej asfaltową - trwa już od kilkunastu lat. Jak na razie efektów nie ma. Kilka dni temu po intensywnych opadach, największa kałuża na ulicy Traktorzystów, objęła swoim zasięgiem całą szerokość drogi. Od płotu po stronie południowej, aż do "rowu" odwadniającego zlokalizowanego po stronie północnej.

- Zawieszenie da się naprawić, karoserię wyklepać, progi wymienić. Niestety zdrowie, które mogą stracić osoby poruszające się pieszo, nie tak łatwo odzyskać. Ulicą Traktorzystów, codziennie, poruszają się dzieci do i ze szkoły. Na przystanek autobusowy chodzą osoby starsze, które nie mają samochodów. Po ulicy spacerują rodziny z dziećmi, także niemowlętami w wózkach. Po opadach to nie są spacery. To są przeprawy, które trzeba planować - zauważa pan Paweł, jeden z mieszkańców.

Po opadach mężczyzna postanowił sprawdzić głębokość wody, która się tam zebrała.

- W najpłytszym miejscu największej kałuży było jej 6 cm. W najgłębszym - 18 cm. Krótko mówiąc, wody było ponad kostkę. Po opadach rozmawiałem z kilkorgiem sąsiadów - po przejściu tej kałuży buty ich oraz ich dzieci nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Jedna ze starszych mieszkanek, aby udać się na wizytę lekarską, musiała prosić o pomoc w przeprawie przez nasze jezioro sąsiada z samochodem. Inaczej nie dostałaby się na przystanek autobusowy. Ja osobiście, poświęcając po raz kolejny swój czas, a także samochód, ustawiłem się na jakiś czas przy tej kałuży i przewoziłem pieszych. Wydaje mi się, że w 2024 roku, w końcówce pierwszego ćwierćwiecza XXI wieku, takie rzeczy są niedopuszczalne - podkreśla.

Mężczyzna twierdzi, że ich apele, prośby, pisma są ignorowane, bo przecież ulica Traktorzystów nie jest w centrum miasta. Cykliczne dosypywanie kilku ton kruszywa, czy utwardzanie też na nic się zdają. Ulica jak była dziurawa, tak jest.

- Jak w czasie bez opadów nad ulicą unosił się tuman kurzu, tak dalej unosi się tuman kurzu. Jak w czasie deszczu dziury wypełniały się wodą i nie dało się przejść, tak po deszczu dziury wypełniają się wodą i dalej nie da się przejść - mówi pan Paweł.

Mieszkańcy mają już dość tej sytuacji.

- Mamy dość tego, że płacimy podatki jak każdy mieszkaniec miasta, a od dziesięcioleci nie możemy liczyć na prawidłowe utwardzenie nawierzchni ul. Traktorzystów. Mamy dość tego, że miasto nie wywiązuje się ze swoich obowiązków - zauważają.

Jak na razie walka o poprawę stanu ich drogi kończy się na niczym.

- Będziemy zmuszeni kupić łódki, nauczyć się żeglarstwa i transmitować nasze przeprawy w internecie. Innej opcji nie ma - ironizują mieszkańcy ulicy Traktorzystów w Częstochowie. Innej opcji nie ma - podsumowują.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie rozpisał kolejny przetarg

Jak całą sytuację komentuje Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie?

- Ulica Traktorzystów naprawiana jest w ramach bieżącego utrzymania regularnie jak wiele innych ulic o takiej nawierzchni. Jednak do stałej, a nie tylko doraźnej, poprawy jej stanu potrzebna jest gruntowna przebudowa wraz z budową odwodnienia, którego tam brakuje, stąd utrudniony odpływ wody - twierdzi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

MZD zapewnia, że w celu przygotowania się do takiego zadania inwestycyjnego, zleca przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, której stworzenie musi poprzedzić realizację.

- Dotychczas przetarg na projekt został ogłoszony dwukrotnie. Raz nie zgłosił się żaden oferent, a za drugim razem wszystkie zgłoszone propozycje znacznie przekraczały budżet przewidziany na stworzenie projektu. W tym tygodniu przetarg będzie ogłoszony po raz trzeci i mamy nadzieję, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę, który przygotuje na zlecenie MZD dokumentację projektową przyszłej przebudowy ul. Traktorzystów - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni