MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. 30 września zakończą się konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ul. Zwycięstwa – ostatnia szansa, by zabrać głos

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ulica Zwycięstwa w Gliwicach przejdzie przemianę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ulica Zwycięstwa w Gliwicach przejdzie przemianę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karrina Trojok / Polska Press
Miasto Gliwice ma w planach szeroko zakrojoną przemianę i ożywienie ul. Zwycięstwa, która jest niewątpliwie jedną z najładniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście. Obecnie trwają prace przy jej przebudowie, jednak o tym, jaki ostatecznie będzie mieć wygląd, zdecydują mieszkańcy. Konsultacje społeczne na temat wyglądu ul. Zwycięstwa trwają do 30 września. Chętni mają ostatnią szansę, by wyrazić swoją opinię.

Gliwice – kończą się konsultacje w sprawie przemiany ul. Zwycięstwa

Konsultacje społeczne na temat ostatecznego wyglądu ul. Zwycięstwa rozpoczęły się 1 września. Zakończą się w piątek 30 września. Do 28 września, za pośrednictwem platformy decydujmyrazem.gliwice.pl, spłynęło ponad 1400 wniosków i pomysłów. Dziś jest ich z pewnością jeszcze więcej. Centrum 3.0 odpowiedzialne za przeprowadzenie konsultacji społecznych nie będzie przedłużać zbierania pomysłów. Co za tym idzie, gliwiczanom zostały ostatnie godziny, by się wypowiedzieć.

Na kolejnym etapie zebrane dane zostaną przekazane Zarządowi Dróg Miejskich w Gliwicach, który opracuje wnioski z konsultacji. Jak mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM, dokładny termin stworzenia opracowania nie jest znany. Z informacji przekazanych przez Centrum 3.0 wynika, że odpowiedzi na pytania otwarte w formularzu były bardzo obszerne i przejrzenie ich będzie czasochłonne. W związku z tym zakończenia opracowania należy spodziewać się nie wcześniej, niż pod koniec października. Możliwy jest również dłuższy termin.

Opracowanie stworzone na podstawie pomysłów mieszkańców zostanie później przekazane projektantom, którzy na jego podstawie będą pracować nad ostatecznym planem zagospodarowana ul. Zwycięstwa. Na dalszym etapie ruszy konkurs na zagospodarowanie architektoniczne, a w następnej kolejności – przygotowanie projektu.

Gliwice – przebudowa ul. Zwycięstwa pojawia się w planach od dawna

Przemiana i ożywienie ul. Zwycięstwa pojawia się w planach władz Gliwic od dłuższego czasu. Miastu zależy na połączeniu walorów historycznych ulicy z aktualnymi oczekiwaniami mieszkańców i przyjeżdżających tu gości.

- Powstała już wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury (np. różnego rodzaju siedzisk czy parkletów) czy posadzenie roślin – informuje Urząd Miasta.

W pomysłach przemiany ul. Zwycięstwa pojawia się także dodatkowy pas ruchu, który ma służyć pojazdowi alternatywnemu przewożącemu pasażerów. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy ostatecznie powstanie. Otwarta jest również kwestia ruchu rowerowego.

- Miastu zależy na tym, aby nie była ona głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób – czytamy na stronie Urzędu Miasta Gliwice.

Gliwice – ul. Zwycięstwa odzyska dawny blask

Ulicę Zwycięstwa w Gliwicach wytyczono w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo istniała pod nazwą Wilhelmstrasse.

- Dzięki swej zabudowie, z siedzibami banków, okazałymi kamienicami mieszkalno-usługowymi, hotelami i restauracjami, szybko stała się najbardziej reprezentacyjnym miejskim traktem. Zachowała swój prestiż także po przyłączeniu miasta do Polski. Spacer po Zwycięstwa był przez długi czas popularnym sposobem spędzania wolnego czasu – pisze Urząd Miasta Gliwice.

Działały tu lokale gastronomiczne i liczne sklepy. Z czasem, ul. Zwycięstwa zaczęła tracić na znaczeniu. Niektórzy mieszkańcy nazywali ją nieco złośliwie, lecz nie bez racji, ul. Bankową i podkreślali, że w zasadzie nie ma tu po co przychodzić.

Miasto stawia sobie za cel przywrócenie ul. Zwycięstwa dawną atrakcyjność. Według planów, główna ulica w Gliwicach ma zyskać estetyczną oprawę i dzięki temu zachęcać do odwiedzin.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni