Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Historyczne makiety Jaworzna. Okno zapraszające do podróży w czasie. W MMJ odbył się finał trzeciej edycji konkursu "Tu mieszam, tu żyję..."

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W Muzeum Miasta Jaworzna odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie finału trzeciej edycji konkursu „Jaworzno moje miasto… tu mieszkam i żyję… Zadaniem konkursowiczów było stworzenie makiety "Historycznego miejsca w Moim Mieście”.
W Muzeum Miasta Jaworzna odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie finału trzeciej edycji konkursu „Jaworzno moje miasto… tu mieszkam i żyję… Zadaniem konkursowiczów było stworzenie makiety "Historycznego miejsca w Moim Mieście”. UM Jaworzno
Pozwalają w niekonwencjonalny sposób odkrywać fascynującą historię miasta. Ukazują trudno uchwytną więź z miejską tkanką. Makiety. W Muzeum Miasta Jaworzna odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie finału trzeciej edycji konkursu „Jaworzno moje miasto… tu mieszkam i żyję…". Tematem tegorocznej edycji było stworzenie makiety przedstawiającej budynki i miejsca o wartości historycznej w mieście.

W Muzeum Miasta Jaworzna odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie finału trzeciej edycji konkursu „Jaworzno moje miasto… tu mieszkam i żyję…". Zadaniem konkursowiczów było stworzenie makiety "Historycznego miejsca w Moim Mieście”.

Tematem budynki i miejsca o wartości historycznej w Jaworznie. Osiem makiet w finale

Konkurs „Jaworzno moje miasto, tu mieszkam i żyję…” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ich rodzin. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej nr 18 im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie.

- Tematem tegorocznej edycji było stworzenie makiety przedstawiającej budynki i miejsca o wartości historycznej w mieście. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie makiet w formacie od minimum A3 do maksimum A2 na sztywnym podłożu, używając różnych technik plastycznych - wyjaśniają organizatorzy.

Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie trzy prace. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział dziesięć makiet, spośród których aż osiem zakwalifikowało się do finału. Jury wyłoniło laureatów, przyznając miejsca I, II i III, dwa wyróżnienia oraz nagrody specjalne.

Zwyciężyła makieta wykonana przez Stanisława Rams, ucznia Szkoły Podstawowej nr 20, przedstawiająca cementownię na Pieczyskach.

Na drugą lokatę, według jury, zasłużyła makieta przedstawiająca jaworznickie arkady przy ul. Matejki. To także dzieło dzieci z podstawówki - Aleksandry Nowak i Oliwii Michacz z SP 2.

Model autorstwa Szymona Kluczowskiego z SP 18, przedstawiający dworzec PKP w Ciężkowicach wskoczył na trzecie miejsce podium.

– Patrząc na te wspaniałe makiety widać, że uczniowie nie tylko odtworzyli zabytki Jaworzna, ale przede wszystkim złożyli hołd przeszłości naszego miasta - mówiła Katarzyna Florek Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Makiety są wyrazem więzi z miastem. Stanowią okno historii, zapraszające do podróży w czasie

Naczelnik Wydziału Promocji podczas gali finałowej porównała prace dzieci do niewielkich arcydzieł będących otwartym oknem do historii i zapraszających do podróży w czasie.

- Jestem pod wrażeniem zaangażowania, jakie włożyli uczestnicy, ukazując nam piękno i bogactwo dziedzictwa Jaworzna. Konkurs makiety historycznej staje się platformą, na której uczniowie nie tylko wyrażają swoje zdolności artystyczne, ale także manifestują swoją więź z miastem, w którym żyją. To niezwykłe, jak te małe dzieła potrafią przenieść nas w czasie i pokazać, jak ewoluowało nasze otoczenie - zauważała Katarzyna Florek.

Wyróżnienia w konkursie przyznano Tomaszowi Krawiec z SP 18 za makietę przedstawiającą nieistniejące już Jaworznickie Kino Sasanka oraz uczennicy SP 19, Paulinie Klimczak za wykonanie makiety dworca w Szczakowej.

Przyznano trzy nagrody specjalne. Wystawa prac do 1 grudnia w muzeum

W konkursie przyznano trzy nagrody specjalne. Nagroda Specjalna od Dyrekcji Muzeum Miasta Jaworzna powędrowała do Dawida Michalskiego, ucznia SP 18, który wykonał makietę kapliczki w Ciężkowicach. Makieta przedstawiająca Stary Rynek w Jaworznie, autorstwa Zuzanny Polak z SP 2 zachwyciła Dyrekcję Biblioteki Miejskiej w Jaworznie, która za tę pracę przyznała swoją nagrodę specjalną. Organizator wydarzenia, dyrekcji SP 18 w Jaworznie nagrodę specjalną przyznała Lilli i Mai Kowalskiej z SP 8 za makietą ukazującą Kopalnię Upadową Danuta.

Wśród grona gratulujących młodym twórcom znaleźli się Przemysław Dudzik, Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna; Anna Hassa, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 oraz Anna Serwatka, Kierownik Czytelni Naukowej i Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Prace są prezentowane w Muzeum Miasta Jaworzna do 1 grudnia 2023 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera