MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój traci miliony z powodu pandemii koronawirusa. Raport Dziennika Zachodniego

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębie-Zdrój traci miliony z powodu pandemii koronawirusa
Jastrzębie-Zdrój traci miliony z powodu pandemii koronawirusa arc. UM
Poważne zaciskanie pasa w Jastrzębiu. Miasto traci miliony z powodu pandemii. Odwołuje kolejne imprezy. Nie będzie Dni Miasta ani w tym ani w przyszłym roki, hucznych obchodów 40-lecia podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, Sylestra pod chmurką...

Ile straci Jastrzębie na koronawirusie?

Pandemia koronawirusa powoduje nie tylko wzrost wydatków samorządu na pilne działania pomocowe, ale i mniejsze wpływy do budżetu miasta. Im więcej firm zostanie zamkniętych, a mieszkańców straci pracę, tym te wpływy będą mniejsze.

- Liczymy się ze znaczącym spadkiem dochodów, m.in. z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Według wstępnych szacunków tylko z samego podatku CIT prognoza wpływu dchodów za pierwszy kwartał tego roku jest mniejsza o 14,5 milionów złotych w porównaniu do roku ubiegłego – mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Także wpływy z PIT są znacznie mniejsze. W ubiegłym roku z tego tytułu do budżetu wpłynęło ponad 12 mln zł.

Obejrzyj dokładnie

- Obecnie to nieco ponad 7 mln 400 tysięcy, czyli straciliśmy kolejne 4 mln złotych – dodaje pani prezydent.

Tylko więc z tytułu PIT I CIT straty to ok. 19 mln złotych! Ale to dopiero początek naszych wyliczeń.
Na działania pomocowe dla lokalnych przedsiębiorców w ramach Pakietu dla przedsiębiorców miasto chce przeznaczyć nawet 15 milionów złotych! To realny, olbrzymi koszt. Dużo, ale najważniejsze, że lokalne firmy już zaczynają z tego korzystać. Na jastrzębski pakiet składa się m.in.: obniżenie opłaty za czynsz, umorzenie opłaty za dzierżawę gruntów, przesunięcie terminu podatku od nieruchomości oraz zwolnię z podatku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Do końca kwietnia do tutejszego urzędu miasta wpłynęło 20 wniosków o zwolnienie z podatku od nieruchomości. 19 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Tym samym przedsiębiorcy uzyskali wsparcie miasta rzędu prawie 35 tysięcy zł. Istnieje też możliwość przesunięcia terminu płatności. Z niej skorzystają wszyscy, którzy płacą podatek od nieruchomości za działalność gospodarczą. Tutaj nie trzeba nawet składać wniosku. Wśród nich są 954 osoby fizyczne i około 250 osób prawnych.
Z kolei w tym samym czasie do Miejskiego Zarządu Nieruchomości złożone zostały 32 wnioski, w tym: 20 wniosków o ulgę w wysokości 100 proc. , 10 wniosków o ulgę w wysokości 50 proc., w dwóch nie określono wysokości wnioskowanej ulgi. Kwota do umorzenia za miesiąc kwiecień, wynikająca ze złożonych wniosków, wynosi ponad 11 tysięcy złotych.
Do Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego wpłynęły trzy wnioski w sprawie o obniżenie czynszu dzierżawnego za grunty pod kioski handlowe zlokalizowane na terenie targowiska miejskiego przy ul. Arki Bożka. Z kolei z ulgi z tytułu opłaty za miesięczną rezerwację stałych miejsc handlowych skorzystało 62 osoby handlujące na targowisku na łączną kwotę ponad 11 tysięcy zł.
- Do Wydziału Mienia złożono w sumie 12 wniosków o umorzenie należności czynszowych w związku z epidemią koronawirusa. Kompletne wnioski podlegające umorzeniu zostały złożone przez 5 przedsiębiorców. 2 wnioski nie podlegają umorzeniu, natomiast 5 przedsiębiorców złożyło niekompletne wnioski – wylicza Izabela Grela, rzecznik Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
reklama.

To początek wydatków w ramach wsparcia lokalnego biznesu. Miasto też wydało na maseczki dla szpitala (125 tysięcy złotych), opłaciło wymazobus (400 tysięcy złotych). Nic dziwnego, że trwa zaciskanie pasa. Cięte są budżety jednostek organizacyjnych, kolejne imprezy kulturalne wypadają z grafika.

- Nie będzie Dni Jastrzębia ani w tym, ani w przyszłym roku. Nie będzie w tym roku Jastrzębskiej Dziesiątki. Z grafika wyleciała Eksplozja Kolorów, Sylwester pod chmurką. Nie będzie też hucznych obchodów 40-lecia podpisania porozumienia jastrzębskiego, które planowaliśmy – słyszymy w urzędzie. Zrezygnowano z rowerów miejskich.
Już teraz, aby zyskać 20 tysięcy złotych oszczędności miesięcznie, miasto zdecydowało o wyłączaniu o północy oświetlenia ulicznego. Wciąż trwa analiza "zadań realizowanych i planowanych" we wszystkich komórkach urzędu miasta. Czy dojdzie do zwolnień urzędników? Na razie takie cięcia nie są planowane, ale...

- Nie chcemy cięć etatów, ale wszystko zależeć będzie od kondycji finansowej miasta, tą poznamy po podsumowaniu półrocza, czyli z końcem lata. Wtedy okaże się czy trzeba będzie redukować także etaty - mówi prezydent Anna Hetman.

W urzędzie są obecnie 393 etaty. Średni zarobek wynosi ok. 3500 zł. Wynagrodzenia urzędników stanowią ok. 35 proc. wydatków budżetowych.
Urząd uspokaja, że niezagrożone są rozpoczęte i planowane najważniejsze inwestycje: trwająca przebudowa szkół, SP 17, 18, budowa wiaduktu z remontem fragmentu Alei Piłsudskiego I ulicy Północnej, rewitalizacja Parku Zdrojowego czy ukończenie Żelaznego Szlaku Rowerowego, przebudowa Łazienek III, przebudowa przedszkola przy SP nr 1.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera