Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje rowerowe w Katowicach. W stolicy województwa śląskiego powstanie pierwsza w mieście velostrada

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 12 lat
Inwestycje rowerowe w Katowicach. W stolicy województwa śląskiego powstanie pierwsza w mieście velostrada. Trasa, przeznaczona dla rowerzystów połączy Brynów z Giszowcem, a jej długość ma wynosić prawie 4,5 kilometra. Ponadto, władze miasta planują jeszcze inne, mniejsze przedsięwzięcia, dzięki którym będzie możliwe połączenie dróg rowerowych, jakie aktualnie znajdują się w poszczególnych dzielnicach. Ogłoszono w tym celu trzy przetargi, w ramach których oferty mogą być składane przez potencjalnych wykonawców do 19 lub 20 lutego 2024 roku – w zależności od planowanej inwestycji.

Pierwsza w Katowicach velostrada

Jak informuje Urząd Miasta Katowice, w stolicy województwa śląskiego powstanie pierwsza w mieście velostrada. Trasa, przeznaczona dla rowerzystów połączy Brynów z Giszowcem, a jej długość ma wynosić prawie 4,5 kilometra.

– Połowa lutego, ale sporo dzieje się, jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach. Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, firmą Drogopol, na budowę pierwszej w Katowicach velostrady. Ta ma połączyć Brynów z Giszowcem. To będzie inwestycja o długości 4 kilometrów 400 metrów, za ponad 10,5 miliona złotych – mówi Michał Mendala, Wydział Komunikacji Społecznej, Urząd Miasta Katowice.

Zaplanowano też mniejsze inwestycje

Władze miasta planują jeszcze inne, mniejsze przedsięwzięcia, dzięki którym będzie możliwe połączenie dróg rowerowych, jakie aktualnie znajdują się w poszczególnych dzielnicach. Jedno z działań ma obejmować również przebudowę trasy rowerowej, biegnącej wzdłuż jednej z ulic. Ogłoszono w tym celu trzy przetargi, w ramach których oferty mogą być składane przez potencjalnych wykonawców do 19 lub 20 lutego 2024 roku – w zależności od planowanej inwestycji.

– Mamy również ogłoszone przetargi, dotyczące mniejszych inwestycji, ale równie ważnych na pewno dla rowerzystów. To są inwestycje, które mają połączyć poszczególne dzielnice, infrastrukturę rowerową już funkcjonującą – taką, z której rowerzyści korzystają aktualnie – zaznacza Michał Mendala.

Przebudowa trasy rowerowej wzdłuż ulicy Mysłowickiej

Poza velostradą, w ramach jednej z trzech pozostałych inwestycji miasto planuje wymianę nawierzchni na ścieżce rowerowej, biegnącej wzdłuż ulicy Mysłowickiej. Na odcinku, wynoszącym ponad pół kilometra długości zamiast kostki brukowej znajdzie się asfalt.

– Pierwszy przetarg dotyczy przebudowy infrastruktury rowerowej wzdłuż ulicy Mysłowickiej. Chodzi o odcinek od Szopienickiej do ulicy Kolistej w Giszowcu, około 600 metrów. W ramach tej inwestycji dotychczasowa infrastruktura rowerowa, która wykonana jest z kostki brukowej ma zostać zastąpiona infrastrukturą asfaltową, a więc na pewno bardziej komfortową dla rowerzystów w użytkowaniu. Tutaj na oferty wykonawców czekamy do 19 lutego. Podobny termin, jeżeli chodzi o nabór ofert do przetargu dotyczy drugiego takiego postępowania, które mamy aktualnie otwarte – podaje Michał Mendala z katowickiego urzędu miasta.

Połączenie tras, biegnących przez poszczególne dzielnice

Jedna z dwóch inwestycji, które dotyczą planowanego połączenia biegnących przez dzielnice tras rowerowych obejmuje prace, jakie zostaną wykonane w pobliżu Parku Kościuszki. Długość ścieżki ma wynosić mniej niż pół kilometra.

– Tu chodzi o niedługi odcinek, około 250 metrów nowej infrastruktury rowerowej, która ma połączyć ulicę Kościuszki z ulicą Barbary. To w okolicach Parku Kościuszki. Niedługi odcinek, ale na pewno ważny, jeżeli chodzi o połączenie tej ważnej arterii rowerowej, jaką jest ulica Kościuszki z ulicą Barbary i dalej z tą częścią śródmieścia. Tutaj również do 19 lutego czekamy na oferty potencjalnych wykonawców – mówi Michał Mendala.

Drugie z przedsięwzięć ma natomiast połączyć osiedle Zgrzebnioka z ulicą Francuską. W tym przypadku powstanie trakt pieszy, po którym będą mogli przemieszczać się rowerzyści.

– Trzecie otwarte postępowanie przetargowe to tutaj do 20 lutego czekamy na oferty, jeżeli chodzi o budowę traktu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego. On ma powstać wzdłuż ulicy Meteorologów. Chodzi o odcinek ulicy Porfirowej do ulicy Bazaltowej. To drugi z trzech etapów, które docelowo mają połączyć osiedle Zgrzebnioka z ulicą Francuską właśnie w taki sposób, aby również rowerzyści mogli bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy tymi dwoma punktami – zaznacza Michał Mendala, Wydział Komunikacji Społecznej, Urząd Miasta Katowice.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera