Gmina Bestwina

Materiały Gminy Bestwina
Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie.
Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie.
W 2017 roku gmina Bestwina prowadzi szereg zadań związanych ze środowiskiem. Przeczytajcie jakie.

Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie
W II połowie br. planowane jest rozpoczęcie postępowania na wybór wykonawcy kolejnego etapu kompleksowej wymiany sieci wodociągowej na terenie sołectwa Kaniów. Ze względu na występujące w tym rejonie coraz częstsze awarie sieci skutkujące znacznymi stratami wody i jej zabrudzeniem u odbiorców końcowych, jest to w tym roku inwestycja priorytetowa dla Gminy. Zadanie będzie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kompostowniki
W wyniku szeroko prowadzonej kampanii informacyjnej sukcesem zakończył się nabór wniosków na użyczenie kompostownika. Złożonych zostało 320 wniosków przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, co stanowi około 10% nieruchomości tego rodzaju. Kompostowniki o pojemności 800 litrów wydawane były od 16 marca do końca maja br. w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kaniowie.

Kompostowanie w miejscu wytwarzania odpadów zielonych ma dwa cele. Pierwszy ekonomiczny – ograniczenie ilości odpadów zielonych przyjmowanych na PSZOK, dostarczanych następnie do ZGO Bielsko-Biała w celu zagospodarowania (koszty transportu i zagospodarowania). Drugi ekologiczny – wartościowy kompost możliwy do wykorzystanie w obiegu zamkniętym na nieruchomości właściciela (naturalny kompost, zbędny transport, czyli brak spalin).

Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Bestwina
Rok 2017 jest pierwszym po zmianie zasad w pozbywaniu się z nieruchomości tego niebezpiecznego odpadu. Finansowaniu, oprócz odbioru i utylizacji, podlega również koszt demontażu azbestu z dachu czy ścian budynku. Finansowanie nie obejmuje refundacji kosztów poniesionych przez właściciela nieruchomości, który na własną rękę zlecił demontaż, transport czy utylizację. Wpłynęło 15 wniosków, które obecnie są w trakcie weryfikacji. Nabór wniosków na ten rok zakończył się 28 lutego. Zgodnie z Programem usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Bestwina działanie będzie prowadzone do 2032 roku.

Program ograniczenia emisji w Gminie Bestwina na lata 2017-2020
W kwietniu br. przeprowadzony został nabór do I etapu realizacji Program Ograniczenia Emisji na terenie Gminy Bestwina, w ramach którego w 4 letnim okresie planowana jest wymiana blisko 100 starych, nie ekologicznych źródeł ciepła na nowoczesne kotły gazowe i węglowe spełniające wymogi 5 klasy emisji. Program w roku 2017 stanowi pilotaż pozwalający rozeznać faktyczne potrzeby mieszkańców w zakresie działań niskoemisyjnych, co pozwoli na jego ewentualne poszerzenie. Program przewiduje także wsparcie indywidualnej energetyki w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych, ale zakres ten ze względu na wysoką kapitałochłonność uzależniony jest od możliwości pozyskania dofinansowania w ramach RPO WSL 2014-2020.

Wiosenne sadzenie drzew
W poprzednich latach miały miejsce wichury, susze oraz gradacje różnego rodzaju chorób i szkodników, które spowodowały straty w zadrzewieniach na terenie gminy Bestwina. Aby przeciwdziałać ich skutkom w sezonie wiosennym przekazano mieszkańcom naszej Gminy nieodpłatnie blisko 7 tys. sadzonek drzewek liściastych i iglastych (buków, brzóz, lip, akacji, świerków, sosen i modrzewi). Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Przekazano drzewka ponad 200 mieszkańcom naszej gminy. Ponadto dokonano nasadzeń drzewek na terenach gminnych. Ze względu na szeroki odzew, akcja będzie kontynuowana w następnych latach. Wilgotna wiosna sprzyjała posadzonym drzewkom.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie