MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal tańca współczesnego w Bytomiu

Henryka Wach-Malicka
Przez dwa tygodnie będziemy podziwiać prawdziwych mistrzów tańca współczesnego
Przez dwa tygodnie będziemy podziwiać prawdziwych mistrzów tańca współczesnego Fot. Mat. prasowe festiwalu
Wzorowany na Woodym Allenie slogan reklamowy - Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tańcu, a boicie się zapytać - trafia w sedno.

XVII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Tańca Współczesnego rozpoczęte w niedzielę w Bytomiu to spotkanie z nowoczesną choreografią w wielu wymiarach kierowane do wielu adresatów. Od dzieciaków po seniorów, od profesjonalistów po amatorów, od miłośników choreografii po całkowitych laików, których z pewnością uda się zarazić taneczną pasją.

To potężne przedsięwzięcie artystyczne (i organizacyjne!) przygotowane zostało przez Śląski Teatr Tańca, dziś bezdyskusyjnie jeden z najprężniejszych ośrodków sztuki, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Impreza potrwa długo - do 10 lipca. Obejmie, jak informuje program: "prze-szło 30 zespołów z pięciu kontynentów, 40 nauczycieli tańca, 50 technik tanecznych, ponad 1.500 uczestników warsztatów tańca współczesnego i innych warsztatów oraz seminarium pod kierunkiem kilkudziesięciu międzynarodowej sławy nauczycieli i wykładowców".

Do wysokiego poziomu festiwalowych prezentacji bytomianie i ich goście zdążyli się już przez tych kilkanaście lat przyzwyczaić, ale niepodważalną zaletą "Konferencji" jest także prawdziwie kulturalna aktywizacja całego miasta. Spektakle, wyk-łady i warsztaty odbywać się będą nie tylko w sali teatralnej, ale także na bytomskich ulicach i placach, w muzeach i galeriach oraz w obiektach postindustrialnych - Elektrociepłowni Szombierki, parowozowni i niegdysiejszej cechowni kopalni Rozbark, w której planowane jest otwarcie Centrum Tańca.

Bytomskie spotkania z tańcem współczesnym to zresztą nie tylko taniec w dwutygodniowej pigułce, ale także wystawy, konkursy i mnóstwo imprez towarzyszących, z ogólnopolskim turniejem tańca street dance na czele. O tym, jak bardzo festiwal wrósł w pejzaż kultury regionu świadczą dwie wymowne liczby - w ubiegłym roku, we wszystkich festiwalowych propozycjach udział wzięło 18 tys. widzów, a w warsztatach, przede wszystkim tańca współczesnego - 1.500 uczestników. W tym roku do wyboru będą m.in.: warsztaty integracyjne z udziałem osób niepełnosprawnych oraz terapii przez ruch, ale także warsztaty pisania o tańcu (dla potencjalnych recenzentów) i scenograficzne.

XVII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Tańca Współczesnego w Bytomiu to jednak przede wszystkim dwa tygodnie z najnowszymi trendami w tej pięknej i wciąż rozwijającej się sztuce. Mało mamy przecież okazji, by spotkać się z artystami, tancerzami i choreografami z tak odległych ośrodków sztuki, jak Hongkong, Korea, Singapur, którzy zaprezentują się w Bytomiu. Prócz nich obejrzymy także mistrzów tańca współczesnego z Europy, USA i Kanady. Takie spotkania są bezcenne nie tylko dla widzów, ale i dla samych artystów, pozwalają bowiem na wymianę doświadczeń.

Szczegóły programu na stronie internetowej Śląskiego Teatru Tańca www.stt.art.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!