Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortum buduje nową elektrociepłownię w Zabrzu

Marlena Polok-Kin
Za dwa lata nowy obiekt ma być gotowy. Ciepło z nowej, zabrzańskiej elektrociepłowni popłynie nie tylko do zabrzańskich domów, ale i do Bytomia

Ciepło i świeże powietrze - tak można podsumować dewizję powstanie nowoczesnego zakładu, który ma być gotowy do 2018 roku i będzie produkował ciepło dla 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i w Bytomiu. Symboliczny kamień węgielny wmurowano, budowa idzie pełną parą.

- Nowa elektrociepłownia w Zabrzu stanowi kluczowy element naszego planu inwestycyjnego dla Śląska, którego wartość do 2022 roku przekroczy miliard złotych. W miejsce wysłużonego zakładu mieszkańcy zyskają wydajne źródło ciepła, którego wykorzystanie pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie - podkreśliłpodczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Mikael Lemström, prezes Fortum Power and Heat Polska. Ponadto nowoczesna elektrociepłownia zapewni im pewne i bezpieczne dostawy ciepła sieciowego w długiej perspektywie.

Jak informują przedstawiciele inwestora, nowe źródło ciepła będzie zasilane przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw.

Zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, co przełoży się na ograniczenie emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. Eksperci Fortum szacują między innymi, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.
Nakłady na budowę nowej elektrociepłowni Fortum wyniosą około 870 milionów złotych. Fundamenty nowego zakładu będą się opierały na 335 betonowych palach, a łącznie w ramach budowy wykorzystane zostanie ponad 4 400 ton stali i 19 000 m3 betonu.

Możliwości produkcyjne zakładu wyniosą 225 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie. Zakładana roczna produkcja ciepła, które docelowo ma trafiać do 70 tysięcy gospodarstw domowych wyniesie 730 GWh. Zgodnie z planem inwestycyjnym Fortum, ciepło z nowej elektrociepłowni ma docierać zarówno do Zabrza, jak też do Bytomia.

- W tym celu do końca 2018 roku wybudowany zostanie odcinek sieci ciepłowniczej o długości około 10 kilometrów, który połączy nowoczesny zakład z bytomską siecią, rozprowadzającą ciepło do mieszkańców. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy tej inwestycji - informuje Jacek Ławrecki , rzecznik Fortum Fortum Power and Heat Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty