MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej - dziś otwarcie. Byliśmy w środku! Efekt zapiera dech w piersiach. Zobaczcie ZDJĘCIA

Jacek Drost
Jacek Drost
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej jest już gotowe. Otwarcie w piątek 24 maja
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej jest już gotowe. Otwarcie w piątek 24 maja Jacek Drost
Otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej już dzisiaj! Wiele atrakcji zaplanowano także na cały weekend. Warto się tam wybrać w sobotę i niedzielę. My odwiedziliśmy centrum już dzisiaj i wiecie co Wam powiemy... jest fantastyczne. Takiego miejsca w Bielsku-Białej, swego czasu stolicy polskiej animacji, brakowało. Bolek, Lolek, Reksio i reszta bajkowej ferajny powinni być zadowoleni. Zresztą co to dużo gadać. Zobaczcie sami. WYSTARCZY KLIKNĄĆ W NASZĄ GALERIĘ!

Spis treści

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej - otwarcie 24 maja

O tym, że Bielsko-Biała - rodzinne miasto m.in. Bolka, Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego Łowcy Zwierząt oraz siedziba Studia Filmów Rysunkowych - powinno mieć nowoczesne ośrodek, który czerpałby z dorobku studia mówiło się w mieście nad Białą od wielu, wielu lat. Na szczęście na mówieniu się nie skończyło.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej - zobacz ZDJĘCIA

Jakiś czas temu powstał projekt takiego interaktywnego centrum, udało się na niego pozyskać pieniądze (z funduszy norweskich EOG, dotacji Ministerstwa Kultury oraz budżetu Bielska-Białej; koszt całkowity – wraz z remontem siedziby wytwórni - wyniósł około 41 mln zł), przez ponad dwa lata trwały prace, a teraz już tylko godziny dzielą nas od jego otwarcia. Kiedy w środę 22 maja odwiedziliśmy Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy ul. Cieszyńskiej trwały w nim ostatnie przygotowania do otwarcia - porządkowano teren, przyjechał sprzęt nagłaśniający, a pracownicy przechodzili szkolenie m.in. u obsługi nowoczesnych urządzeń.

Wieża Eiffla dla Bielska-Białej

Dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel pytany o to czy śpi spokojnie przed wielkim otwarciem, odparł, że jak najbardziej. Przyznał także, że odlicza godziny do otwarcia i żartował, że szlifuje swoje wystąpienie. Warto wspomnieć, że na początku prac, w styczniu 2022 roku, w rozmowie z DZ powiedział, że budują taką wieżę Eiffla dla Bielska-Białej.

- To będzie realny powód, dla którego ludzie będą chcieli przyjechać do Bielska-Białej. To piękne miasto, ale sami bielszczanie pytani, co jest jego największą atrakcją, odpowiadają, że góry. To sprawia, że turyści omijają miasto i jadą do górskich uzdrowisk. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji będzie mocnym, realnym powodem do tego, żeby przyjechać do miasta, a po rozpoznaniu jego urody zostać w nim na dłużej. Do tej pory bardzo skromna ekspozycja dotycząca działalności Studia Filmów Rysunkowych w Willi Rotha, która zajmowała zaledwie jedną kondygnacje, powodowała corocznie przypływ 30 tysięcy zwiedzających, a nasze prognozy wykazują, że po powstaniu Centrum liczba odwiedzających powinna się podwoić - stwierdził w rozmowie dyrektor Chmiel.

Patrząc na efekty przeszło dwuletnich prac, trudno nie zgodzić się z prognozami dyrektora Chmiela. Każdy, kto pamięta to miejsce jeszcze sprzed kilkunastu, czy kilku lat będzie zaskoczony tym co powstało, a przecież projektanci nie mieli łatwego zadania, bo OKO powstało m.in. w centrum miasta, wśród dość ciasnej zabudowy.

O tym, że wszystko jest już zapięte na ostatni guzik zapewniał nas dzisiaj także Robert Grajcarek, zastępca dyrektora ds. inwestycji.

- W zasadzie już tylko sprzątamy i uczymy się obsługi budynku, bo obecnie obowiązuje sporo skomplikowanych procedur - systemów bezpieczeństwa czy komfortu zwiedzających - powiedział Robert Grajcarek.

Nie ukrywał, że jest dumny z tej inwestycji. Przyznał także, że mieli kilka twardych orzechów do zgryzienia po drodze, na przykład z fundamentami, ale udało się je rozwiązać.

Atrakcje dla małych i dużych dzieci

Karolina Lorenc, zastępca dyrektora SFR ds. organizacyjnych i kulturalnych, wyjaśniła, że Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO (skrót od Obszar Kreacji Obrazu) składa się z wystawy stałej, opowiadającej z jednej strony o historii Studia Filmów Rysunkowych, a z drugiej o procesie powstawania klasycznej animacji rysunkowej, także w kontekście twórców realizujących wszystkie animacje w bielskim SFR.

- Bardzo zależało nam na tym, żeby nasi goście mieli możliwość wymiany doświadczeń i emocji. Mamy bowiem świadomość, jak nasze animacje, jak bohaterowie naszych bajek wpływają na naszych starszych odbiorców, kojarzą im się z dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy, żeby przekazali te emocje swoim dzieciom, wnukom, podopiecznym. Chcielibyśmy, żeby centrum było taką platformą wymiany emocji, pełniło rolę takiej integracji międzypokoleniowej - wyjaśniła Karolina Loranc.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji - kubistyczny, futurystyczny, nieco kosmiczny obiekt wychodzący lub wchodzący z ziemi (jak kto woli) obłożony białymi płytami - składa się m.in. z wystawy stałej. W bielskim SFR wierzą, że będą się na niej dobrze bawili nie tylko najmłodsi odbiorcy, ale także dorośli, a przy okazji wszyscy bez względu na wiek dowiedzą się coś więcej o studiu, jego twórcach i procesie powstawania animacji.

- Dla najmłodszych przygotowaliśmy możliwość stworzenia własnej animacji rysunkowej. W formie gry, a kilku stanowiskach będzie można przejść cały proces powstawania animacji rysunkowej - podkreśliła Karolina Loranc.

W centrum znalazło się także kino o wdzięcznej nazwie Kreska (wcześniej, w starym zburzonym budynku działało przy SFR kino Studio). W ciągu dnia w Kresce dzieciaki będą mogły zobaczyć filmy z archiwum bielskiego SFR, ale także nowe produkcje dla najmłodszych. Natomiast wieczorami Kraska przygotowuje repertuar dla dorosłych.

Z kolei pomiędzy wyremontowaną zabytkową Willą Rotha z 1880 roku, którą od końca lat 40. ubiegłego stulecia zajmuje SFR., gdzie będzie pracowała administracja SFR a Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji powstał amfiteatr. O jego potencjale będzie się można przekonać już w weekend otwarcia, kiedy to zaplanowano mnóstwo atrakcji plenerowych dla najmłodszych. W przyszłości w amfiteatrze będą się odbywały, m.in. koncerty, warsztaty dla grup zorganizowanych i będzie działało kino plenerowe.

- Chcemy te wszystkie przestrzenie jak najlepiej wykorzystać. Warto dodać, że w Centrum Bajki i Animacji jest także kawiarnia, więc serdecznie zapraszamy mieszkańców Bielska-Białej i turystów odwiedzających miasto, żeby przyjechali do nas i dobrze spędzili czas - mówi Karolina Loranc.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji będzie czynne od wtorku do niedzieli. W dni robocze będzie otwarte od godz. 9.00 do 16.00. Natomiast w weekendy od godz. 10.00 do 18.00. Do zobaczenia przy ul. Cieszyńskiej 24 w Bielsku-Białej.

Szczegółowy program otwarcia Centrum Bajki i Animacji można znaleźć TUTAJ

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni