Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. III Zielony Budżet został rozstrzygnięty. Zrealizowanych zostanie 96 projektów o wartości 2,8 mln złotych

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W 2023 roku do realizacji w ramach tej części Budżetu Obywatelskiego skierowanych zostanie 96 zgłoszonych przez mieszkańców zadań, których wartość wynosi 2,8 mln złotych.
W 2023 roku do realizacji w ramach tej części Budżetu Obywatelskiego skierowanych zostanie 96 zgłoszonych przez mieszkańców zadań, których wartość wynosi 2,8 mln złotych. UM Katowice
Rozstrzygnięto III. edycję Zielonego Budżetu w Katowicach. W 2023 roku do realizacji w ramach tej części Budżetu Obywatelskiego skierowanych zostanie 96 zgłoszonych przez mieszkańców zadań, których wartość wynosi 2,8 mln złotych. To rekordowa edycja zarówno pod względem liczby wybranych do realizacji zadań jak i złożonych wniosków. Podobnie jak w ubiegłym roku zespół oceniający wnioski zarekomendował więcej zadań do realizacji, niż wynika to z przyznanych środków. Aby zrealizować więcej inwestycji, części z nich wykonana zostanie za mniejszą kwotę.

Z ponad 20 milionów złotych przeznaczonych inwestycje oraz zadania w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, 3 miliony złotych zabezpieczono na realizację projektów ekologicznych wyłonionych w Zielonym Budżecie.

– Zielony Budżet to niezwykle ważne narzędzie w zakresie zazieleniania dzielnic i edukacji ekologicznej. O tym jak ważne to zadanie najlepiej świadczy liczba złożonych wniosków. W tym roku padł rekord – było ich 222. 146 wniosków przeszło pozytywną rekomendację i zostały poddane ocenie przez Zespół Oceniający. Biorąc pod uwagę wyniki prac zespołu i jego rekomendacje, postanowiłem wyznaczyć do realizacji 96 spośród zgłoszonych zadań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pomysły z zakresu szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska zgłoszone przez mieszkańców są sprawdzane od strony formalnej, a następnie weryfikowane są możliwości ich wykonania.

- Ponieważ co roku wartość zgłoszonych zadań przekracza środki finansowe przeznaczone na ich realizację rekomendacje, które zadania najpełniej wpisują się w ideę Zielonego Budżetu, wydaje powołany Zespół Oceniający - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. - Podobnie jak w zeszłym roku zespół zarekomendował więcej zadań do realizacji niż wynika to z przyznanych środków, proponując wykonanie części z nich w mniejszej kwocie – dodaje.

Zespół oceniający tworzą specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wsparciem w ocenie byli przedstawiciele strony społecznej dr hab. Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski), dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański oraz Natalia Szyszko – prezes Stowarzyszenia Kurka Wodna. W obradach udział brali także przedstawiciele tych komórek urzędu i jednostek, które oceniały zadania na etapie weryfikacji merytorycznej.

Na realizację ekologicznych projektów mieszkańcy mają 3 mln złotych. Podobnie jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego, środki są rozdzielone między 22 dzielnice miasta. W tym wypadku na lokalne działania zostaną przeznaczone 2,4 miliony złotych. Pozostała część puli Zielonego Budżetu, czyli 600 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na realizację projektów ogólnomiejskich.

W tegorocznej edycji wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców, wśród projektów ogólnomiejskich znalazło się m.in. zadanie pod nazwą "Zielona Stawowa/Drzewa wracają na ul. Stawową", w ramach którego w miejscach gdzie pierwotnie rosły drzewa mają zostać nasadzone nowe. Zrealizowany zostanie także projekt "Łapmy deszczówkę w Katowicach" - na terenach podległych KZGM oraz innym jednostkom miejskim takim jak: miejskie domy kultury, miejska biblioteka publiczna, miejski ośrodek pomocy społecznej, zamontowanych zostanie 50 pojemników na wodę. Ponadto wybrane do realizacji zadania polegać mają m.in. na: nasadzeniu pnączy na ekranach akustycznych w obrębie miasta czy zakupie przenośnych donic miejskich z drzewkami, krzewami, kwiatami - do ustawienia tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew bezpośrednio w gruncie, np. na rynku w Murckach, placu Wyzwolenia w Nikiszowcu czy wzdłuż ul. Le Ronda.

Poza zazielenieniem Katowic, wybrano także zadania o charakterze edukacyjnym. Są to m.in. warsztaty edukacyjne „EkoKato-warsztaty kulturalne" oraz „EKOkulturalni!" dla wszystkich mieszkańców miasta, zajęcia związane z ochroną owadów zapylających, które mają się odbyć się w Zawodziu i Załężu. Wśród wskazanych zadań znalazło się kilka propozycji związanych ze zdrowiem, m.in. „Ogród terapeutyczny dla pacjentów szpitala w Ochojcu oraz mieszkańców Katowic" czy „Kwiatowa ostoja - Ogród Społeczny" na ul. Łętowskiego. Nie zabrakło również propozycji skierowanych dla najmłodszych: „EKOteatrzyki – cykl przedstawień teatralnych" w Kostuchnie czy „Zielony zakątek – warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody w Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach".

Pełną listę zadań przeznaczonych do realizacji w ramach III edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice można zobaczyć w tym miejscu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera