Kandzia i Żbikowski wśród nowo powołanych członków Polski 2050. Samorządowcy z Zagłębia zasilają szeregi nowej partii

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Wśród nowych członków Polski 2050 burmistrz Kalet z 11 letnim stażem na tym stanowisku, a także radni z Mikołowa, Zabrza i Czerwionek-Leszczyny.
Wśród nowych członków Polski 2050 burmistrz Kalet z 11 letnim stażem na tym stanowisku, a także radni z Mikołowa, Zabrza i Czerwionek-Leszczyny. Zrzut ekranu z konferencji prasowej Polska 2050
Udostępnij:
Zmiany w Polsce 2050 na Śląsku. Partia Szymona Hołowni przyjęła nowych członków w swoje szeregi w Zagłębiu. Wśród nich doświadczeni Klaudiusz Kandzia, czy Kamil Żbikowski. Do partii dołączają także młodzi, wciąż rozwijający się politycy. Co ich przyciąga do partii? Może potrzeba budowania Polski zielonej, demokratycznej i solidarnej.

Polska 2050 jest już partią polityczną

Zacznijmy od tego, iż notujący dotychczas ruch Szymona Hołowni, od 7 kwietnia jest już partią polityczną. Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię o nazwie „Polska 2050 Szymona Hołowni” na czele z Michałem Kobosko. 12 kwietnia odbyła się konferencja powstającej partii. Ogłoszono kolejnych samorządowców, którzy dołączyli do nowych szeregów. Wśród nich znane na Zagłębiu nazwiska: Klaudiusz Kandzia, Kamil Żbikowski, Michał Rupik czy Michał Toman. To doświadczeni politycy, ale i młodzi radni.

- Chcemy uruchomić i zaktywizować wszystkich mieszkańców do tego, by uwierzyli, że samorząd jest ich. Jest nas wszystkich. Partnerstwo uruchamia taką możliwość, w której, tak jak dzisiaj, dołączają do nas samorządowcy z dużym doświadczeniem, którzy chcą budować i partnerstwo na rzecz samorządu otwartego, ale i Polskę 2050. Są również tacy, którzy chcą z nami rozmawiać o samorządzie, zgłaszać swoje inicjatywy, swoje uwagi, ale niekoniecznie chcą przejmować barwy – mówił podczas konferencji Michał Żywno.

Zobacz koniecznie

Burmistrz zielonego zakątka Śląska dołącza do Hołowni

Nowa partia, to i nowi członkowie. Podczas konferencji prasowej przedstawiono kilkudziesięciu nowych członków partii, w tym czterech z Zagłębia. Nowy ruch na polskiej scenie politycznej przyciąga działaczy o różnych poglądach i z różnym doświadczeniem. To nie tylko młodzi radni. Wśród ogłoszonych samorządowców z Zagłębia znalazł się Klaudiusz Kandzia - burmistrz Kalet od 2010 roku, który zasłynął między innymi z rekordowego poparcia w roku 2014, kiedy zagłosowało na niego 93,43 głosujących. W tych wyborach samorządowych był jedynym kandydatem na burmistrza.

- W ruchu chciałbym się zająć przede wszystkim finansowaniem samorządów. Jako Ślązak miałem zaszczyt opiniować dla ruchu projekt ustawy o gwarze śląskiej – mówił podczas konferencji Kandzia.

Żbikowski, Toman i Rupik – radni w Polsce 2050

„Uważam, że Polska potrzebuje silnych samorządów” powiedział Kamil Żbikowski podczas dzisiejszej konferencji Polski 2050. Od dziś, 12 kwietnia, członek stowarzyszenia Lepsze Zabrze, kandydat na prezydenta miasta Zabrze w 2018 roku jest także członkiem nowo powstającej partii Szymona Hołowni. Od lat działa na rzecz społeczności, biorąc czynny udział w wielu akcjach, Zainicjował w Zabrzu między innymi powstanie budżetu partycypacyjnego. Walczy o ochronę środowiska, jakość powietrza. Wiedzą z tego zakresu chce zasilić, wzmocnić szeregi partii Hołowni.

- Interesuje mnie w szczególności zrównoważony rozwój miast, ochrona środowiska i zabytków energetyka, transport i narzędzia partycypacji obywatelskiej. Od lat działam w ruchach i organizacjach pozarządowych. Znajomość kilku języków pozwala mi poznawać dobre nawyki stosowane w innych krajach – mówił Kamil Żbikowski.

Nie przeocz

Z doświadczeniem w ratownictwie medycznym w szeregi partii

Od 29 lat Michał Rubik związany jest z ratownictwem medycznym. Urodzony w 1973 roku, samorządowiec, pełni obecnie funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Mikołowa. Jak przyznaje podczas konferencji, chciałby zajmować się właśnie ochroną zdrowia. Zawodowo związany z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach jako kierownik stacji pogotowia ratunkowego w Mikołowie, Pszczynie i Tychach.

Wśród ogłoszonych samorządowców z Zagłębia jest także Michał Toman. Radny I kadencji w Czerwionce-Leszczyny. Jest członkiem komisji ochrony środowiska, a także zdrowia, sportu i polityki społecznej. Jednym z ważniejszych postulatów dla nowo powstałej partii jest ochrona środowiska i działania dla jego dobra. Radny zapewniał podczas konferencji, że właśnie działania dla dobra środowiska będą dla niego najważniejsze. Na co dzień zajmuje się także promocją zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej – to współzałożyciel stowarzyszenia Luxtorpeda, a także stowarzyszeń: Redukowania Bierności oraz Aktywni Społecznie.

- Oprócz jakości powietrza, dla samorządu ważna jest także gospodarka odpadami. Tym chciałbym się zająć, ponieważ samorządy zostają w tej nierównej walce osamotnieni, bez narzędzi – mówił.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie