HIPOKRATES 2016: laury dla ludzi medycyny. Honorowy tytuł...

  HIPOKRATES 2016: laury dla ludzi medycyny. Honorowy tytuł dla prof. Mariana Zembali

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Laureaci plebiscytu Hipokrates 2016
  1/91
  przejdź do galerii

  Laureaci plebiscytu Hipokrates 2016

  Podczas uroczystej gali uhonorowani zostali laureaci naszego plebiscytu Hipokrates 2016. Wymagający, pracowity, konsekwentny, do tego mądry i dobry - tak koledzy i koleżanki ze Śląskiego Centrum Chorób Serca mówili o słynnym kardiochirurgu, prof. Marianie Zembali. Kapituła Plebiscytu Hipokrates 2016 uznała, że to właśnie on - z grona nominowanych 20 znakomitych lekarzy - zasługuje na honorowy tytuł Hipokratesa 2016.
  Nazwiska nagrodzonych w plebiscycie Hipokrates 2016 poznaliśmy w sobotę, podczas uroczystej gali zorganizowanej w auli im. prof. Witolda Zahorskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Tam też uhonorowane zostały przyjazne pacjentom placówki medyczne oraz pracownicy ochrony zdrowia, których czytelnicy DZ i Kapituła Plebiscytu uznali za najlepszych.

  Zanim rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, mieszkańcy regionu mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach ze specjalistami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wysłuchali wykładu prof. Sergiusza Nawrockiego onkologa, radioterapeuty, który w ramach 238 Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek opowiadał o diecie zmniejszającej ryzyko zachorowań na nowotwory.

  Ilona Bogusławska, mieszkanka Katowic-Brynowa, była jedną ze 150 osób, które wzięły udział w Białej Sobocie zorganizowanej przez DZ i Śląski Uniwersytet Medyczny.

  - Tutaj wszystko było pod ręką, szkoda byłoby nie skorzystać - podkreślała w rozmowie z DZ. - Bardzo interesująca okazała się informacja, jak prawidłowo mierzyć sobie ciśnienie. Wyniki będą najdokładniejsze, kiedy zmierzymy je rano, jeszcze przed śniadaniem i pierwszą kawą oraz wieczorem, przed kolacją. Powinniśmy to robić przez siedem dni - dodaje.

  Zadowolona ze spotkania ze specjalistami z SUM była też Mariola Wendzik z katowickiej Ligoty. - Skorzystałam ze wszystkich dostępnych badań. Wyniki mam dobre, ale po badani składu masy ciała usłyszałam, że powinnam nieco więcej poćwiczyć. Pomyślę o tym, może uda mi się namówić koleżanki na wspólne ćwiczenia - śmieje się.  Adrian Pudołek, z zakładu anatomii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przyznaje, że zainteresowanie akcją było bardzo duże. Jak wyjaśnia, najczęstszym problemem, jaki zgłaszali pacjenci były bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. - Dbaliśmy o to, aby pacjenci byli świadomi dlaczego takie problemy u nich występują, co mogą zrobić sami, aby poprawić swój stan, jak działać, by te dysfunkcje już się nie pogłębiały - zaznaczał.

  Z takiego zainteresowania zadowolenia nie kryła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji SUM: - To dowód, że coraz więcej osób jest świadomych istoty profilaktyki.

  Punktem kulminacyjnym sobotnich spotkań na SUM była uroczysta gala wręczenia wyróżnień w drugiej już edycji plebiscytu Hipokrates 2016. Wzięło w nim udział 388 uczestników, na których oddano niemal 200 tys. głosów. Czytelnicy oraz Internauci wybierali najlepszych z najlepszych w sześciu kategoriach medycznych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim