Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice Europejską Stolicą Kultury? Let’s play! – zachęca miasto. Katowice konkurują z trzema polskimi miastami

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Łukasz Kałębasiak, wicedyrektor Katowic Miasta Ogrodów, wyjaśnia, że hasło „Play!” zostało wybrane z powodu jego wieloznaczności.- Chcieliśmy w grę wciągnąć jak najwięcej ludzi, stąd pojawiła się idea „Play!”. Odnosi się do muzyki, do gry rozumianej, jako współdziałanie. „Play!” odnosi się również do tego, co w nurt kultury chcemy włączyć, a więc do gier wideo i do sportu. Sport również jest w pewnym stopniu częścią kultury – wyjaśnia.
Łukasz Kałębasiak, wicedyrektor Katowic Miasta Ogrodów, wyjaśnia, że hasło „Play!” zostało wybrane z powodu jego wieloznaczności.- Chcieliśmy w grę wciągnąć jak najwięcej ludzi, stąd pojawiła się idea „Play!”. Odnosi się do muzyki, do gry rozumianej, jako współdziałanie. „Play!” odnosi się również do tego, co w nurt kultury chcemy włączyć, a więc do gier wideo i do sportu. Sport również jest w pewnym stopniu częścią kultury – wyjaśnia. Paweł Kurczonek / Polska Press
Czy Katowice zostaną wybrane Europejską Stolicą Kultury 2029? Wspierane przez metropolię miasto ma na to duże szanse. Spośród 12 polskich miast, które przystąpiły do konkursu, Katowice znalazły się wśród 4 zakwalifikowanych do dalszego etapu. Miasto aplikuje pod hasłem „Play!”. - Aplikację opracowaliśmy z mieszkańcami Katowic i całej metropolii, hasło jest bardzo wieloznaczne i wielowarstwowe – mówi Łukasz Kałębasiak, wicedyrektor Katowic Miasta Ogrodów.

Katowice zostaną Europejską Stolicą Kultury 2029?

Łukasz Kałębasiak wyjaśnia, że hasło „Play!”, pod którym Katowice startują w konkursie na Europejską Stolicę Kultury, zostało wybrane z powodu jego wieloznaczności.

- Chcieliśmy w grę wciągnąć jak najwięcej ludzi, stąd pojawiła się idea „Play!”. Odnosi się do muzyki, do gry rozumianej, jako współdziałanie. „Play!” odnosi się również do tego, co w nurt kultury chcemy włączyć, a więc do gier wideo i do sportu. Sport również jest w pewnym stopniu częścią kultury – wyjaśnia wicedyrektor Kałębasiak.

Jak dodaje, z angielskim słowem wiąże się również fraza fair-play, pod którą można rozumieć równość w dostępie do kultury.

- Tymi ideami przekonaliśmy komisję, co nie było wcale łatwe. Był to rekordowy konkurs w historii tego przedsięwzięcia. Wzięło w nim udział 12 polskich miast. Nie znam przykładu drugiego kraju, w którym tak wiele kandydatur byłoby zgłoszonych – podkreślił Łukasz Kałębasiak.

Do kolejnego etapu zakwalifikowały się 4 miasta w kraju. Oprócz Katowic są to Bielsko-Biała, Lublin i Kołobrzeg.

- Przyznam szczerze, że nie byłem do końca pewien czy uda nam się wejść na tę krótką listę. Ale bardzo mocno wierzyłem w zespół, który zrobił najlepszą możliwą robotę. Najważniejszym elementem była prezentacja miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas naszych działań w Warszawie – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zapewnia, że Katowice podczas prezentacji wypadły najlepiej i dlatego zostały zakwalifikowane do następnego etapu. Miasto pretendowało już wcześniej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, niestety bezskutecznie. Prezydent Krupa jest pewny, że tym razem Katowice i GZM odniosą sukces w konkursie.

- Świat kultury jest jednym z elementów prorozwojowych, czego doświadczamy w Katowicach. Jesteśmy na ostatniej prostej, bardzo trudnej prostej, ale przybliżającej nas, jako metropolii do zostania Europejską Stolicą Kultury. A to jest ten synek, który nas zmusił, byśmy się wzieli za robota – Marcin Krupa dodał nieco żartobliwie, wskazując europosła Łukasza Kohuta.

Poseł do Parlamentu Europejskiego podkreślił, że start w konkursie wymagał sporej odwagi. Dodał, że Katowice i metropolia mają dużą szansę na wygraną.

- Główną ideą Unii Europejskiej jest zjednoczenie w różnorodności. Nasza metropolia jest dokładnie taka, jest inna, jest różna. Pomysł stworzenia „mostu kultury” między Śląskiem i Zagłębiem nie miał na celu stworzenia jednej kultury, zmierzał do tego, by mieszkańcy poznawali różne zakątki i by nasza tożsamość również była pokazywana – podkreśla Łukasz Kohut.

Start Katowic w konkursie jest wspierany przez całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, zaznacza, że wymiana doświadczeń na gruncie lokalnym jest bardzo ważna i potrzebna.

- Sami do końca nie wiemy, co w regionie posiadamy, czym możemy się wymieniać. Chcemy zapraszać mieszkańców metropolii, wystarczy pokonać kilka, kilkanaście kilometrów i te wszystkie fantastyczne miejsca zobaczyć. Katowice są stolicą regionu i metropolii. Podczas wcześniejszych rozmów mówiłem, że Sosnowiec bardzo chętnie się włączy w działania. Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu razem i razem odnieśliśmy pierwszy sukces – zapewnia prezydent Chęciński.

Inicjatywa Europejskiej Stolicy Kultury powstała w 1985 roku

Inicjatorką idei była grecka minister kultury Melina Mercouri. Zgodnie z jej pomysłem kultura miała posłużyć do głębszego zintegrowania Europejczyków. Miasto, które wygra konkurs będzie miało możliwość przedstawiania swojego dziedzictwa historycznego i kulturowego przez 12 miesięcy.

- To jeden z flagowych programów Unii Europejskiej, myślę, że nasza metropolia ma pełną legitymację, by tą Stolicą Kultury zostać – komentuje europoseł Kohut.

Wyróżnione miasta starają się skorzystać z okazji i związanych z nią funduszy, by rozwinąć swoją ofertę kulturalną i uczynić ją atrakcyjną dla międzynarodowej publiczności. A jest o co walczyć – Europejska Stolica Kultury otrzyma z Unii Europejskiej 1,5 mln euro. Środki przeznaczane są organizację specjalnych koncertów, festiwali, pokazów, konferencji oraz innych działań promujących miasto i region. Dotychczas tytułem Europejskiej Stolicy Kultury mogą poszczycić się dwa polskie miasta – Kraków (2000 r.) i Wrocław (2016 r.). Czy Katowice zostaną trzecim? Pozostaje trzymać kciuki.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera