Jastrzębie-Zdrój 1 lipca 1963 roku świętowało uzyskanie praw miejskich. Miasto obchodzi 57 urodziny

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębie-Zdrój 1 lipca 1963 roku świętowało uzyskanie praw miejskich.
Jastrzębie-Zdrój 1 lipca 1963 roku świętowało uzyskanie praw miejskich. Archiwum Dziennika Zachodniego
Na archiwalnych zdjęciach z Dziennika Zachodniego zachowały się unikatowe zdjęcia miasta z czasów, gdy rosło jak na drożdżach. Zobaczcie, jak budowano blokowiska

Jastrzębie-Zdrój 1 lipca 1963 roku świętowało uzyskanie praw miejskich. Świętuje 57 lat

Dokładnie 30 czerwca 1983 roku Józef Cyrankiewicz, ówczesny premier Polski, podpisał rozporządzenie dotyczące nadania praw miejskich dla Jastrzębia-Zdroju. Następnego dnia, 1 lipca, w mieście ruszyły uroczystości z udziałem władz.
- Przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy miasta oraz kuracjusze i zaproszenie goście zebrali się przed budynkiem willi Łucja przy ul. 1 Maja. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. W latach 1945-1954 w budynku mieścił się Urząd Gminy, od roku 1956 Narodowa Rada Osiedlowa, a od 1963 r. Urząd Miasta – wspominają historycy z Galerii Historii Miasta.

Musisz to wiedzieć

Natomiast 18 lipca 1963r. w Domu Zdrojowym odbyła się I uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej. Do dziś zachowała się treść wystąpienia Przewodniczącego Prezydium Pierwszej Rady Narodowej Stanisława Serwotki, który mówił o dynamicznym rozwoju miejscowości.

- Dynamika rozwoju Jastrzębia dyktowana budownictwem przemysłowym zaczyna się potęgować. Jastrzębie-Zdrój – nowe miasto może się już poszczycić osiągnięciami. Rozbudowano sieć oświetlenia ulicznego. (…) oddano do eksploatacji pierwszą w tym rejonie kopalnię „Jastrzębie”. (…) oddaliśmy dla potrzeb ludności 2 178 izb mieszkalnych, wzrosła sieć urządzeń komunalnych, uległa znacznej już poprawie sieć handlu i usług – mówił Serwotka, ale nie zapomniał też o otwarciu szpitala, chwalił rozbudowę Parku Zdrojowego, a także stworzenie basenu kąpielowego, który wraz z przyległym terenem stał się dużym, lubianym przez miasto ośrodkiem wypoczynku letniego.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie