Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasnogórska ikona jest w nowej, pancernej kasecie

Janusz Strzelczyk
Obraz znajduje się w specjalnej, pancernej kasecie
Obraz znajduje się w specjalnej, pancernej kasecie Janusz Strzelczyk
Zakończył się montaż nowej kasety zabezpieczającej Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

W montażu brali udział specjaliści z Polski i z Niemiec, z Frankfurtu nad Menem, którzy otrzymali od przeora klasztoru jasnogórskiego o. Romana Majewskiego dyplomy Przyjaciół Jasnej Góry.

Prace przy montażu nowej kasety przyspieszono po grudniowej profanacji obrazu, kiedy mieszkaniec Świdnicy rzucił w ikonę pojemnikiem z farbą. Ikonę ochroniła pancerna szyba.

Obraz jest zamknięty w hermetycznej, klimatyzowanej kasecie, bo wilgoć, która panuje w kaplicy, gdy jest w niej tłum wiernych, bardzo mu szkodzi. Wilgotność powietrza przekracza 40 procent.

To wprawdzie nie jest bardzo dużo i występuje okresowo, gdy jest szczyt pielgrzymkowy, ale trzeba pamiętać, że to bardzo stary obraz. Dla obrazu malowanego na desce, a taka jest jasnogórska ikona, temperatura otoczenia powinna oscylować w granicach 14-18 stopni Celsjusza. A wilgotność w 55 procentach, z tolerancją do 5 procent.

Poprzednia kaseta pancerna, w której obraz był umieszczony, też jest zabytkiem ponadstuletnim.

Nad bezpieczeństwem sanktuarium czuwa kilkudziesięcioosobowa Straż Jasnogórska. Na nowoczesną centralę monitoringu przeznaczona jest wyremontowana organistówka.

Jasna Góra to wielkie muzeum z unikatowymi zbiorami. Np. w Bastionie św. Rocha na wystawie "Skarbca Pamięci Narodu" zgromadzono blisko 500 eksponatów - cenne wota przez wieki przynoszone przez pielgrzymów i składane przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w tym pamiątki historyczne i zabytki rzemiosła artystycznego.

Wystawa obejmuje głównie zabytki XVIII-wieczne, w tym zbiór broni, nawiązujący do funkcjonowania garnizonu wojskowego na Jasnej Górze. Znalazła się tam również grupa cennych wyrobów orientalnych, m.in. trofea króla Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r.

W centrum umieszczono buławy - insygnia władzy dawnych polskich hetmanów.

Całości dopełniają tkaniny oraz dzieła rzemiosła artystycznego. Wystawa została wyeksponowana za pomocą nowatorskiego zastosowania szaf ze szkła i specjalnego oświetlenia. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najciekawszych ekspozycji w Polsce.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!