MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy JSW SiG bez podwyżek? Spotkania związków zawodowych z zarządem spółki jak na razie bez rezultatu

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jeśli uda się wywalczyć podwyżki, więcej zarobi 1300 górników JSW SiG.
Jeśli uda się wywalczyć podwyżki, więcej zarobi 1300 górników JSW SiG. Arkadiusz Biernat
Jak na razie nie udało się dojść do porozumienia związkowcom "Solidarności" JSW SiG z zarządem spółki-córki JSW. Obie strony prowadzą rozmowy dotyczące podwyżek dla górników. Jak udało nam się dowiedzieć propozycje władz nie są dla związków zawodowych satysfakcjonujące.

Górnicy JSW SiG bez podwyżek? Spotkania związków zawodowych z zarządem spółki jak na razie bez rezultatu. "Mamy impas" - mówią związkowcy

Ważą się losy wyższych pensji dla górników zatrudnionych w spółce-córce JSW - JSW SiG. Związkowcy górniczej "Solidarności" działającej w spółce już dwukrotnie spotykali się z władzami. Jak dotąd strony nie doszły jednak do porozumienia.

Kiedy związkowcom nie udało się dogadać z szefostwem podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w siedzibie spółki 9 lutego, zadecydowano o podjęciu kolejnych rozmów. Podczas tych, które odbyły się nieco ponad tydzień później, 17 lutego strony również nie mówiły jednym głosem.

- Mamy impas - poinformowali nas tuż po drugim spotkaniu z szefostwem JSW SiG związkowcy.

Jak udało nam się dowiedzieć władze spółki-córki JSW nie chcą dać zielonego światła na żądania przedstawione przez związek zawodowy NSZZ "Solidarność". W zamian przedstawiły swoją propozycję, nieco mniejszych podwyżek - związkowcy nie informują dokładnie jakie padły propozycje - jednak były one dla związkowców na tyle niezadowalające, że nie wyrazili na nie zgody. Nieoficjalnie mówi się, że zaplanowana na najbliższy poniedziałek trzecia tura rozmów może być decydująca.

Przypomnijmy, "Solidarność" JSW SiG domaga się dla swoich pracowników wzrostu płac, a także wzrostu wartości posiłków profilaktycznych, czyli tzw. flapsów.

- Nasze postulaty to: od 1 stycznia 2022 roku wzrost stawek płac zasadniczych o 10% dla wszystkich stanowisk ujętych w Regulaminie Wynagrodzeń JSW, wzrost wartości posiłku profilaktycznego z kwoty 21 do 30 złotych - zaznaczył w piśmie wysłanym do prezesa JSW SiG, Łukasza Dwornika, przewodniczący NSZZ Solidarność, Krzysztof Dąbek.

Związkowcy liczyli na spełnienie żądań, zwłaszcza, że wcześniej podwyżki oraz wzrost wartości posiłków profilaktycznych udało się wywalczyć Reprezentatywnym Organizacjom Związkowym JSW, które przedstawiły szefostwu spółki dokładnie takie same postulaty.

Nie przeocz

Oprócz tego, dodatkową pretensją związkowców JSW SiG jest wypłata jednorazowej premii, którą już w zeszłym roku otrzymali górnicy JSW, a do wypłaty której w spółce SiG nie doszło.

- Odwołując się do porozumienia z dnia 30.09.2021, nasz postulat to powrót do negocjacji w sprawie wypłaty jednorazowej nagrody, pracownikom JSW SiG rekompensującej wzrost cen towarów i usług w latach poprzednich - żąda NSSZ Solidarność.

Premie, o jakie postulują związkowcy to 4300 złotych brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 3500 złotych brutto dla pracowników zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz 3100 złotych brutto dla pozostałych pracowników.

Jeśli związkowcom uda się dojść do porozumienia z władzami JSW SiG, wzrost wynagrodzeń objąłby około 1300 górników zatrudnionych w spółce, pracujących we wszystkich kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tymczasem, nastroje wśród pracujących w SiG-u górników nie są najlepsze. Pracownicy spółki-córki JSW po raz kolejny czują się potraktowani po macoszemu. Nie brakuje komentarzy, że podwyżki górnikom JSW zostały przyznane ich kosztem.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni